Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Arden i Inselia

Z Micropedia

Arden i Inselia - jedna z prowincji Scholandii

Historia

Dzisiejsza prowincja Arden i Inselii, kiedyś stanowiła dwie odrębne jednostki terytorialne, Arden oraz Inselię, jednak uległy one połączeniu 24 kwietnia 2004, kiedy to w życie weszła nowa Ustawa Administracyjna.

Na terenie Ardenu nie rozwinęły się własne większe organizmy polityczne. Ziemie te pozostawały pod pośrednim wpływem kultury prescholijskiej, przebiegały przez nie szlaki handlowe znad Scholii i wybrzeża Oceanu Wirtualnego w głąb kraju, ku ziemiom Elfów i plemion Delty. Stąd najwięcej śladów, świadczących o żywej działalności handlowej można odnaleźć w pobliżu miejscowości Rabur (Arden Południowy, prawdopodobne skrzyżowanie dawnych traktów) oraz Mariusburg (miejsce połączenia rzek Żółtej i Czerwonej Febry, ważnych naówczas szlaków komunikacyjnych). Także dzisiejsza Stolica, leżąca na wybrzeżu Internetia, zbudowana w wielu XVI, jest wyjątkiem na terenie prowincji: miasto zapewne było osobnym, niezależnym ośrodkiem portowo-handlowym, być może nawet założonym i zamieszkiwanym przez ludność obcego pochodzenia, o czym świadczą budynki w stylu europejskim. Niemniej wykopaliska archeologiczne dowodzą, że wpływy innych kultur (zwłaszcza prescholijskiej) były znaczne zwłaszcza w życiu codziennym: używana była ich waluta, sprzęty gospodarcze ich produkcji. Dalsze badania wzdłuż traktów komunikacyjnych i osad nadrzecznych mogą w najbliższej przyszłości szerzej otworzyć dla zainteresowanych dzieje tych terenów.

Mieszkańcy Inselii nigdy nie utworzyli terytorialnego państwa. Plemiona, zamieszkujące wyspy Archipelagu Inselijskiego, choć spokrewnione są ze sobą, nie wytworzyły nie tylko wspólnej organizacji, ale nawet jednolitego narzecza lub języka. Życie polityczne rozgrywalo się także raczej wyłącznie na wybrzezach wysp - tam, gdzie docierali żeglarze i kupcy z terenów scholijskich, darejskich, deltyjskich a nawet zabłąkani poszukiwacze przygód lub nowych szlaków z realnego swiata. Prawdopodobnie zresztą człowiek z Ziemi realnej postawil tu swoją stopę bardzo dawno, a nawet osiedlił sie na stale: Zabytki SAVERGENE, starożytnego miasta, pochodzą z przełomu II i III wieku po Chrystusie. Byli to Rzymianie, zapewne w niewielkiej liczbie (najwyżej kilkuset), którzy, choć zmieszali się prawie natychmiast z tubylcami, nie zapomnieli o swojej kulturze i swoich umiejętnościach. Świetnie zachowany zespól kulturalny z amfiteatrem Savergene swiadczy o ich potrzebach cywilizacyjnych oraz ich zaspokajaniu na wysokim poziomie. Tereny Inselii są więc swego rodzaju rekordzistami w wirtualnym świecie. Także obecność kilkuset słów pochodzenia łacinskiego w dialektach mieszkanców wyspy Insel jest przekonującym dowodem na pochodzenie pierwszych obcych osiedlenców. Rzymianie "inselijscy" nie byli jednak typowymi twórcami imperiów, jak ich znamy z historii realnego swiata. Poza założeniem kilku mniejszych osad i rozwinieciem handlu morskiego z terenami Scholii, Ardenu (zwlaszcza Internetią), Delty, a pewnie także dzisiejszej Aklandii nie wykazywali ochoty do dalszej ekspansji. Pozostawili po sobie kilkanascie materialnych zabytków, dużą liczbę fachowych pojęć jezykowych i handlową tradycję. W póznym Średniowieczu Inselia zostala skonfrontowana z drugą falą realnych przybyszów - tym razem byli to żeglarze hanzeatyccy (pochodzenia niemiecko-holenderskiego). Także oni przybyli w niewielkiej liczbie i ograniczyli swoje działania do wybrzeża, tym razem jednak po jego wewnętrznej, zachodniej stronie. Oni to własnie załozyli port i miasto Inselburg (niem.: "zamek na wyspie", ok. roku 1450) potem kilka innych , znacznie mniejszych osad. Hanzeaci przywiezli ze sobą na Inselię także chrześcijaństwo, w jego katolickim wydaniu, ich drugą falę zaś, która pojawiła się na wyspach (i w ardenskiej Internetii) około roku 1600 także w wersji ewangelickiej (luteranskiej). Tej fali osiedlenczej zawdzieczala Inselia znaczny postep techniczny, poważny wzrost obrotów handlowych z kontynentem, przepiekne budynki portowych kantorów w Inselburgu, a także swoją dzisiejszą nazwe: Insel to po niemiecku wyspa.

