Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Armia Wyzwolenia Teutonii

Z Micropedia

Armia Wyzwolenia Teutonii - organizacja paramilitarna założona w lutym 2012. Ramię zbrojne zrywów 11 i 18 marca 2012 roku w Królestwie Teutonii.

Historia

Utworzona przez Jana de Kaniewskiego oraz Akrypę von Primisz równolegle z Sarmacką Akcją Ludową w celu walki metodami nielegalnymi o wyzwolenie ziem Teutońskich spod okupacji Księstwa Sarmacji. W pierwszym zrywie działalność jej ograniczyła się tylko do promocji haseł niepodległościowych co skutkowało włączeniem się do AWT takich działaczy Andrzej Swarzewski i Piter Jasiński. 18 marca wraz z drugim zrywem rozpoczęła walkę zbrojną na terytorium całego Królestwa. Główne sukcesy militarnie odniosła na terenie Loardii Teutońskiej. Jednak niepowodzenie działań w obszarze Srebrnego Rogu i Złotego Grodu doprowadziły wraz z silną akcją dyplomatyczną i polityczną Księstwa doprowadziły do opuszczenia przez powstańców Teutonii i udanie się na wyspę Bialenię gdzie 18 kwietnia Ludowy Komitet Polityczny rozwiązał AWT. Ostatnie walki toczyły się, do 20 kwietnia, w mieście Auterra gdzie siły AWT broniły wycofujących się do Bialenii zwolenników powstania.

Dowodzący wraz z obszarem działań

  • Jana de Kaniewski - Obszar całej wyspy Teutonii z stolicą Srebrnym Rogiem.
  • Piter Jasieński - Do 28 marca obszar Zielnyboru a następnie do 20 kwietnia Auterra.
  • Andrzej Swarzewski - Do 2 kwietnia Złoty Gród a następnie do 16 kwietnia Srebrny Róg.
  • Akrypę von Primisz - Do 1 kwietnia obszar całej Loardii a następnie do 20 kwietnia Auterra.