Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Republika Federalna St.Charlie

Z Micropedia
Republika Federalna St.Charlie
Republika Federalna St.Charlie
Język(i) urzędowe Angielski, Włoski
Stolica District
Ustrój polityczny Republika
Głowa państwa
Prezydent Lisa Cassidy
Szef Rzadu
Premier Nicoló Alvisi
Religia państwowa brak
Uzyskanie niepodległości 23 listopada 2008
Waluta Pianeta
Hymn państwowy Auferstanden Aus Ruinen
Kod samochodowy STC
Domena internetowa wix.com/stcharlie/official

St.Charlie, oficjalnie Republika Federalna St.Charlie albo Saint Charlie (Włoski: Repubblica Federale di San Charlie), jest terytorialną mikronacją w Europie. Jest członkiem League of Secessionist States Organisation of Active Micronations. Jest usytuowana w południowwej Europie, posiada także swoje terytoria w Wielkiej Brytanii. Ustrój republiki opiera się na systemie parlamentarno-prezydenckim. Do końca roku 2008 także z jednopartyjnym systemem, który został obalony przez Branson Act 2009.

St.Charlie jest jedną z największych terytorialnie mikronacji we Włoszech. Po włączeniu się także innych terytoriów z obszarów Wielkiej Brytanii i Niemiec, St.Charlie stała się jedną z bardziej wpływowych mikronacji. z silną ekonomią, kulturą i wpływami politycznymi. Na przełomie lat 2008/2009 St.Charlie stała się symbolem zjednoczenia i mikronalizmu w szkole średniej w Londynie.

Ekonomia

St.Charlie jest mikronacyjnie rozwiniętym krajem i przykładem dobrego systemu ekonomicznego. Była także państwem-fundatorem Grand Unified Micronational dopóki ta organizacja się nie rozpadła. Parlament Republiki jest jednym z najbardziej demokratycznym instytucji w mikronacyjnym świecie. Państwo jest także członkiem European Micronational Culture Organisation. W sierpniu St.Charlie zostało nagrodzone przez Organisation of Active Micronations za najlepszą politykę ekonomiczną.

Historia

Monarchia była systemem politycznym w St.Charlie od grudnia 2000 do listopada 2008 roku, kiedy to panujący król Patrizio I zdecydował się abdykować przez problemy zdrowotne. 15 listopada monarchia przestała być obowiązującym systemem politycznym i zaczęła się Rewolucja Listopadowa organizowana głównie przez Movement for St.Charlian Liberation. 20 listopada Alexander Reinhardt i Whishy I przejęli kontrolę nad Pałacem Królewskim (obecnie znanym jako Pałac Prezydencki), stworzyli Partię Narodową i oficjalnie zamknęli Królestwo St.Charlie. W trzech kolejnych latach stworzono Konstytucję i uformowano Republikę Federalną. Stworzono także walutę, Pianetę. Za oficjalną datę utworzenia republiki przyjęto dzień zatwierdzenia Konstytucji, tj. 23 listopada 2008 roku.

Po Rewolucji Listopadowej St.Charlie opierała się na systemie jednopartyjnym. Parlament w grudniu 2008 roku składał się głównie z członków Partii Narodowej i jej prezesa, Whisky I, która została zatwierdzona na tym stanowisku 1 grudnia. Obyczaje wtedy panujące były różne, szczególnie tzw. dressing codes w parlamencie, którego członkowie musieli nosić uniformy składające się z ciemnego surdutu, koszulki z kołnierzykiem i krawatem. Obecnie ten strój jest uważany za narodowy ubiór i część kultury

Republika jednopartyjna zaczęła się bardziej angażować się w mikronacyjną wspólnotę, weszła w krajach Countries United in National Trade i Grand Unified Micronational. Jednak w połowie stycznia 2009 roku St.Charlie dostaje polityczny kształt który urzymuje się po dziś dzień dzięki Branson Act który został zatwierdzony i podpisany przez członków 1. Administracji Rządowej Reinhardta. Wiele elementów systemu politycznego Republiki Federalnej drastycznie się zmieniło, takie jak np. swoboda zakładania innych partii politycznych. W wyniku ustawy, dwa dni później, w dniu 23 stycznia Ruch Socjalistyczny została założona przez Fabianę Gallo della Loggia, który prowadziła go do stycznia 2010 roku. Partia ta zdobyła władzę w wyborach w grudniu 2010 roku i zdobyła władzę na rok.

W maju 2010 roku założono Wspólnotę St.Charlie na wzór Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Polska mniejszość w St.Charlie

Pierwszym Polakiem który został obywatelem republiki jest Patryk Adam Bronisz, minister kultury. Na razie jest on także jedynym obywatelem mówiącym po polsku.

Linki