Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Mikrouniwersalizm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
Nie podano opisu zmian
imported>MRadetzky
mNie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Koncepcja autorstwa dreamlandzkiego naukowca prof. [[Łukasz Ilija Pietraczuk|Łukasza Iliji Pietraczuka]], zgodnie z którą warunkiem uznania społeczności wirtualnej za mikronację jest istnienie możliwości dokonywania wirtualnych transakcji kupna/sprzedaży pomiędzy jej członkami (kryterium ekonomiczne), ogłoszenie się przez tą właśnie grupę wirtualnym państwem (kryterium wolitywne) oraz uznanie przez inne państwo spełniające warunek ekonomiczny (kryterium dyplomatyczne). Termin mikrouniwersalizm po raz pierwszy pojawił się w pracy pt. "Co to znaczy państwo wirtualne?" opublikowanej w [[Dreamland|Dreamlandzie]] w 2002 roku. Mikrouniwersalizm zakłada potrzebę ujednolicania standardów dla wszystkich państw wirtualnych, aby możliwa była ich pełna interakcja oraz możliwość ich łatwego porównywania. Największy nacisk kładziony jest na tworzenie i integrację rozbudowanych [[system gospodarki|systemów gospodarki]] umożliwiających symulację [[wirtualna gospodarka|wirtualnej gospodarki]].
Koncepcja autorstwa dreamlandzkiego naukowca prof. [[Łukasz Ilija Pietraczuk|Łukasza Iliji Pietraczuka]], zgodnie z którą warunkiem uznania społeczności wirtualnej za mikronację jest istnienie możliwości dokonywania wirtualnych transakcji kupna/sprzedaży pomiędzy jej członkami (kryterium ekonomiczne), ogłoszenie się przez tą właśnie grupę wirtualnym państwem (kryterium wolitywne) oraz uznanie przez inne państwo spełniające warunek ekonomiczny (kryterium dyplomatyczne). Termin mikrouniwersalizm po raz pierwszy pojawił się w pracy pt. "Co to znaczy państwo wirtualne?" opublikowanej w [[Dreamland|Dreamlandzie]] w 2002 roku. Mikrouniwersalizm zakłada potrzebę ujednolicania standardów dla wszystkich państw wirtualnych, aby możliwa była ich pełna interakcja oraz możliwość ich łatwego porównywania. Największy nacisk kładziony jest na tworzenie i integrację rozbudowanych [[system gospodarki|systemów gospodarki]] umożliwiających symulację [[System gospodarki|wirtualnej gospodarki]].


Na rzecz mikrouniwersalizmu działało założone w 2002 roku przez prof. Pietraczuka [[Dreamlandzkie Towarzystwo Mikrouniwersalistyczne]]. Od 2006 roku na rzecz mikrouniwersalizmu działa brugijsko-natańska [[Ormista|Organizacja Mikroświatowych Standardów "Ormista"]].
Na rzecz mikrouniwersalizmu działało założone w 2002 roku przez prof. Pietraczuka [[Dreamlandzkie Towarzystwo Mikrouniwersalistyczne]]. Od 2006 roku na rzecz mikrouniwersalizmu działa brugijsko-natańska [[Ormista|Organizacja Mikroświatowych Standardów "Ormista"]].
Linia 5: Linia 5:
== Bibliografia ==
== Bibliografia ==


* Łukasz Pietraczuk: Co to znaczy "państwo wirtualne"? (Wydawnictwo PLEGOLAL, Dreamland 2002: http://www.plegolal.prv.pl)
* Łukasz Ilija Pietraczuk: Co to znaczy "państwo wirtualne"? (Wydawnictwo PLEGOLAL, Dreamland 2002: http://www.plegolal.prv.pl)
* Bzerolek de Kakuć, Pavel: Mikrouniwersalizm - próba redefinicji w: Scriptores Dreamlandis - Vol. I (2002) - Nr 1, s. 3(Dreamland 2002: http://www.dreamland.l.pl/roza/scriptores/nr1/i_1_3.html)
* Bzerolek de Kakuć, Pavel: Mikrouniwersalizm - próba redefinicji w: Scriptores Dreamlandis - Vol. I (2002) - Nr 1, s. 3 (Dreamland 2002: http://www.dreamland.l.pl/roza/scriptores/nr1/i_1_3.html)
 
[[Kategoria:Polityka]]

Aktualna wersja na dzień 22:42, 24 lut 2007

Koncepcja autorstwa dreamlandzkiego naukowca prof. Łukasza Iliji Pietraczuka, zgodnie z którą warunkiem uznania społeczności wirtualnej za mikronację jest istnienie możliwości dokonywania wirtualnych transakcji kupna/sprzedaży pomiędzy jej członkami (kryterium ekonomiczne), ogłoszenie się przez tą właśnie grupę wirtualnym państwem (kryterium wolitywne) oraz uznanie przez inne państwo spełniające warunek ekonomiczny (kryterium dyplomatyczne). Termin mikrouniwersalizm po raz pierwszy pojawił się w pracy pt. "Co to znaczy państwo wirtualne?" opublikowanej w Dreamlandzie w 2002 roku. Mikrouniwersalizm zakłada potrzebę ujednolicania standardów dla wszystkich państw wirtualnych, aby możliwa była ich pełna interakcja oraz możliwość ich łatwego porównywania. Największy nacisk kładziony jest na tworzenie i integrację rozbudowanych systemów gospodarki umożliwiających symulację wirtualnej gospodarki.

Na rzecz mikrouniwersalizmu działało założone w 2002 roku przez prof. Pietraczuka Dreamlandzkie Towarzystwo Mikrouniwersalistyczne. Od 2006 roku na rzecz mikrouniwersalizmu działa brugijsko-natańska Organizacja Mikroświatowych Standardów "Ormista".

Bibliografia