Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Wielkie Księstwo Solardii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Morfeusztyler
(aktualizacja danych Solardii do stanu obecnego)
Linia 10: Linia 10:
 
|glowa_panstwa_osoba = [[Morfeusz Tyler|Morfeusz I Lucjusz Tyler]]
 
|glowa_panstwa_osoba = [[Morfeusz Tyler|Morfeusz I Lucjusz Tyler]]
 
|szef_rzadu = [[Kanclerz]]
 
|szef_rzadu = [[Kanclerz]]
|szef_rzadu_osoba = [[Mario Riina Nati]]
+
|szef_rzadu_osoba = (organ dualny)
|religia_panstwowa = Brak
+
|religia_panstwowa = Kult Przodków
 
|niepodleglosc = 6 maja 2005r. od [[Dreamland|Królestwa Dreamlandu]]
 
|niepodleglosc = 6 maja 2005r. od [[Dreamland|Królestwa Dreamlandu]]
|waluta = [[Libert]]
+
|waluta = [[Libert]] (solardyjski)
 
|hymn = "Teraz jesteśmy wolni"
 
|hymn = "Teraz jesteśmy wolni"
 
|kod = SLR
 
|kod = SLR
|domena = http://www.solardia.ush.pl/
+
|domena = http://www.solardia.org}}
solardia.ush.pl/
 
}}
 
  
  
 
== Dane Ogólne ==
 
== Dane Ogólne ==
Choć Wielkie Księstwo Solardii jest jedną z młodszych mikronacji, to jego korzenie sięgają poczatku polskich v-państw. Wywodzi się ona z Wolnego Miasta Evilstone z 1995 r. Evilstone zostałe z czasem wchłonięte do [[Dreamland|Królestwa Dreamlandu]] a następnie z ziemi Domeny Krolestwiej oraz Evilstone 15 marca 2001 utworzono formalnie Solardię. 18 kwietnia 2005 r. w skutek konfliktu wewnętrznego Solardia proklamowała niepodległość, co zostało uznane poprzez podpisanie układu pokojowego 6 maja 2005. Od tamtego czasu władzę sprawuje [[Wielki Książę]] [[Morfeusz Tyler|Morfeusz I Lucjusz Tyler]].
+
Choć Wielkie Księstwo Solardii jest jedną z młodszych mikronacji, to jego korzenie sięgają poczatku polskich v-państw. Wywodzi się ona z Wolnego Miasta Evilstone z 1995 r. Evilstone zostałe z czasem wchłonięte do [[Dreamland|Królestwa Dreamlandu]] a następnie z ziemi Domeny Krolestwiej oraz Evilstone 15 marca 2001 utworzono formalnie Solardię. 18 kwietnia 2005 r. w skutek konfliktu wewnętrznego Solardia proklamowała niepodległość, co zostało uznane poprzez podpisanie układu pokojowego 6 maja 2005. W latach 2007-2009 państwem targały bunty społeczne, które doprowadziły do trzech prób secesji poszczególnych części Solardii, oraz jednej interwencji Erboki w Solardii. Słumienie buntów kosztowało państwo utratę ogromnej ilości aktywnych obywateli, a to spowodowało sukcesywny zanik struktur państwowych. W 201roku na wyspie Cybeia wyladowały kompanie handlowe Stołocka. Obywatelski opór przed obcą kolonizacją doprowadził do pełnej odbudowy państwa. Zgodnie z Wielką Konstytucją w 2012 r. Wielkie Księstwo Solardii przekształciło się w dualną monarchię konstytucyjną podzieloną na Koronę Solardyjską i Księstwo Cyberii. Utworzono osobne porządki prawne, osobne rządy i osobne parlamenty. Wspólny pozostał monarcha, Rada Książęca, waluta i Gwardia Solardii zaś dokumenty prawa wspólne pozostają tylko konstytucja, traktaty miedzynarodowe i ustawy uchwalone w obu częściach jednocześnie. Solardia inkorporowała następnie Moherat Berecji i Republikę Rowow tworząc Czarnozamcze.
  
