Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Księstwo Morland
 
Księstwo Morland jedna z pięciu prowincji Dreamlandu.
Geografia
Położone jest na czterech wyspach, jednak dwie z nich, Polluksa i Kastoria, ze względu na swe rozmiary, nigdy nie miały znaczenia strategicznego. Stolica Morlandu - Morburg - położona jest we wschodniej części Efrytii i jest jednym z najładniejszych miast tego rejonu Morza Dreamlandzkiego. Od wielu lat jest to siedziba Księcia Morlandu. Miasto posiada utrzymane w świetnym stanie mury obronne, które od dawna pozwalały uniknąć grabieży i atakom najeźdźców. Obecnie staje się miastem coraz bardziej nowoczenym, w którym kultura średniowieczna miesza się z nowoczesnością. Drugie z miast zawarte w granicach administracyjnych prowincji to Satrina - duże portowe miasto w południowej części Temerii. To tutaj właśnie znajduje się największy na całym Morzu Dreamlandzkim port. Kolejnym miastem godnym uwagi jest Cintra, znana niegdyś jako "Dom Diabła". Położona na małej wyspie Kastorii, spełnia od lat funkcję obronną.
Historia
Ukształtowanie państwowości Morlandu datujemy na rok 842. Wtedy to bowiem Morland przyjął chrzest z rąk ówczesnego cesarz sąsiedniego Dreamlandu - Urlycha Wielkiego zwanego Małym. Już w roku 860 prowincja przyjmuje narzucony przez kościół układ administracyjny - stolicą zostaje siedziba arcybiskupstwa - Morburg. Wczesne średniowiecze to dla Morlandu okres stojący pod znakiem ciągłych napadów ze strony Gedańczyków. Szczególnie ucierpiały północne rubieże Temerii. Dopiero co ukształtowane państwo z trudem i zmiennymi efektami borykało się z nieustannymi najazdami barbarzyńców. Prowadzone tam ponad 300 lat działania wojenne jeszcze przez długie lata odbijać się będą na życiu i gospodarce tej części prowincji.
W 1190 roku przedwcześnie umiera Kazimierz III Morlandczyk, nie pozostawiając potomstwa. 5 lat później następuje największa pomyłka średniowiecznego Morlandu - poszczególni książęta nie mogąc dojść do porozumienia wybierają na władcę Leszka II. Ten znany ze swej nienawiści do Gedańczyków rozpętuje wielką wojnę, która toczyć się będzie przez następne 30 lat. Źle dowodzona armia Morlandu, na skutek niewybaczalnych błędów Leszka II już rok później zostaje rozgromiona pod Gedanią. Od tego czasu wojna zyskuje charakter pozycyjnej wojny na wykończenie. W 1222 r. podstarzały i najprawdopodobniej umysłowo chory Leszek II za namową dowódców decyduje się na frontalny atak. Jego wojska znów zostają rozgromione, tym razem pod Novigradem. Następne miesiące to już tylko szybki marsz triumfujących wojsk Blacklock w kierunku stolicy Morlandu. Ostatnio bitwą tej wojny jest bitwa pod Morburgiem zakończona totalna klęską. Wojska Morlandu zostają ostatecznie pokonane zaś Leszek II pojmany. Morburg zostaje doszczętnie zniszczony, zaś duma wszystkich Morlandczyków - wielka katedra z IX w, obrócona zostaje w ruinę. W obliczu totalnego upokorzenia Leszek II decyduje się na zawarcie bezwarunkowej kapitulacji zakończonej Pokojem Morburskim w którym Morland zrzeka się swych praw do Redanii zaś Leszek II zostaje lennikiem Henryka Dominatora.
Sytuacje polityczna pogarsza jeszcze zawarcie w 1280 roku unii Blacklock z Vesymirem, panem Rivii. Morland żegna się ze swą dominującą pozycją we wschodniej części Morza Dreamlandzkiego na następne 100 lat
Rzadko wymienianym w podręcznikach historii bojem pod Mariborem kończy się w 1505 IV Wojna Północna. Nowoczesna jak na owe czasy armia Morlandu w ciągu zaledwie 3 miesięcy rozłożyła na łopatki ówczesną potęgę jaką były wojska Blacklock. Niestety, zagrożony najazdem ze strony Weblandu najsłynniejszy generał Morlandu tamtych czasów, Oscar von Gwynbleidd zmuszony był zaprzestać działań wojennych na północy kraju i szybko powrócić z armia na tereny królestwa.
Następni władcy Morlandu rzadko decydowali się już na krwawe rozstrzyganie sporów. Morland stał się dzięki temu krajem spokojnym i dobrze prosperującym. Jedynym wyjątkiem była interwencja w targanym wewnętrznymi konfliktami Blacklock w 1901 r . kiedy to tamtejsze strajki wywołane przez działacza Komunistycznej Międzynarodówki - Krzysztofa Kefasa zostały krwawo stłumione przez Damiana Krwawego stojącego na czele wojsk Układu Morburskiego.
Dzisiejszy Morland to kraina spokojna. Mimo ciągłego rozwoju nowych technologii i postępującej industrializacji udało się zachować naturalny charakter krainy. Wielka puszcza zajmująca spore obszary prowincji napawa dumą nie tylko mieszkańców Efrytii ale także całego królestwa Dreamland. Dobrze prosperujące gospodarka i urzędu administracji zapewniają dostatni byt mieszkańcom Morlandu zaś silna armia daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.
Namiestnicy Morlandu
Formion (Kreon) 1998 - wrzesień 2000
Chemik styczeń 2001 - 25 czerwca 2001
Nudisten vel Vilgefortz 13 lipca 2001 - 17 stycznia 2002
Geralt Gwynbleidd17 stycznia 2002 - 22 lutego 2003
Marcin Kamola 17 kwietnia 2003 - 10 sierpnia 2003
p.o Pavel Svoboda 6 października 2003 - 5 listopada 2003
Geralt Gwynbleidd 6 grudnia 2003 - 4 kwietnia 2004
Apodif Erinacil 4 kwietnia 2004 - 1 lutego 2005
p.o Pavel Svoboda 2 lutego 2005 - 10 kwietnia 2005
Kazio Wichura 11 kwietnia 2005 - 11 lipca 2006
Paweł von Gratz 12 lipca 2006 - 20 stycznia 2008
Gabriel Amaru Grandin-Shakur 20 stycznia 2008 - 30 kwietnia 2008
Marion Cirilla 30 kwietnia 2008 - obecnie
Kongres Morlandu
Kongres jest innowacyjną formą sprawowania władzy, który wyróżnia Księstwo na arenie międzynarodowej. Kongresmenami są wszyscy obywatele Morlandu posiadający podpisany paszport Królewstwa Dreamlandu oraz wydany dowód osobisty Księstwa Morlandu. Obrady Kongresu odbywają się na liście dyskusyjnej Księstwa. Obradami kieruje Przewodniczący który ma prawo rozpoczynania i kończenia debat oraz głosowań. Jest także jest pośrednikiem pomiędzy Kongresem, a Namiestnikiem - przekazując uchwalone przez Kongres ustawy, które następnie Książe musi podpisać i ogłosić lub też zawetować.
Prawo wypowiedzi każdego z Kongresmenów daje możliwość wydania własnej opinii. Kongres jest bardzo ważnym miejscem i ogromnym orężem które może zmienić wizerunek kraju. Tutaj każdy obywatel ma prawo stanowienia jaką drogę obierze Księstwo.
Linki zewnętrzne
Dzieje Układu Morburskiego spisane piórem Bzerolka de Kakucia