Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Ustrój RSiT

Z Micropedia
Wersja z dnia 06:02, 13 sty 2013 autorstwa imported>Pel Nander

Szablon:RSiT Ustrój RSiT - W Rzeczpospolitej panuje demokracja parlamentarna oparta na konstytucji. Władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Powszechne pełniące rolę Parlamentu, władzę wykonawczą Prezydent i Rząd, natomiast kompetencje władzy sądowniczej nie zostały przekazane żadnemu organowi. Ustrój Rzeczpospolitej nie jest jednak tradycyjną demokracją parlamentarną, gdyż prezydent i rząd mają bardzo duże uprawnienia (np. wydawanie edyktu z mocą ustawy) jednak wszystkie decyzje władzy wykonawczej może uchylić Izba Nardów.

Istnieją także zależności w drugą stronę, gdy to Prezydent może rozwiązać parlament. Natomiast parlament może zarządzić referendum nt. odwołania Prezydenta, które jednak musi mieć wysoką frekwencję i 60% głosów za. Tylko raz w historii odwołano prezydenta w referendum. Natomiast wracając do zależności parlamentu i władzy wykonawczej, to Izba Narodów może odwołać odpowiednią większością głosów każdego ministra, a nawet Wiceprezydenta w określonych sytuacjach.

Wybory do parlamentu są prowadzone w systemie "Pięciopolskim", natomiast prezydenckie są przeprowadzane standardowo, wygrywa ten kto ma najwięcej głosów - nie ma tutaj przepisów nt.przekroczenia progu 50% głosów.


Władza wykonawcza

Władzę wykonawczą stanowi Prezydent RSiT z rządem oraz Naczelnicy Departamentów. Jak we wszystkich mikronacjach, inaczej niż w świecie realnym władza wykonawcza ma także możliwość wydawania aktów prawnych rangi ustawy - mowa tutaj o edykcie z mocą ustawy wydawanym przez Prezydenta. Natomiast na poziomie samorządu Naczelnik Departamentu wydaje akty prawne rangi takiej (albo wyższej) jak Rada Departamentu.


Władza ustawodawcza

Władzę ustawodawczą sprawuje parlament - Izba Narodów, który ma bardzo szerokie uprawnienia i właściwie może uchylić każdą decyzję władzy wykonawczej. Obecnie Izba Narodów jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym parlamentem wirtualnym gdzie wybory są przeprowadzane przez sposób proporcji w tzw. systemie Zenka. Oznacza to, że do parlamentu wchodzą wszyscy, którzy otrzymali 2 i więcej głosów. Jednak im więcej głosów otrzymał kandydat tym więcej ma mandatów w Izbie Narodów. A ich łączna pula wynosi 100.


Władza sądownicza

Pokojowo nastawione społeczeństwo Rzeczpospolitej nie potrzebuje władzy sądowniczej. Natomiast jej kompetencje pełnią sądy sarmackie, jednak RSiT na mocy przywilejów nadanych Sclavinii i Trizondalowi może wprowadzić własne sądy I instancji.


Wpływ mieszkańców na władzę

Mimo, że RSiT to demokracja parlamentarna to mieszkańcy w drodze referendum mogą odwołać Prezydenta, rozwiązać Izbę Narodów, odrzucić lub przyjąć nową konstytucję. W związku z powyższym można powiedzieć, że Rzeczpospolita jest mieszanką demokracji parlamentarnej oraz bezpośredniej, z przewagą tej pierwszej ze względu na ukształtowania historyczne.