 
== Podział Terytorialny ==
 
== Podział Terytorialny ==
  
Solardia nieformalnie dzieli się na trzy Krainy(nie ograniczone granicami) - Mroku, Światła i [[Cyberia|Cyberii]]. Osady z prawami miejskimi/grodzkimi zwane sa grodami. Gród, tereny przylegle do grodu i wioski na tych terenach wspólnie tworzą Ziemię. Zeimiami opiekują sie Rządcy.
+
Solardia nieformalnie dzieli się na Krainy(nie ograniczone granicami) - Mroku, Światła, [[Cyberia|Cyberii]], i Czarnozamcza. Osady z prawami miejskimi/grodzkimi zwane grodami. Gród, tereny przylegle do grodu i wioski na tych terenach wspólnie tworzą Ziemię. Zeimiami opiekują sie Rządcy.
  
W Solardii znajduje się 6 grodów i 2 wioski.
+
W Solardii znajduje się miejscowości:
  
 
Kraina Światła
 
Kraina Światła
Linia 38: Linia 36:
 
Kraina [[Cyberia|Cyberii]]
 
Kraina [[Cyberia|Cyberii]]
 
*[[Valtaria]]
 
*[[Valtaria]]
*wioski [[Cymeria]] i [[Libertania]]
+
*[[Cymeria]]
 +
*[[Libertania]]
 +
Kraina Czarnozamcza
 +
*Turonj
 
Miasto Książęce
 
Miasto Książęce
 
*[[Sargentis]]
 
*[[Sargentis]]
  
 +
== Podział Administracyjny ==
 +
 +
Solardia formalnie dzieli się na Koronę Solardyjską i Księstwo [[Cyberia|Cyberii]]. Korona jest tożsama ze rdzennymi terytoriami i organizacją Solardii zaś Księstwo [[Cyberia|Cyberii]] obejmuje terytoria i struktury inkorporowane do Wielkiego Księstwa. Podział formalny oddzielił nie tylko organizacje terytorialną ale także organy państwowe.
 +
 +
Podział władzy w Solardii:
 +
 +
Wielkie Księstwo Solardii (organy i prawa wspólne dla całego państwa)
 +
*Wielki Książę Solardii - głowa państwa
 +
*Książę Cienia - następca tronu
 +
*Książę Bez Ziemi - architekt księstwa
 +
*Hetman Wielki wraz z Gwardią Solardii
 +
*Rada Książęca
 +
*Solardia Bank wraz ze wspólną walutą
 +
*prawo: Konstytucja, Traktaty Międzynarodowe, Ustawy przyjęte w Koronie i Cyberii jednocześnie
 +
 +
Korona Solardyjska (Krainy Światła i Mroku)
 +
*Książę Światła
 +
*Książę Mroku
 +
*Rząd Korony
 +
*Sejmik Korony
 +
*prawo: wspólnotowe oraz ustawy Sejmiku Korony
 +
 +
Księstwo Cyberii (Krainy Cyberii i Czarnozamcza)
 +
*Książę Cyberii
 +
*Wojewoda Czarnozamcza
 +
*Rząd Cyberii
 +
*Sejmik Cyberii
 +
*prawo: wspólnotowe oraz ustawy Sejmiku Cyberii
  
 
== Władza ==
 
== Władza ==
 
Solardia jest monarchią konstytucyjną.   
 
Solardia jest monarchią konstytucyjną.   
Głową państwa jest Wielki Książę, natomiast organami władzy, pozostającymi pod jego zwierzchnictwem są: Rada Książęca (Należą do niej Książęta Mroku, Światła, Cienia, Cyberii oraz ewentualnie Ksiązę Bez Ziemi), Rząd, Parlament, Siły Zbrojne, Sądy. Wielki Książę harmonizuje ich działania oraz rozstrzyga między nimi  
+
Głową państwa jest Wielki Książę, natomiast organami władzy, pozostającymi pod jego zwierzchnictwem są: Rada Książęca (Należą do niej Książęta Mroku, Światła, Cienia, Cyberii oraz Ksiązę Bez Ziemi), Rząd, Parlament, Siły Zbrojne, Sądy. Wielki Książę harmonizuje ich działania oraz rozstrzyga między nimi  
 
spory.
 
spory.
  
'''Ksiazęta Mroku''' ([[Ssimon ShaGGus]]), '''Swiatła'''([[Bartosz Lenczowski]]) i '''Cyberii''' ([[ Rhadmor Van Helsing]]) pełnią funkcje opiekunami poszczególnych Krain.
+
'''Ksiazęta Mroku''', '''Swiatła''' i '''Cyberii''' oraz Wojewoda Czarnozamcza pełnią funkcje opiekunów poszczególnych Krain.
  
