Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Dreamlandu

Z Micropedia
(Przekierowano z Dreamland)
|- |Szef rządu |Aluś de la Ciprofloksja|- |Szef rządu |vacat|- |Szef rządu |vacat
 
Królestwo Dreamlandu
Ryymlantan Rahtenaskunna
Flaga Królestwa Dreamlandu Godło Królestwa Dreamlandu
Dewiza: Naszą siłą są ludzie
Niepodległość1 sierpnia 1998 r.
Języki urzędowepolski
Języki używanepolski, surmalajski
StolicaDreamopolis (siedziba Parlamentu); Ekorre (siedziba Króla i Rządu)
Ustrój politycznymonarchia konstytucyjna
Głowa państwaMaciej II
Jednostka monetarnaDream (D)
Podział administracyjny2 prowincje (Unia Saudadzka, Scholandia) i Domena Królewska
Kod samochodowyDRE


Królestwo na mapie Moreniki


Mapa ogólnogeograficzna Królestwa

Strona internetowa

Dreamland - najstarsza polska mikronacja, założona 1 sierpnia 1998 r. przez króla TomBonda. Jedno z ważniejszych państw polskiego Mikroświata, dawniej państwo Wielkiej Trójcy. Królestwo Dreamlandu posiada również bogato rozwiniętą kulturę, politykę, rynek prasowy, oraz wysoki poziom dyskusji.

Podział administracyjny

Od 24 lutego 2015 roku Dreamland dzieli się na kraje federacji. Wcześniej obowiązywał podział na prowincje. Krajami federacji są dzisiaj tylko one. Prowincje Królestwa Dreamlandu są państwami tworzącymi federację, ograniczonymi w możliwości działania przez prawo federalne. Przez wiele lat Królestwo dzieliło się na pięć prowincji, od reformy administracyjnej 2011 roku ich liczba została zredukowana do czterech: Morland, Surmala, Unia Saudadzka i Webland. Każda z nich zarządzana była przez Namiestników Koronnych, których powoływał Król. Od 2013 roku permanentnie nieobsadzane były władze większości z nich, co doprowadziło do sytuacji, że bezpośrednim gospodarzem był Król. W lipcu 2015 roku piątą prowincją została Scholandia, jednak już jesienią król Marcin I Mikołaj połączył Webland, Surmalę i Morland w Domenę Królewską.

Ustrój prowincji regulowany jest przez ich krajowe akty normatywne, zwykle zwane konstytucjami prowincji. Zgodnie z nimi trzy dawne prowincje były księstwami (Morland, Surmala i Unia Saudadzka), natomiast Webland był republiką. Dziś Unia Saudadzka wciąż jest księstwem, a Scholandia królestwem. Zgodnie z zwyczajem, Namiestników Koronnych w księstwach zwano książętami, Namiestnik republiki zaś zwany był prezydentem, a władcą Scholandii jest wicekról.

Historia

Za datę powstania Królestwa umownie uznaje się 1 sierpnia 1998 roku, jednak w rzeczywistości strony państwa istniały w Internecie już w czerwcu tego roku. W tym czasie Dreamland znacznie różnił się od swojej dzisiejszej formy. Oficjalną nazwą państwa było Najjaśniejsze Królestwo Dreamland. Mapa była wzorowana najpierw na Australii (istniały wtedy 4 prowincje: Memphis, Furlandia, Morland i Blacklock oraz Domena Królewska), potem na Europie (powstały wtedy prowincje Antykland i Webland). Dopiero w sierpniu 2000 roku powstała mapa o dzisiejszym kształcie, podzielona na 5 prowincji: Solardię, Furlandię, Morland, Blacklock i Webland.

