Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Prusy Książęce: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>August IV
Nie podano opisu zmian
imported>August IV
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 17 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Prusy'''- właściwie '''Księstwo Prus''' lub '''Prusy Książęce''', jedna z prowincji [[Korona|Rzeczypospolitej Korony i Litwy]]. Stolicą Prus jest '''Królewiec''', żyją tam: ''Polacy, Niemcy, Litwini i Żydzi'', językiem urzędowym jest ''polski'', w użyciu także ''niemiecki''.
'''Prusy'''- właściwie '''Księstwo Prus''' lub '''Prusy Książęce''', jedna z prowincji [[Korona|Rzeczypospolitej Korony i Litwy]], lenno wspólne dla [[Królestwo Polskie|Korony]] i [[Litwa|Wielkiego Księstwa Litewskiego]]. Stolicą Prus jest '''Królewiec''', żyją tam: ''Polacy, Niemcy, Litwini i Żydzi'', językiem urzędowym jest ''polski'', w użyciu także ''niemiecki''. 


[[Grafika:Pilprusyksiazeceflaga.png|right|150px|border]]


== System władzy ==
== System władzy ==
Prawo do noszenia tytułu księcia Prus posiada tyło [[król]] Rzeczypospolitej, ma on jednak[[Plik:Prusy.jpg|thumb|Herb Prus]] prawo mianować dowolnie wybranego szlachcica [[Korona|Rzeczypospolitej]] księciem Prus na czas nieokreślony, obecnym księciem Prus, jako namiestnikiem Monarchy jest [[Percip Rambazi|książę Percip kardynał Rambazi h. Adamowicz]]. Książę ma bardzo małe prawa, a jego tytuł i władza są jedynie w charakterze tradycyjnym.
Prawo do noszenia tytułu księcia Prus posiada tyło [[Jerzy I|król]] Rzeczypospolitej, ma on jednak[[Plik:Prusy.jpg|thumb|Herb Prus]] prawo mianować dowolnie wybranego szlachcica [[Korona|Rzeczypospolitej]] księciem Prus na okres 1 roku. obecnym księciem Prus, jako namiestnikiem Monarchy jest wicehrabia [[Użytkownik:Piotr Branicki|Piotr Branicki]] . Książę ma bardzo małe prawa, a jego tytuł i władza są jedynie w charakterze tradycyjnym.
<br> Zgodnie z Statutem Księstwa Prus, na terenie prowincji władze ustawodawczą posiada '''Rada Rycerska''', wybierana co trzy miesiące w składzie dwóch rycerzy, gdzie Książę posiada prawo głosu, Rada ma prawo przyjmować tylko uchwały zgodne z prawem [[Korona|Rzeczypospolitej Korony i Litwy]].
<br />Zgodnie z Statutem Księstwa Prus, na terenie prowincji władze ustawodawczą posiada '''Rada Rycerska''', wybierana co trzy miesiące w składzie dwóch rycerzy, gdzie Namiestnik posiada prawo głosu. Rada ma prawo przyjmować tylko uchwały zgodne z prawem [[Korona|Rzeczypospolitej Korony i Litwy]].


== Podział administracyjny ==
==Kultura==
Prusy Książęce stanowią samodzielną jednostkę administracyjną równą województwu, same Prusy nie posiadają już szczebli administracyjnych niższego rzędu.
Na terenie Prus działa bardzo wiele organizacji kulturowych. Do najważniejszych należą: Filharmonia Pruska i Pruska Szkoła Elementarna, gdzie można się zapoznać z podstawami języka niemieckiego, historią i tradycją Prus Książęcych.
 
 
== Linki ==
[http://www.rzeczpospolita.net23.net/prusy/index.html Strona Księstwa Prus]
 
[http://www.rzeczpospolita.net23.net/filharmonia/11.html Strona Filharmonii Pruskiej]
[[Kategoria:Prowincje]]
[[Kategoria:Prowincje]]
[[Kategoria:Korona]]
[[Kategoria:Korona Polska i Litwa]]

Aktualna wersja na dzień 07:40, 22 wrz 2013

Prusy- właściwie Księstwo Prus lub Prusy Książęce, jedna z prowincji Rzeczypospolitej Korony i Litwy, lenno wspólne dla Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Stolicą Prus jest Królewiec, żyją tam: Polacy, Niemcy, Litwini i Żydzi, językiem urzędowym jest polski, w użyciu także niemiecki

System władzy

Prawo do noszenia tytułu księcia Prus posiada tyło król Rzeczypospolitej, ma on jednak

Herb Prus

prawo mianować dowolnie wybranego szlachcica Rzeczypospolitej księciem Prus na okres 1 roku. obecnym księciem Prus, jako namiestnikiem Monarchy jest wicehrabia Piotr Branicki . Książę ma bardzo małe prawa, a jego tytuł i władza są jedynie w charakterze tradycyjnym.


Zgodnie z Statutem Księstwa Prus, na terenie prowincji władze ustawodawczą posiada Rada Rycerska, wybierana co trzy miesiące w składzie dwóch rycerzy, gdzie Namiestnik posiada prawo głosu. Rada ma prawo przyjmować tylko uchwały zgodne z prawem Rzeczypospolitej Korony i Litwy.

Kultura

Na terenie Prus działa bardzo wiele organizacji kulturowych. Do najważniejszych należą: Filharmonia Pruska i Pruska Szkoła Elementarna, gdzie można się zapoznać z podstawami języka niemieckiego, historią i tradycją Prus Książęcych.


Linki

Strona Księstwa Prus

Strona Filharmonii Pruskiej