Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Ustrój RSiT
Szablon:RSiT Ustrój RSiT - W Rzeczpospolitej panowała demokracja parlamentarna oparta na konstytucji. Władzę ustawodawczą sprawowało Zgromadzenie Powszechne pełniące rolę Parlamentu, władzę wykonawczą Prezydent i Rząd, natomiast kompetencje władzy sądowniczej nie zostały przekazane żadnemu organowi. Ustrój Rzeczpospolitej nie był jednak tradycyjną demokracją parlamentarną, gdyż prezydent i rząd miały bardzo duże uprawnienia (np. wydawanie edyktu z mocą ustawy) jednak wszystkie decyzje władzy wykonawczej mogła uchylić Izba Nardów.
Istniały także zależności w drugą stronę, gdy to Prezydent mógł rozwiązać parlament. Natomiast parlament mógł zarządzić referendum nt. odwołania Prezydenta, które jednak musiało mieć wysoką frekwencję i 60% głosów za. Tylko raz w historii odwołano prezydenta w referendum. Wybory do parlamentu były prowadzone w systemie "Pięciopolskim", natomiast prezydenckie były przeprowadzane standardowo, wygrywał ten kto miał najwięcej głosów - nie ma tutaj przepisów nt.przekroczenia progu 50% głosów.
Władza wykonawcza
Władzę wykonawczą stanowił Prezydent RSiT z rządem oraz Naczelnicy Departamentów. Jak we wszystkich mikronacjach, inaczej niż w świecie realnym władza wykonawcza miała także możliwość wydawania aktów prawnych rangi ustawy - mowa tutaj o edykcie z mocą ustawy wydawanym przez Prezydenta. Natomiast na poziomie samorządu Naczelnik Departamentu wydawał akty prawne rangi takiej (albo wyższej) jak Rada Departamentu.
Władza ustawodawcza
Władzę ustawodawczą sprawował parlament - Izba Narodów, który miał bardzo szerokie uprawnienia i właściwie mógł uchylić każdą decyzję władzy wykonawczej.
Wpływ mieszkańców na władzę
Mimo, że RSiT była demokracją parlamentarną, to mieszkańcy w drodze referendum mogli odwołać Prezydenta, rozwiązać Izbę Narodów, odrzucić lub przyjąć nową konstytucję. W związku z powyższym można powiedzieć, że Rzeczpospolita była mieszanką demokracji parlamentarnej oraz bezpośredniej, z przewagą tej pierwszej ze względu na ukształtowania historyczne.