Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Kryzys na Kontynencie Wschodnim
Kryzys na Kontynencie Wschodnim (tzw. wydarzenia Sierpniowe) - określenie wydarzeń mających miejsce pomiędzy 6 a 8 sierpnia 2007. Zostały one bezpośrednio spowodowane próbą atomową Republiki Słomagromu, mającą miejsce na Ziemiach Niczyich. 7 sierpnia doszło, w celu ich zajęcia, do interwencji zbrojnej. Dokonały tego armie Trizondalu , Konsulatu Tyrencji i Luminatu oraz Surmenii.
Strony konfliktu
- Państwa Sprzymierzone (członkowie Układu Południowo-wschodniego):
- Trizondal
- Surmenia
- Tyrencja
- Micropolis (I i II faza)
- Słomagrom,
- Austro-Węgry sprzeciwiły się akcji państw sprzymierzonych. (IV faza)
Podczas tej operacji nie został wystrzelony ani jeden pocisk. Ogółem udział brało ok. 20 tys. wirtualnych żołnierzy.
Przebieg
Pierwsza faza
- Bezpośrednią przyczyną kryzysu było obwieszczenie Marszałka Słomagromu, Mieszka Maksymiliana:
"6 sierpnia 2007 - tą datę zapamięta nasza nacja Słomagromu! Dziś o godz. 13:14, 200 km na wschód od naszej granicy na ziemi niczyjej przeprowadzono pierwszą, udaną, detonację słomagromskiej bomby atomowej "Rodan"! Eksplozję uwieczniono na taśmie filmowej. Ujarzmiliśmy potęgę, jednak nigdy nie zostanie ona użyta w celach ofensywnych a jedynie w obronie. Więc gdy wrogowie podniosą na nas dłoń nie zawahamy się jej użyć w samoobronie! Jest straszakiem na siły wrogów prawicowych ideałów którzy mnożą się jak grzyby po deszczu! Potęga atomu została wyzwolona... " - zostało ono wydane 6 sierpnia 2007 r. o 17:29 czasu polskiego na Forum Mikronacji.
Wśród licznych głosów wołających o ukaranie Słomagromu, pojawiły się także takie, które sugerowały zignorowanie sytuacji, ze względu na całkowitą nieszkodliwość tej akcji.
- Już 7 minut po ujawnieniu tych faktów, Prezydent Wolnego Miasta Micropolis, Maciej Faron, zagroził wysłaniem wojsk do Słomagromu, jeśli ten nie zaprzestanie badań jądrowych. Następnie w prawie wszystkich krajach na Kontynencie Wschodnim, został podniesiony poziom mobilizacji wojsk.
Druga faza
- Druga faza zaczęła się w dniu następnym, 7 sierpnia o godzinie 16:03 na Forum Mikronacji przedstawiciel KTiL przedstawił umowę dot. zawarcie Sojuszu Południowo-wschodniego między Tyrencją a Surmenią, do której tego samego dnia dołączył również Trizondal :
"Do Jego Ekscelencji Senatora ds. Wojskowych, Wnosimy o natychmiastowe wkroczenie wojsk Konsulatu Tyrencji i Luminatu na ziemie niczyje, leżące na północ od wysp Tyreńskich, a jednocześnie za zachód od Lumine. W połączeniu z wojskiem Królestwa Surmeńskiego pragniemy jedynie zapobiec dalszym możliwościom detonowania bomb atomowych na tych ziemiach. Specjalne Ekspedycje naukowe, zbadają wszystko, dotyczące skażenia. Wojska te ustabilizują sytuację na Kontynencie Wschodnim, umożliwiając obserwowania granic Republiki Słomagromu oraz umacniając ochronę granic naszych i naszych sojuszników.