Początkowo Dreamland był monarchią absolutną, w której władca - wówczas król TomBond I - sprawował nieograniczona żadnymi prawami władzę. Funkcjonowała wówczas Rada Prytanów (odpowiednik dzisiejszego rządu) oraz Rada Namiestników, doradzająca królowi. Demokratyzacja Dreamlandu dokonała się 13 sierpnia 2000 roku, gdy wprowadzono konstytucję autorstwa księcia Nimitza, namiestnika Weblandu. Na jej mocy władza ustawodawcza trafiła w ręce Senatu, złożonego w połowie lub jednej trzeciej (jeśli tak postanowił król) z osób mianowanych przez króla, resztę senatorów zaś wybierano demokratycznie.

We wrześniu 2000 r. król TomBond opuścił kraj, ustanawiając regentem księcia Nimitza. Zarówno król, jak i regent byli niepopularni wśród ówczesnych aktywistów, którzy w marcu 2001 r. zażądali od króla powrotu lub abdykacji.

14 kwietnia 2001 r. wprowadzono nową konstytucję, która zmieniła nazwę państwa na Królestwo Dreamland i kładła nacisk na Naród, nie Króla, jako suwerena państwa.

Król TomBond powrócił po okresie regencji 13 maja 2001 r. i został chłodno przyjęty przez swoich poddanych. Istniały plany obalenia go siłą i intronizacji hrabiego Edwarda Reya. Ostatecznie w miejsce dotychczasowej konstytucji wprowadzono 15 sierpnia 2001 r. Dreamlandzki Traktat Federacyjny, na mocy którego państwo stało się federacją.

19 lutego 2002 r. król TomBond abdykował na rzecz namiestnika Weblandu, earla eMBe. Za jego panowania doszło do ataku na Królestwo i wprowadzenia stanu wojennego. Również ten król dekretem królewskim wprowadził w życie 1 lipca 2002 r. nową konstytucję, która na powrót uczyniła Dreamland państwem unitarnym. Obowiązywała ona aż do 29 sierpnia 2011 r. Król był jednocześnie webmasterem Królestwa i głównie temu zajęciu się poświęcał - Rząd Królewski zyskał wówczas na znaczeniu.

1 lutego 2004 r. król eMBe abdykował na rzecz markiza Artura Piotra Wewióry, który zasiadł na Tronie Dreamlandzkim jako Artur I Piotr.

18 kwietnia 2005 r. Morfeusz Tyler, namiestnik Solardii, w odpowiedzi na odwołanie go ze stanowiska przez króla, proklamował niepodległość Solardii. Przyłączyła się do niego również Furlandia. Doszło do wojny domowej, zakończonej 6 maja tego samego roku układem pokojowym, na mocy którego Solardia zyskała niepodległość, ale musiała przenieść się na nowe ziemie, a Furlandczycy zostali wygnani z Królestwa.

W listopadzie 2005 r. król Artur I Piotr abdykował na rzecz Pavla Svobody, który panował jako Paweł I do 26 listopada 2007 r., gdy na tronie zasiadł Edward I Artur. Ten z kolei panował do 28 listopada 2009 roku, gdy Królem Dreamlandu został książę Robert van Buuren, panujący jako Robert I do grudnia 2011 roku.

Po Robercie I władzę objął król senior Artur I Piotr, który zasiadał na Tronie Dreamlandzkim do 9 lutego 2013 roku, gdy Koronę Dreamlandzka przekazano Martinowi księciu de Joustin, panującemu jako Królewska Mość Marcin I Mikołaj. Dnia 10 grudnia 2015 r. ustąpił z tronu na rzecz Jaquesa de Brolle, który przybrał imię Edward II. Edward II abdykował 14 marca 2017 r., koronę przekazując Martinowi Schlesinger-Asketilowi, który przybrał imię Alfred. W dniu 6 czerwca 2017 roku król Alfred abdykował bez wyznaczenia następcy. Regentem został ówczesny Marszałek Parlamentu Królewskiego, Conrad Darosareier-Stattoerr. Dnia 9 sierpnia 2017 roku Edward II jako najstarszy król senior będący obywatelem w czasie ustąpienia Króla z tronu na nowego Króla wybrał Karolinę von Lichtenstein, która przybrała imiona: Karolina Aleksandra.