Mieszane etnicznie, jezykowo i religijnie społeczenstwo Wysp żylo w spokoju wewnetrznym i zewnetrznym aż do Wielkiej Katastrofy roku 2000, która (nie wiedziec czemu, mimo dystansu morskiego) dotknela także tereny Inselii. W pazdzierniku roku 2002 z polecenia Armina Frederika tereny Archipelagu objął dla Królestwa Scholandii Tomasz Laskowski, pierwszy prefekt dawnej prowincji Inselii. Jego okres rządów (do lutego 2002) to czas odkryc starej kultury i zalozenie pierwszego w Scholandii Parku Narodowego: Tomanijskiego Parku Narodowego.

Kultura i religia

Głównymi ośrodkami kulturalnymi na są dwa amfiteatry mieszczące się w obrębie granic miasta Internetii oraz ruiny "SAVERGENE".

Starszy z amiteatrów, powstał około XVI-XVII w., kiedy to rozwój kultury sięgał szczytów. Według badaczy tego obszaru wystawiano tam wiele sztuk zarówno komicznych jak i tragicznych. Uważa się to za początek rozwoju komedii i karykatury w całej Scholandii. Ów amfiteatr mógł pomieścić aż 7 tysięcy osób. Szerokość sceny dochodzi do 30 m, a głębokość nawet do 10 m. Do chwili obecnej zachowała się nieco podniszczona, na co wpływ miały warunki pogodowe i atmosferyczne. Ponieważ stary amfiteatr został uznany za zabytek, a potrzeby na spektakle w Internetii były duże, nad brzegiem morza wybudowano lepszy, nowoczesny amfiteatr mogący pomieścić już 10 tysięcy widzów. Jego budowa jest w fazie końcowej. Zaplanowano przedstawienia różnych grup artystycznych, między innymi Kabaretu "INCOGNITO".

Ruiny "SAVERGENE" to ruiny antycznego miasta, które znajdują się w pobliżu osady Yacoo, na wyspie Inselia. Raz do roku w dniach 5.- 8. maja odbywa się tam festiwal teatralny. Podczas tych dni ruiny i pobliskie okolice zmieniają się w mieniący się kolorami tęczy jarmark. Pełen ekspresji i niezwykłego uroku minionych czasów festiwal, staje się kulturalną wizytówką kraju, dostarczając widzom niezapomnianych przeżyć!

Oprócz ośrodków kulturalnych Arden może pochwalić się też szeroką gamą świątyń. Na obrzeżach miasta znajduje się synagoga. W centrum i po całej Internetii rozrzucone są kościoły różnych wyznań - między innymi: Kościół Chrześcijański, Kościół Ewangelicki, Cerkiew Prawosławna oraz Kościół Pokutujący. Wiele z nich uznanych jest za zabytki, jednak nie wszystkie posiadają swoją dokumentację, nad którymi archeolodzy i naukowcy ciągle pracują.

Miasta Arden i Inselii


Strony

Strona Prowincji Arden i Inselii