(-) graf Nehelen LiD Senator ds. Dyplomacji
(-) Pavel Zepp I, Król Surmenii"
- O godzinie 17:00 rozpoczęła się Operacja Wolność, w której udział brały Służby Porządkowe Trizondalu (5 tys.) Wojsko Surmeni (10 tys.) i Wojska KTiL. "Operacja Wolność" przebiegła niezwykle szybko, o 17:10 wszystkie wojska połączyły swe siły, tak by o ok. 17:30 poinformować v-świat o zajęciu i patrolowaniu Ziem Niczyich w 100% łącznie z kraterem po wybuchu słynnej już bomby atomowej.
Trzecia faza
- Ta faza niewątpliwie była najkrótsza. O 13:27 8 sierpnia przedstawiciel Trizondalu poinformował v-świat o podziale Ziem Niczyich. Zaprezentowane granice zmieniały się jeszcze kilka razy ale już nieznacząco.
Choć debata o podzieleniu Ziem Niczyich między państwami je dzielącymi trwała jeszcze kilka dni, na skutek czego Surmenia po "Kryzysie...." oddała swe niedawne nabytki. Natomiast Trizondal i KTiL je zatrzymały.
Czwarta faza
- Generalnie faza ostatnia, powszechnie uznaje się wydarzenia późniejsze za efekty kryzysu, a nie jego fragmenty. W tej fazie doszło do puczu, podczas którego Hans von Ditrich, minister wojny Austro-Węgier,zaaresztował ówczesnego Regenta, po czym zagroził wypowiedzeniem wojny Sojuszowi Południowemu.
- W tej sytuacji zwołano I Konferencję Sprzymierzonych, po której poinformowano o zaistniałej sytuacji JCKM Franciszka Józefa II, który przebywał na urlopie. Zawiesił on ministra w jego obowiązkach, a następnie uwolniono Regenta. Mimo to, Hans von Ditrich nadal wystosowywał groźby, co było powodem zwołania kolejnej konferencji.
- Po obradach II Konferencji, zawieszony minister został aresztowany. Wkrótce potem miała miejsce III Konferencja Sprzymierzonych, której skutkiem było powołanie Unii Kontynentu Wschodniego i ostateczne już wytyczenie granic, po podziale Ziem Niczyich.
Skutki
Wpływ na sytuację międzynarodową
Niewątpliwie "Wydarzenia Sierpnia" przyczyniły się do:
- chwilowego ochłodzenia stosunków między państwami Sprzymierzonymi, a Republiką Słomagromu,
- zajęcia ziem niczyich na kontynencie Wirtuazji przez Mandragorat Wandystanu.
- w ograniczonym stopniu do rozłamu w Organizacji Polskich Mikronacji, który doprowadził do powstania Wspólnoty Paktu Wiedeńskiego.
Jak można zauważyć, konflikt ten nie był bardzo istotny, jednak miały wielki wpływ na region, w którym się rozgrywał.
Skutki na Kontynencie Wschodnim
- Podział Ziem Niczyich, przez: Trizondal, Surmenię, która później zrzekła się swych nowych nabytków i Tyrencję.
- Powstanie Unii Kontynentu Wschodniego.
- Długoterminowe ocieplenie się stosunków na kontynencie.
- Powstanie nowego v-państwa Meridland
Ciekawostki
- Członkowie Układu Południowo-Wschodniego, na początku Tyrencja i Surmenia nie zaakceptowały Trizondalu jako kolejnego członka.
- Ogółem do przeprowadzenia akcji stworzono ok. 30 map.
- "Operacja Wolność" początkowo miała się zacząć o 16:30, jednak, ze względów technicznych przesunięto ją o pół godziny.
- Po zakończeniu Kryzysu pojawił się pomysł stworzenia Święta Zwycięstwa, wśród Państw Sprzymierzonych, jednak do dziś tylko Księstwo Trizondalu wprowadziło tą ideę w życie
- Hans von Ditrich nie został osądzony, bowiem zmarł przed zakończeniem postępowania karnego.
- Nie do końca została wyjaśniona sprawa zagadkowej v-śmierci kardynała Witolda Strzałkowskiego z Rotrii, który to został uznany za pierwszą ofiarę bomby atomowej.