Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Wielka Trójka

Z Micropedia
(Przekierowano z Wielka Trójca)

Wielka Trójka, rzadziej Wielka Trójca - potoczne określenie używane w różnych epokach historii mikroświata na różne grupy państw, które w danym momencie odgrywały dominującą rolę na arenie międzynarodowej. Pierwotnie w latach obejmowało ono Dreamland, Księstwo Sarmacji i Królestwo Scholandii.  W tym kontekście funkcjonowało głównie w latach 2002 - 2008 , później straciło na znaczeniu i pojawiało się już raczej tylko w publicystyce.

Pierwsza Wielka Trójka

Na pierwszą tzw. Wielką Trójkę składały się państwa należące do najstarszych w polskim mikroświecie, Dreamland powstał w roku 1998, zaś pozostałe dwa kraje były od niego młodsze jedynie 4 lata. Chrakterystyczne dla państw pierwotnej Trójki jak i większości mikronacji „starszego pokolenia” były złożona i bogata kultura narodowa, stosunkowo wysoki poziom życia publicznego czy relatywnie dobrze rozbudowany system stron internetowych.

Po upadku Scholandii

Wobec kryzysu jaki dotknął w 2012r Scholandię, jej miejsce zajęła Federacja Al Rajn, wówczas uważana za jedną z najliczniejszych mikronacji. Zweryfikowała to dopiero tzw. afera kloningowa w 2016r, która zresztą okazała się dla Raińczyków ciosem z którego już się nie podnieśli.

Współcześnie

Od 2016 r. do "Wielkiej Trójki" część osób zalicza obok Sarmacji i Dreamlandu także Bialenię, która od czasu upadku Al Rajn jest uznawana za drugie pod względem liczebności polskie państwo witrtualne.Strony państw dawnej Wielkiej Trójki (do 2012 r.)

Strony państw dawnej Wielkiej Trójki (2012-2016 r.)

Strony państw obecnej Wielkiej Trójki (od 2016 r.)