Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Wolne Państwo Ciprofloksja

Z Micropedia
Ciprofloksja
Wolne Państwo Ciprofloksja
Język(i) urzędowe polski, cipryjski, solisjki
Stolica Prokto-Hemolan
Ustrój polityczny Parlamentarno-komitetowy
Głowa państwa
Przewodniczący Wiecznie Żywa Mancálaga Mancálesjcu
Szef Rzadu
Naczelnik Rady Wolnego Państwa Ĕcateréna Ĕbáleanesjcu
Religia państwowa Ateizm, Debilizm
Uzyskanie niepodległości od Państwo Ciprofloksjańskie od dnia nieznanego
Waluta Putra
Hymn państwowy "Tam, gdzie nawet pieprz nie rośnie."
Kod samochodowy CIR
Domena internetowa cipronex.boo.pl
Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku

Wolne Państwo Ciprofloksjańskie

(cir. Zâétăna Pêsj Tjéprúnhă) - państwo znajdujące się w zachodniej Orientyce o systemie rządów parlamentarno-komitetowym. Następca Państwa Ciprofloksjańskiego od dnia nieznanego.

Geografia

Wolne Państwo Ciprofloksja położone jest w masywie Kałakarpat w centrum kontynentu wschodniego, sąsiadując od północy ze Skarlandem (Rotrią), od wschodu i południa z Austro-Węgrami, od północy z Elderlandem a od zachodu z Surmenią. Najwyższe góry znajdują się na południowym wschodzie kraju ze szczytem Ŭlungbatár. Przez centrum państwa ze wschodu na zachód rozciga się długa przełęcz - Gmerdja, która wraz z długością staje się coraz szersza a jej zbocza coraz łagodniejsze. W przełęczy tej usytuowane są trzy najważniejsze miasta i sieć najważniejszych połączeń drogowych i kolejowych w kraju. Do przełęczy Gmerdja, gdzie płynie najdłuższa i najszersza rzeka w kraju - Brena pochylają się liczne, pomniejsze przełęcze, z których licznymi wodospadami zlewają się górskie, zimne i wartkie potoki. W okresie ciepłym, wysokie, trawiaste zbocza stanowią świetną destynację do wypasania kóz. U podnóża przełęczy Gmerdja w północno-zachodnim Saginacie rozciągają się liczne, połączone ze sobą jeziora.

Centralną część kraju, od leżącej w południowo-zachodnim krańcu kraju Skawlandii (cir. Cjrcjlă)

oddziela masyw Gór Mankaladzych (cir. Máncaladjeh Sŏlă). Stanowi to ogromną barierę, którą pokonać można jedynie krętą, wąską i nieutwardzoną drogą przez przełęcz Ũâardja (Przełęcz Śmierci).

Do terytorium Wolnego Państwa Ciprofloksja włącza się również archipelag Wysp Białeńskich z największym miastem Bémbaũo. Wyspy Białeńskie stanowią kurort i cel wielu podróży zamożniejszych Ciprofloksjan.

Historia

Historia Wolnego Państwa Ciprofloksja wiąże się z reformą Państwa Ciprofloksjańskiego, gdzie przez kilka długich lat panowało bezkrólewie, a kraj rozkradano ze wszystkich stron. Poplecznicy starej władzy podpisali haniebne traktaty z Surmenią. Po wkroczeniu surmeńskiej armii na terytorium Ciprofloksji spotkała się ona z ogromnym oporem Wolska Solijskiego jak i cywilów. Pomimo złego wyposażenia sił Ciprofloksjii zdołała ona odbić znaczne tereny w zachodniej Ciprofloksji. Skawlandia tak jak i przed wojną pozostaje pod okupacją Surmenii. Symboliczne powstanie Rady Wolnego Państwa Ciprofloksja rozpoczęło nowy rozdział historii. Lud miast i wsi, którego starsi przedstawiciele pamiętają jeszcze lepsze czasy Biednej Republiki Ciprofloksji z wielkim entuzjazmem wziął się do pracy o lepsze jutro. Narodowość Ciprofloksjan ugruntowała Tradycja, oraz Ateizm - narodowa religia Ciprofloksjan.

Gospodarka

Rdzeń gospodarki Wolnego Państwa Ciprofloksja stanowią kopalnie metali ciężkich i przemysł hutniczy. Wspierane przez rząd rolnictwo oparte o proso, mak i buraki ledwie wypełnia zapotrzebowanie na żywność. Ograniczeniami są górzyste tereny i stara technologia. W hodowli jak i w kuchniach góruje kozina. Kozy wypasa się tutaj praktycznie wszędzie, bo i pastwisk jest cała masa. Transport towarów opiera się żeglugę sródlądową rzeką Breną na zachód. W górę rzeki organizuje się transport kolejowy.

Ustrój polityczny

Wolne Państwo Ciprofloksja posiada system rządów parlamentarno-komitetowy o władzy scentralizowanej w Radzie Wolnego Państwa Ciprofloksja.

Kraj podzielony jest na 5 dystryktów:

Błąd przy generowaniu miniatury: Plik z wymiarami większymi niż 12,5 MP
NaNxNaNpx
  • Stołeczny (Proctohemolánú)
  • Solijski (Sŏlúmnú)
  • Saginacki (Săgjénatnú)
  • Skawlandzki (Cjrcjlănú, daw. Sjcavnú)
  • Białeński (Bĕũanú)

Turystyka

Główną i jedyną destynacją turystyczną Ciprofloksjan są Wyspy Białenia, które administracyjne należą do terytorium Wolnego Państwa Ciprofloksja jako Dystrykt Białeński. Znajdują się na południowy wschód od Kontynentu Nordata. Ciprofloksjańskie Linie Lotnicze Tjéplev obsługują połączenie lotnicze z Portu Lotniczego im. Crésjú Putra w Prokto-Hemolan do Acapulco z międzylądowaniem w Bémbaũo. Archipelag Wysp Białeńskich w granicach terytorialnych Ciprofloksji składa się z 5 wysp, w tym dwie największe - Wyspa Północna i Południowa. Dominuje klimat tropikalny.

Wyspa Północna

Na Wyspie Północnej znajdyje się największe miasto Archipelagu Białeńskigo i zarazem stolica Dystryktu Białeńskiego - Bémbaũo. Znajduje się nad zatoką Petresjcu, na południowym krańcu wyspy. Północny skraj Wyspy Północnej porośnięty jest lasem tropikalnym. Często, podczas pory deszczowej można spodziewać się ulewnych opadów deszczu, a także silnych burz i wiatrów. Temperatura na Wyspie Północnej jest zawsze o kilka stopni niższa niż na Wyspie Południowej. Plaże są zazwyczaj kamieniste, oraz kamienisto-piaszczyste. Ikoną tej wyspy jest Zamek Szoszoinów, udostępniony do zwiedzania dla turystów.

Wyspa Południowa

Wyspa Południowa jest miejscem wypoczynku bogatszych Ciprofloksjan. Panuje tutaj bardzo gorący, a zarazem suchy mikroklimat. Stolicą Wyspy Południowej jest Acapulco - miasto delfinów. Wzdłóż wybrzeża rozciągają się liczne, białe i piaszczyste plaże. Na południu wyspy znajduje się drzemiący wulkan Durenbatár. Znajduje się tutaj także pustyna Sjhĕlemahan. Najbardziej rozpoznawalną budowlną Wyspy Południowej jest latarnia morska w Gjăgjalara.