Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Historia Wenedii
Historia Wenedii - opisuje dzieje państwa wenedyjskiego.
Republika Wenedyjska
Powstanie państwa
Wydarzeniem, które stanowiło pierwszy krok na drodze ku powstaniu państwa wenedyjskiego było zjednoczenie wszystkich wenedyjskich robotników, mieszczan i inteligencji pod przywództwem Wenedyjskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, który obejmując władzę 26 sierpnia 2015 wygłosił manifest do narodu. Na mocy manifestu utworzono Republikę Wenedyjską ze stolicą w Warnawie.
Wenedyjska Republika Ludowa
Początki demokracji ludowej
Sprawujący tymczasową władzę WKWN rozpoczął ogólnokrajową debatę na temat dalszego kształtu państwa. Członkowie tymczasowego rządu propagowali wprowadzenie demokracji ludowej jako ustroju przyjaznego ludowi miast i wsi. 12 września 2015 Wenedyjski Komitet Wyzwolenia Narodowego uchwalił Konstytucję Wenedyjskiej Republiki Ludowej. Następnego dnia WKWN wydało rozporządzenie o likwidacji swoich struktur na rzecz Rady Państwa.
Udział Wenedii w Konferencji Nordackiej
17 października 2015 w Carstwie Brodryjskim rozpoczęła się Konferencja Nordacka , w której uczestniczyła także Wenedyjska Republika Ludowa.
Celem Konferencji było podjęcie kroków, które utrzymają stabilność na Nordacie oraz zapobiegną fali tworzących się yoyonacji.
Podjęto projekt utworzenia organizacji międzynarodowej, która będzie organem decyzyjnym w sprawach nordackich.
Spór terytorialny Wenedia - Abachazja
18 października 2015 w czasie trwania Konferencji Nordackiej rozpoczęto rozmowy mediacyjne pomiędzy Wenedią a Abachazją . Rozmowy dotyczyły rozwiązania sporu o terytorium, do którego prawa rościy sobie obdwie strony.
Ostatecznie 3 listopada 2015 głosowanie delegacji Konferencji Nordackiej zdecydowało o przyznaniu spornych ziem Wendyjskiej Republice Ludowej.
Kryzys prawny i stan wyjątkowy
8 listpada 2015 doszło do zniszczenia wszelkich zarchiwizowanych aktów prawnych Wenedyjskiej Republiki Ludowej co wywołało kryzys w ustawodawstwie. Przewodniczący Rady Państwa Edward Bierkut ogłosił wówczas stan wyjątkowy, który rozpoczął się 9 listopada na terenie całego kraju. Z tego powodu odwołano także planowane na dzień 15 listopada 2015 wybory parlamentarne, a funkcje decyzyjne i kierownicze w całości przejęła Rada Państwa. Stan wyjątkowy zniesiono 10 listopada 2015, a wybory parlamentarne przesunięto na 22 listopada. Opozycja wenedyjska po tych wydarzeniach wywołała falę protestów antyrządowych.