Micropedia Ziemia Franciszka Józefa
Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Ziemia Franciszka Józefa

Z Micropedia

Ziemia Franciszka Józefa - (niem. Franz-Joseph-Land) archipelag należacy do Austro-Węgier leżacy na pn Mikroświata o bliżej nie określonym położeniu na pn. od Dreamlandu. Tworzy odrębną jednostkę administracyjną.

Realna Historia

Archipelag został odkryty w 1873 roku przez austriacką ekspedycję naukową Juliusa von Payera i Karla Weyprechta na okręcie "Tegetthoff". Ekspedycja ta była poprzedzona badaniami naukowymi Piotra Kropotkina, który w referacie z 1871 roku zawarł teoretyczne dowody na istnienie nieznanego archipelagu. Otrzymał on imię cesarza Austrii i króla Węgier Franciszka Józefa I.

Geografia

W skład archipelagu wchodzi 191 wysp, których łączna powierzchnia wynosi 16 134 km². Wśród nich sześć największych wysp to:

Ponadto archipelag zawiera 20 średnich wysp i 135 mniejszych.

Wyspy archipelagu Ziemi Franciszka Józefa pokryte są niskimi pasmami górskimi zbudowanymi głównie ze skał bazaltowych. Większą część powierzchni wysp zajmują pokrywy lodowe. Granica wiecznego śniegu przebiega stosunkowo nisko, bo na wysokości 100-300 m n.p.m. Najwyższy punkt wysp sięga 620 m n.p.m. (na wyspie Wiener-Neustadt)

Klimat jest bardzo surowy. Średnie zimowe temperatury spadają poniżej -30°C. Szatę roślinną na obszarach nie zajętych przez lodowce tworzy bardzo skąpa tundra.

Na Wyspie Rudolfa znajduje się najdalej na północ (81°54' N) wysunięty punkt Polarktyki.

Austro-węgry fjl-map.jpg