Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Skarlandu

Z Micropedia
(Przekierowano z Skarland)

Królestwo Skarlandu
Reino de Scarlaña

Regne d'Scarlanya

Federalne Królestwo Skarlandu od 28.08.2016
Flaga Skarlandu Herb Skarlandu
Flaga Herb
Dewiza: Plus Ultra
(Wciąż Dalej)

Una Grande Libre
Jedna Wielka Wolna
Hymn: Marcha Real
(Marsz Królewski)
Plik:Marcha Real-Scarlana.ogg
Konstytucja Konstytucja Królestwa Skarlandu
Język urzędowy polski
Języki dodatkowe (nieużywane) hiszpański, włoski
Stolica Valencia
Ustrój polityczny Generalitat, monarchia
Typ państwa demokracja bezpośrednia
Głowa państwa Król Norbert I de Catalán
Następca tronu brak formalnie wyznaczonego
Kapitan Generalny Król Norbert I de Catalán
Wice Kapitan Generalny vacat
Prezydent Kortez Generalnych Król Norbert I de Catalán
Liczba ludności (2021) Obywatele: 5
Ludność wirtualna: 104 427 342
Niepodległość od Acri
deklaracja - 10 lutego 2008
uznanie - 27 marca 2008
Likwidacja imperium 28 sierpnia 2016
Reaktywacja państwa 26 marca 2020
Jednostka monetarna peseta (Pts)
Kod samochodowy SKR, SCA - naprzemiennie
Religia dominująca Rotrio-Katolicyzm
Strona internetowa
Forum państwowe

Skarland, Królestwo Skarlandu - (hiszp. Reino de Scarlaña, kat./val. Regne d'Scarlanya) - polskie państwo wirtualne ulokowane na kontynencie vaarlandzkim.

Etymologia

Nazwa Skarland wzięła się od potocznej nazwy Powiatu skarżyskiego czy też miasta Skarżyska-Kamiennej z okolic którego wywodzili się pierwotni założyciele państwa. Kraj początkowo był częścią Zjednoczonego Królestwa Suchedniowa, które wzięło swą nazwę od miasta i gminy Suchedniów. Nazwa Suchedniów została zastąpiona nazwą Acri w 2009 roku.

Historia

27 marca 2008 roku Królestwo Skarlandu ogłosiło niepodległość od Zjednoczonego Królestwa Acri

W dniach od 30 marca - 15 kwietnia 2008 roku na terenie Królestwa Skarlandu toczyła się wojna domowa wywołana przez zbuntowane Księstwo Acri, konflikt zakończył się zwycięstwem Skarlandu.

Pierwsze Ustawy Konstytucyjne wprowadzały ustrój monarchii absolutnej, zanik tego ustroju datuje się na 20 września 2008 roku kiedy to wprowadzono monarchię parlamentarną.

W listopadzie 2008 roku ponownie włączono do Skarlandu tereny na wschodzie Vaarlandu: Rohanu, od 7 lipca 2013 jako Wicekrólestwo Estelli Wschodniej. We wrześniu 2013 roku włączono do Skarlandu tereny Republiki Białogóry za zgodą jej założyciela i przeniesione z Orientyki na Archipelag Antyry tworząc Wicekrólestwo Białogóry. Od 16 lipca 2013 do 19 września 2013 w Królestwie Skarlandu toczył się konflikt sukcesyjny. 19 października 2014 roku powstało Imperium Skarlandu. 28 sierpnia 2016 rozpoczął się demontaż struktur imperialnych i zastąpiono je w pełni demokratycznym modelem państwa.

W marcu 2020 Skarland odrodził się i funkcjonował jako Federalne Królestwo Skarlandu, od 27 marca 2020 do 23 stycznia 2021 kiedy to uchwalono Drugą poprawkę do Konstytucji znoszącą federalny ustrój państwa.