'''Książę Cienia''' ([[Han Solo]]) jest gospodarzem w Grodzie Książęcym i formalnie wskazanym następca tronu Solardii, jest także odpowiednikiem Ministra Spraw Zagranicznych (Solardia nie posiada MSZ z przyczyn konstytucyjnych).
+
'''Książę Cienia''' jest formalnie wskazanym następca tronu Solardii, jest także odpowiednikiem Ministra Spraw Zagranicznych (Solardia nie posiada MSZ z przyczyn konstytucyjnych).
  
'''Ksiaze Bez Ziemi''' (obecnie [[Eryk]] z [[Furlandia|Furlandii]] to tytul przyznawany przez Wielkiego Ksiecia wladcom, ktorym odebrano prawa władania na mocy układów pokojowych czy też z powodów ideowych lub politycznych oraz zmuszono do emigracji. Osoba nosząca tytuł Ksiecia Bez Ziemi opiekuje się emigrantami ze swojego kraju, którzy osiedlili się w Solardii, a Rząd Solardii ma obowiązek wspierać inicjatywy rozwijania ich własnej kultury.
+
'''Ksiaze Bez Ziemi''' to tytul przyznawany przez Wielkiego Ksiecia wybitnemu arystokracie, ktory zostaje głównym architektem systemów i stron internetowych Solardii.
  
'''Rząd''' - Jego skład jest ściśle określony przez konstytucję - należy do niego Kanclerz i 3 ministrów. Kanclerz pochodzi z wyborow, Kanclerzem zostaje kazdorazowo osoba ktora uzyska najwieksza liczbe glosow w demokratycznych wyborach do Sejmiku Solardii i pelni jednoczesnie funkcje Kanclerza i Marszałka Sejmiku. Ministrowie to Kustosz Koronny (kultura, ''vacat''), Skarbnik Koronny (finanse, [[Ange Dan]]), Podkanclerzy Koronny (Sprawy wewnętrzne, [[Poul Bsky]]), Hetman Wielki Koronny (Ministerstwo Bezpieczenstwa Publicznego,[[Matheus Kazis]]). Ministrowie pracuje niekadencyjnie i są powoływani przez Kanclerza, za wyjątkiem Hetmana, który musi zostać zatwierdzone przez Wielkiego Księcia.
+
'''Rząd''' - (osobny dla Korony i Cyberii) Jego skład jest ściśle określony przez konstytucję - należy do niego Kanclerz i 3 ministrów. Kanclerz pochodzi z wyborow, Kanclerzem zostaje każdorazowo osoba która uzyska największą liczbę glosów w demokratycznych wyborach do Sejmiku i pełni jednocześnie funkcje Kanclerza i Marszałka Sejmiku. Ministrowie to Kustosz (kultura), Skarbnik (finanse), Podkanclerzy (Sprawy wewnętrzne). Ministrowie pracują niekadencyjnie i są powoływani przez Kanclerza.
  
'''Sejmik Solardii''' - najstarszy demokratyczny organ kolegialny wladzy ustawodawczej z istniejacych obecnie w panstwach wirtualnych, choc nie byl pierwszym. Kadencja Sejmiku Solardii trwa 5 miesiecy. Poslami nie moga byc osoby jednoczesnie piastujace urzad ministra, Księcia lub gwardzisty. Ustawy i uchwały przyjmowane sa wiekszoscia 2/3 a zmiany w konstytucji jednomyslnie. W Solardii obowiązuje zasada blokady niesłusznych decyzji co oznacza ze w czasie gdy Sejmik Solardii nie jest rozwiazany nie mozna wprowadzic nowego prawa bez zgody Sejmiku i bez zgody Wielkiego Ksiecia. Jest to usprawniona wersja liberum veto.
+
'''Sejmik''' - (osobny dla Korony i Cyberii) najstarszy demokratyczny organ kolegialny władzy ustawodawczej z istniejących obecnie w państwach wirtualnych, choć nie był pierwszym. Kadencja Sejmiku trwa 5 miesięcy. Posłami nie mogą być osoby jednocześnie piastujące urząd ministra, Księcia lub gwardzisty. Ustawy i uchwały przyjmowane są większościa 2/3. W Solardii obowiązuje zasada blokady niesłusznych decyzji co oznacza ze w czasie gdy Sejmik nie jest rozwiązany nie można wprowadzić nowego prawa bez zgody Sejmiku i bez zgody Wielkiego Księcia. Jest to usprawniona wersja liberum veto.
  
