Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Ziemia Franciszka Józefa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Pel Nander
m (Ziemia Franciszka-Józefa)
 
imported>Pel Nander
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Ziemia Franciszka-Józefa''' - archipelag należacy do [[Austro-Węgry|Austro-Węgier]] leżacy na pn [[Mikroświat]]a. O bliżej nie określonym położeniu na pn. od [[Dreamland]]u.
'''Ziemia Franciszka-Józefa''' - (niem. ''Franz-Joseph-Land'') archipelag należacy do [[Austro-Węgry|Austro-Węgier]] leżacy na pn [[Mikroświat]]a. O bliżej nie określonym położeniu na pn. od [[Dreamland]]u.
Tworzy odrębną jednostkę administracyjną.


{{stub}}[[Kategoria:Wyspy]]
==Realna Historia==
Archipelag został odkryty w [[1873]] roku przez austriacką ekspedycję naukową [[Julius von Payer|Juliusa von Payera]] i [[Karl Weyprecht|Karla Weyprechta]] na okręcie "Tegetthoff". Ekspedycja ta była poprzedzona badaniami naukowymi [[Piotr Kropotkin|Piotra Kropotkina]], który w referacie z 1871 roku zawarł teoretyczne dowody na istnienie nieznanego archipelagu<ref>Włodzimierz Rydzewski, "Kropotkin", Wydawnictwo "Wiedza Powszechna" Warszawa 1979, str. 36</ref>. Otrzymał on imię cesarza Austrii i króla Węgier [[Franciszek Józef I|Franciszka Józefa I]].
 
W skład archipelagu wchodzi 191 wysp, których łączna powierzchnia wynosi 16 134 km&sup2;. Wśród nich sześć największych wysp to<ref>http://www.oceandots.com/arctic/franz-josef</ref>:
* [[Ziemia Jerzego]] ([[język rosyjski|ros.]] Земля Георга) - 2741 km²,
* [[Ziemia Wilczka]] ([[język rosyjski|ros.]] Земля Вильчека) - 2054 km²,
* [[Wyspa Grahama Bella]] ([[język rosyjski|ros.]] остров Греэм-Белл) - 1709 km²,
* [[Ziemia Aleksandry]] ([[język rosyjski|ros.]] Земля Александры) - 1051 km²,
* [[Wyspa Salisbury]] ([[język rosyjski|ros.]] остров Солсбери)
* [[Wyspa Halla]] ([[język rosyjski|ros.]] остров Галля)
Ponadto archipelag zawiera 20 średnich wysp i 135 mniejszych.
 
Wyspy [[archipelag]]u Ziemi Franciszka Józefa pokryte są niskimi pasmami górskimi zbudowanymi głównie ze skał [[bazalt]]owych. Większą część powierzchni wysp zajmują pokrywy lodowe. [[Linia wiecznego śniegu|Granica wiecznego śniegu]] przebiega stosunkowo nisko, bo na wysokości 100-300 m n.p.m. Najwyższy punkt wysp sięga 620 m n.p.m. (na остров Винер-Нëйштадт)
 
Klimat jest bardzo surowy. Średnie zimowe temperatury spadają poniżej -30°C. Szatę roślinną na obszarach nie zajętych przez [[lodowiec|lodowce]] tworzy bardzo skąpa [[tundra]].
 
Na [[Wyspa Rudolfa|Wyspie Rudolfa]] znajduje się najdalej na północ (81°54' N) wysunięty punkt [[Morenika|Moreniki]].
 
{{Przypisy}}
 
<!--[[Kategoria:Archipelagi Oceanu Arktycznego]]-->
[[Kategoria:Wyspy]]
[[Kategoria:Terytoria zależne]]
[[Kategoria:Terytoria zależne]]
[[Kategoria:Regiony i krainy]]
[[Kategoria:Regiony i krainy]]

Wersja z 17:25, 30 lis 2009

Ziemia Franciszka-Józefa - (niem. Franz-Joseph-Land) archipelag należacy do Austro-Węgier leżacy na pn Mikroświata. O bliżej nie określonym położeniu na pn. od Dreamlandu. Tworzy odrębną jednostkę administracyjną.

Realna Historia

Archipelag został odkryty w 1873 roku przez austriacką ekspedycję naukową Juliusa von Payera i Karla Weyprechta na okręcie "Tegetthoff". Ekspedycja ta była poprzedzona badaniami naukowymi Piotra Kropotkina, który w referacie z 1871 roku zawarł teoretyczne dowody na istnienie nieznanego archipelagu[1]. Otrzymał on imię cesarza Austrii i króla Węgier Franciszka Józefa I.

W skład archipelagu wchodzi 191 wysp, których łączna powierzchnia wynosi 16 134 km². Wśród nich sześć największych wysp to[2]:

Ponadto archipelag zawiera 20 średnich wysp i 135 mniejszych.

Wyspy archipelagu Ziemi Franciszka Józefa pokryte są niskimi pasmami górskimi zbudowanymi głównie ze skał bazaltowych. Większą część powierzchni wysp zajmują pokrywy lodowe. Granica wiecznego śniegu przebiega stosunkowo nisko, bo na wysokości 100-300 m n.p.m. Najwyższy punkt wysp sięga 620 m n.p.m. (na остров Винер-Нëйштадт)

Klimat jest bardzo surowy. Średnie zimowe temperatury spadają poniżej -30°C. Szatę roślinną na obszarach nie zajętych przez lodowce tworzy bardzo skąpa tundra.

Na Wyspie Rudolfa znajduje się najdalej na północ (81°54' N) wysunięty punkt Moreniki.

Szablon:Przypisy

  1. Włodzimierz Rydzewski, "Kropotkin", Wydawnictwo "Wiedza Powszechna" Warszawa 1979, str. 36
  2. http://www.oceandots.com/arctic/franz-josef