Ustrój Polityczny

Ustrojem politycznym i instytucjonalnym jest Generalitat, w którym najwyżej postawionym w hierarchii jest Król. Ustrój ten cechuje się pewną dozą monarchii absolutnej (Król może swobodnie przejąć pełnię władzy nad krajem), monarchii parlamentarnej (każdy obywatel zasiada w Kortezach i ma prawo głosu co dodatkowo sklasyfikować można jako demokrację bezpośrednią). Działa system partyjny ponieważ obywatele mogą zakładać własne partie i stowarzyszenia polityczne.Obywatele w wyborach powszechnych wybierać mogą Przewodniczącego Kortez Generalnych.

Po abdykacji Króla Andreasa I Catalán trwał spór o władzę. Początkowo następcą Andreasa miał zostać jego najstarszy syn Manuel jednak po obserwacjach pozbawiono go prawa do tronu i władzę przejęła Eleonora Medici de Catalan, żona zmarłego Króla Skarlandu Karola I.

Druga poprawka do Konstytucji wprowadziła ustrój Królestwa Skarlandu opierający się na podziale władzy. Władzę ustawodawczą sprawuje Król i Kortezy Generalne, władze wykonawczą Król i Generalitat, a władzę sądowniczą Trybunał Królewski.

Obecnie Królem jest Norbert I de Catalán.


Geografia

Skarland to kraj wyżynny i górzysty.

Góry

Prawie 90% kraju zajmują wyżyny i góry. Centralną część kraju zajmuje wyżyna zwana Mesetą Skarlandzką, która wznosi się ok 500 m.n.p.m. Góry Skarlandzkie (najwyższy szczyt Almazor 2456 m.n.p.m) dzielą Skarland na Stary i Nowy Skarland. Na granicy z Francją rozpościerają się Pireneje z kumulacją Aneto (3404 m n.p.m.), które wraz z Górami Skarlandzkimi i niższymi Górami Walenckimi otaczają Nizinę Walencką.

Podział Administracyjny

Królestwo Skarlandu dzieli się na następujące terytoria (nieoficjalnie):

Język

W Skarlandzie statut języka urzędowego ma polski i regionalnie mogą być używane języki: włoski (obecnie nieużywany), hiszpański, kataloński, niderlandzki i łacina. Języki regionalne wykorzystywane są jedynie do nazewnictwa instytucji, nazw geograficznych etc. w mowie potocznej i w aktach urzędowych występują dla podkreślenia charakteru państwa lub regionu.

Demografia

Dane ogólne

Skarland liczy ok 104,5 mln mieszkańców wirtualnych i w chwili obecnej posiada 5 obywateli.

Religia

Rotrio-Katolicyzm jest religią dominującą w całym państwie.

Gospodarka

Gospodarka jako taka nie istnieje. Przedsiębiorstwa działają na zasadach opisowych.

Kultura

Media

Spośród prasy największą ukazującą się gazetą jest El Reino wydawana przez największy skarlandzki koncern medialny: Grupo El Reino - największy koncern medialny. W przeszłości działały również takie gazety jak - Dziennik Królewski, Dziennik Koronny oraz Noticias de Scarlaña.


Święta

Poniższa lista nie zawiera świąt kościelnych (święta te nie są oficjalnie ustanowione):

Dzień Nazwa polska Nazwa hiszpańska
1 stycznia Nowy Rok Año Nuevo
Luty/Marzec Karnawał Carnaval
19 marca Święto Ognia Fallas de Valencia
27 marca Dzień Niepodległości Día de la Independencia
28 marca Dzień Konstytucji Día de la Constitución
29 marca Dzień Flagi Państwowej Día de la Bandera Nacional
Kwiecień Święto wiosny Feria de Abril
6 lipca - 14 lipca San Fermin San Fermín
Październik Festiwal Pilar Fiestas del Pilar
28 grudnia Noc Rzezi niewiniątek Día de los Santos Inocentes
31 grudnia Sylwester Nochevieja