Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Wielkie Księstwo Litewskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>August IV
imported>Pel Nander
mNie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Litwa'''- właściwie '''Wielkie Księstwo Litewskie''', część składowa [[Rzeczypospolita Korony i Litwy|Rzeczypospolitej Korony i Litwy]], posiada dostęp do Morza Bałtyckiego. Żyją tam ''Litwini, Rusini, Polacy i Żydzi'', językiem urzędowym jest polski i litewski, w użyciu także ruski. Stolicą jest Książęce Miasto Wilno, ważniejsze miasta to: Mińsk, Kłajpeda, Połock, Brześć Litewski.
'''Litwa'''- właściwie '''Wielkie Księstwo Litewskie''', część składowa [[Rzeczypospolita Korony i Litwy|Rzeczypospolitej Korony i Litwy]], posiada dostęp do Morza Bałtyckiego. Żyją tam ''Litwini, Rusini, Polacy i Żydzi'', językiem urzędowym jest polski i litewski, w użyciu także ruski. Stolicą jest Książęce Miasto Wilno, ważniejsze miasta to: Mińsk, Kłajpeda, Połock, Brześć Litewski.
[[Grafika:Pilwkslitewskieflaga.png|right|150px]]


== System rządów ==
== System rządów ==
Głową Wielkiego Księstwa Litwy tj. wielkim księciem pozostaje tylko [[król]] Rzeczypospolitej,[[Plik:Litwa.jpg|thumb|Herb Wielkiego Księstwa Litwy]] jednak posiada on prawo do mianowania zarządcy na czas nieokreślony, obecnie wielkim księciem Litwy z ramienia Monarchy jest następca tronu [[Michał I August]]. Zgodnie ze statutem Litwy
Głową Wielkiego Księstwa Litwy tj. wielkim księciem pozostaje tylko[[Jerzy I| król]] Rzeczypospolitej,[[Plik:Litwa.jpg|thumb|Herb Wielkiego Księstwa Litwy]] jednak posiada on prawo do mianowania zarządcy na okres jednego roku (z możliwością przedłużenia kadencji). Obecnie wielkim księciem Litwy z ramienia Monarchy jest książę i hrabia [[Marcos de Zepp]]. Zgodnie ze Statutem Litwy zarządca Kraju może wydawać dekrety dotyczące spraw wewnętrznych Litwy oraz nadawać litewskie obywatelstwo, posiada także uprawnienia wykonawcze ustaw przyjętych przez '''Radę Bojarów''', organ, który według statutu może uchwalać prawa wewnętrzne na Litwie, nie godzące w prawo Rzeczypospolitej Korony i Litwy. Książę- namiestnik dba również o rozwój kultury na terenie Wielkiego Księstwa.
zarządca Kraju nie posiada większych uprawnień, może on wydawać dekrety dotyczące spraw wewnętrznych Litwy oraz nadawać litewskie obywatelstwo, posiada także uprawnienia wykonawcze ustaw przyjętych przez '''Radę Bojarów''', organ, który według statutu może uchwalać prawa wewnętrzne na Litwie, nie godzące w prawo Rzeczypospolitej Korony i Litwy.


== Podział administracyjny ==
== Linki ==
<br>Tak jak cała [[Korona|Rzeczypospolita]] Wielkie Księstwo dzieli się na [[województwo|województwa]], zgodnie z Ustawą administracyjną z dnia 11 lipca 2009 roku Litwa dziali się na cztery województwa: wileńskie, nowogródzkie, witebskie i mińskie. Wojewodowie podlegają wielkiemu księciu. Litwa w swych granicach posiada także dwa księstwa lenne: Księstwo Żmudzi oraz Księstwo Kurlandii i Semigalii, które pozostają pod wspólnymi zarządem '''Litwy''' i [[Królestwo Polskie|Korony]].
[http://www.rzeczpospolita.net23.net/litwa/index.html Strona Wielkiego Księstwa Litewskiego.]
<br>Wielkie Księstwo Litewskie przed zawarciem unii lubelskiej posiadało w swych granicach obecne tereny Królestwa Polskiego tj. Ruś wraz z Kijowem oraz tereny Województwa Podlaskiego.
[[Kategoria:Prowincje]]
[[Kategoria:Prowincje]]
[[Kategoria:Litwa]]
[[Kategoria:Litwa]]

Aktualna wersja na dzień 14:26, 20 sty 2011

Litwa- właściwie Wielkie Księstwo Litewskie, część składowa Rzeczypospolitej Korony i Litwy, posiada dostęp do Morza Bałtyckiego. Żyją tam Litwini, Rusini, Polacy i Żydzi, językiem urzędowym jest polski i litewski, w użyciu także ruski. Stolicą jest Książęce Miasto Wilno, ważniejsze miasta to: Mińsk, Kłajpeda, Połock, Brześć Litewski.

System rządów

Głową Wielkiego Księstwa Litwy tj. wielkim księciem pozostaje tylko król Rzeczypospolitej,

Herb Wielkiego Księstwa Litwy

jednak posiada on prawo do mianowania zarządcy na okres jednego roku (z możliwością przedłużenia kadencji). Obecnie wielkim księciem Litwy z ramienia Monarchy jest książę i hrabia Marcos de Zepp. Zgodnie ze Statutem Litwy zarządca Kraju może wydawać dekrety dotyczące spraw wewnętrznych Litwy oraz nadawać litewskie obywatelstwo, posiada także uprawnienia wykonawcze ustaw przyjętych przez Radę Bojarów, organ, który według statutu może uchwalać prawa wewnętrzne na Litwie, nie godzące w prawo Rzeczypospolitej Korony i Litwy. Książę- namiestnik dba również o rozwój kultury na terenie Wielkiego Księstwa.

Linki

Strona Wielkiego Księstwa Litewskiego.