  
Linia 62: Linia 91:
 
'''Linki'''
 
'''Linki'''
  
'''http://www.solardia.ush.pl/'''
+
'''http://www.solardia.org/'''
 +
 
 +
'''http://korona.solardia.org'''
 +
 
 +
'''http://cyberia.solardia.org'''
  
'''http://rhaad.solardia.ush.pl/index.html'''
+
'''http://czarnozamcze.solardia.org'''
 +
[[Kategoria:Państwa]]
 +
[[Kategoria:Solardia|*]]
 +
[[Kategoria:Państwa]]
 +
[[Kategoria:Solardia|*]]
 +
[[Kategoria:Państwa]]
 +
[[Kategoria:Solardia|*]]
 +
[[Kategoria:Państwa]]
 +
[[Kategoria:Solardia|*]]
 +
[[Kategoria:Państwa]]
 +
[[Kategoria:Solardia|*]]
 
[[Kategoria:Państwa]]
 
[[Kategoria:Państwa]]
 
[[Kategoria:Solardia|*]]
 
[[Kategoria:Solardia|*]]

Wersja z 22:57, 9 maj 2013

Solardia
Wielkie Księstwo Solardii (sol.Vielkie Ryhtene Solard'i)
Godlo solardii.jpg
Flaga solardii.jpg
Język(i) urzędowe solardyjski, polski
Stolica Viktoria
Ustrój polityczny monarchia konstytucyjna
Głowa państwa
Wielki Książę Morfeusz I Lucjusz Tyler
Szef Rzadu
Kanclerz (organ dualny)
Religia państwowa Kult Przodków
Uzyskanie niepodległości 6 maja 2005r. od Królestwa Dreamlandu
Waluta Libert (solardyjski)
Hymn państwowy "Teraz jesteśmy wolni"
Kod samochodowy SLR
Domena internetowa http://www.solardia.org


Dane Ogólne

Choć Wielkie Księstwo Solardii jest jedną z młodszych mikronacji, to jego korzenie sięgają poczatku polskich v-państw. Wywodzi się ona z Wolnego Miasta Evilstone z 1995 r. Evilstone zostałe z czasem wchłonięte do Królestwa Dreamlandu a następnie z ziemi Domeny Krolestwiej oraz Evilstone 15 marca 2001 utworzono formalnie Solardię. 18 kwietnia 2005 r. w skutek konfliktu wewnętrznego Solardia proklamowała niepodległość, co zostało uznane poprzez podpisanie układu pokojowego 6 maja 2005. W latach 2007-2009 państwem targały bunty społeczne, które doprowadziły do trzech prób secesji poszczególnych części Solardii, oraz jednej interwencji Erboki w Solardii. Słumienie buntów kosztowało państwo utratę ogromnej ilości aktywnych obywateli, a to spowodowało sukcesywny zanik struktur państwowych. W 201roku na wyspie Cybeia wyladowały kompanie handlowe Stołocka. Obywatelski opór przed obcą kolonizacją doprowadził do pełnej odbudowy państwa. Zgodnie z Wielką Konstytucją w 2012 r. Wielkie Księstwo Solardii przekształciło się w dualną monarchię konstytucyjną podzieloną na Koronę Solardyjską i Księstwo Cyberii. Utworzono osobne porządki prawne, osobne rządy i osobne parlamenty. Wspólny pozostał monarcha, Rada Książęca, waluta i Gwardia Solardii zaś dokumenty prawa wspólne pozostają tylko konstytucja, traktaty miedzynarodowe i ustawy uchwalone w obu częściach jednocześnie. Solardia inkorporowała następnie Moherat Berecji i Republikę Rowow tworząc Czarnozamcze.

Podział Terytorialny

Solardia nieformalnie dzieli się na Krainy(nie ograniczone granicami) - Mroku, Światła, Cyberii, i Czarnozamcza. Osady z prawami miejskimi/grodzkimi zwane są grodami. Gród, tereny przylegle do grodu i wioski na tych terenach wspólnie tworzą Ziemię. Zeimiami opiekują sie Rządcy.

W Solardii znajduje się miejscowości:

Kraina Światła

Kraina Mroku

Kraina Cyberii

Kraina Czarnozamcza

 • Turonj

Miasto Książęce

Podział Administracyjny

Solardia formalnie dzieli się na Koronę Solardyjską i Księstwo Cyberii. Korona jest tożsama ze rdzennymi terytoriami i organizacją Solardii zaś Księstwo Cyberii obejmuje terytoria i struktury inkorporowane do Wielkiego Księstwa. Podział formalny oddzielił nie tylko organizacje terytorialną ale także organy państwowe.

Podział władzy w Solardii:

Wielkie Księstwo Solardii (organy i prawa wspólne dla całego państwa)

 • Wielki Książę Solardii - głowa państwa
 • Książę Cienia - następca tronu
 • Książę Bez Ziemi - architekt księstwa
 • Hetman Wielki wraz z Gwardią Solardii
 • Rada Książęca
 • Solardia Bank wraz ze wspólną walutą
 • prawo: Konstytucja, Traktaty Międzynarodowe, Ustawy przyjęte w Koronie i Cyberii jednocześnie

Korona Solardyjska (Krainy Światła i Mroku)

 • Książę Światła
 • Książę Mroku
 • Rząd Korony
 • Sejmik Korony
 • prawo: wspólnotowe oraz ustawy Sejmiku Korony

Księstwo Cyberii (Krainy Cyberii i Czarnozamcza)

 • Książę Cyberii
 • Wojewoda Czarnozamcza
 • Rząd Cyberii
 • Sejmik Cyberii
 • prawo: wspólnotowe oraz ustawy Sejmiku Cyberii

Władza

Solardia jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest Wielki Książę, natomiast organami władzy, pozostającymi pod jego zwierzchnictwem są: Rada Książęca (Należą do niej Książęta Mroku, Światła, Cienia, Cyberii oraz Ksiązę Bez Ziemi), Rząd, Parlament, Siły Zbrojne, Sądy. Wielki Książę harmonizuje ich działania oraz rozstrzyga między nimi spory.

Ksiazęta Mroku, Swiatła i Cyberii oraz Wojewoda Czarnozamcza pełnią funkcje opiekunów poszczególnych Krain.

Książę Cienia jest formalnie wskazanym następca tronu Solardii, jest także odpowiednikiem Ministra Spraw Zagranicznych (Solardia nie posiada MSZ z przyczyn konstytucyjnych).

Ksiaze Bez Ziemi to tytul przyznawany przez Wielkiego Ksiecia wybitnemu arystokracie, ktory zostaje głównym architektem systemów i stron internetowych Solardii.

Rząd - (osobny dla Korony i Cyberii) Jego skład jest ściśle określony przez konstytucję - należy do niego Kanclerz i 3 ministrów. Kanclerz pochodzi z wyborow, Kanclerzem zostaje każdorazowo osoba która uzyska największą liczbę glosów w demokratycznych wyborach do Sejmiku i pełni jednocześnie funkcje Kanclerza i Marszałka Sejmiku. Ministrowie to Kustosz (kultura), Skarbnik (finanse), Podkanclerzy (Sprawy wewnętrzne). Ministrowie pracują niekadencyjnie i są powoływani przez Kanclerza.

Sejmik - (osobny dla Korony i Cyberii) najstarszy demokratyczny organ kolegialny władzy ustawodawczej z istniejących obecnie w państwach wirtualnych, choć nie był pierwszym. Kadencja Sejmiku trwa 5 miesięcy. Posłami nie mogą być osoby jednocześnie piastujące urząd ministra, Księcia lub gwardzisty. Ustawy i uchwały przyjmowane są większościa 2/3. W Solardii obowiązuje zasada blokady niesłusznych decyzji co oznacza ze w czasie gdy Sejmik nie jest rozwiązany nie można wprowadzić nowego prawa bez zgody Sejmiku i bez zgody Wielkiego Księcia. Jest to usprawniona wersja liberum veto.


Linki

http://www.solardia.org/

http://korona.solardia.org

http://cyberia.solardia.org

http://czarnozamcze.solardia.org