Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Gerard Szopkowski

Z Micropedia
Szopkowski w młodości

Gerard Szopkowski "Przewodniczący Szopo" - były prezydent i twórca Republiki Zongyi Ludowej (Wcześniej Zongyi Ludowej). Wcześniej obywatel Sarmacji, założyciel miasta Eltdorf, działacz partyjny i sportowy.

Początki

Szopkowski pojawił się w Sarmacji w lipcu 2006 roku. Zamieszkał w Czarnolesie, gdzie pracował. Jego pracodawcą był wówczas Karol Marcjan. Przystąpił do działalności w Sarmackiej Partii Demokratycznej. Szybko jednak z niej odszedł, zapisując się do Unii Konserwatywno-Liberalnej, w której był między innymi z Karolem Marcjanem, Henrykiem Leszczyńskim czy Andrzejem Dzikowskim.
Na początku października 2006 Szopkowski zaczął tworzyć nowe miasto na terenie Teutonii - Eltdorf. Po dość szybkim procesie tworzenia miasta, w listopadzie ówczesny Namiestnik Marchii Teutońskiej - Krzysztof bar. Kwazi adoptował go i mianował pierwszym burmistrzem Eltdorfu.

Zongya

Portret Szopkowskiego nad bramą w San Jang

12 listopada 2006 roku Gerard Szopkowski wraz z Karolem Marcjanem zrzekli się obywatelstw Sarmacji, by zacząć tworzyć nowe państwo - Rzeczpospolitą Tirecji. Po niecałym miesiącu doszło do konfliktu pomiędzy Szopkowskim, a Marcjanem, który zaowocował powstaniem nowego państwa, Zongyi Ludowej. Na czele Zongyi Ludowej stanął Gerard Szopkowski. 20 grudnia 2006 roku Szopkowski atakuje Tirecję, wypowiadając wojnę temu kraju. Po kilku dniach walk, następuje rozejm. 29 grudnia 2006 roku Szopkowski przekształca Zongyę Ludową, w Republikę Zongyi Ludowej, sam zaś zostaje pierwszym prezydentem. Szopkowski staje na czele partii ZRD, wystawia swojego kandydata Marcina Komosińskiego do walki w wyborach. 26 stycznia w dniu zaprzysiężenia nowego premiera, Szopkowski dowiaduje się, iż Paulos Petrosigos przekazał pilnie strzeżone hasła Zongyi, Hetmanatowi Tirecji. Wyszło wówczas na jaw, że Surmenia w konflikcie Zongya-Tirecja wspierała drugą stronę sporu. Szopkowski ogłosił Króla Surmenii wrogiem narodu i zerwał wszystkie stosunki z Królestwem Surmeńskim. Następnie po interwencji Surmenii w Zongyi, skasował dane na zongyjskim serwerze, dokonał ataku na Surmenię i wygłosił przemówienie do mieszkańców Surmenii, po czym przekazał władzę jednemu z jej mieszkańców. Atak Szopkowskiego został zneutralizowany w ciągu kilku godzin.

31 stycznia 2007 roku założył PZPM (Piłkarski Związek Polskich Mikronacji), który z czasem upadł. Szopkowski musiał przekazać władzę w kraju, by ratować Zongyę. 4 lutego 2007 Gerard Szopkowski przekazał władzę premierowi, Marcinowi Komosińskiemu, który przemianował państwo na Zongyjską Republikę Demokratyczną.

Sułtanat Al Rajn

Swoją przygodę z Sułtanatem rozpoczął w styczniu 2007 jako Ibrahim ibn Gerhard. 2 lutego 2007 otrzymał z rąk Jej Wysokości Sułtan Aisahah Ramzani al-Ekonoglu I obywatelstwo rajńskie. W okresie 5 lutego - 5 marca 2007 Mua'ałin Al Tafłiid (Delegowany Pomocnik przy Jej Wysokości Sułtan). 6 lutego tegoż roku powołał do życia SAR Camel League zostając tym samym jej pierwszym prezesem. W maju 2007 jego aktywność w Sułtanacie Al Rajn zaczęła stopniowo maleć. 2 września 2007 wystartował z ramienia "Hizb at-Takaddumi" (HaT), której był członkiem w wyborach parlamentarnych do Madżlis el-Mustaszarin IV kadencji uzyskując mandat. Zaraz po wyborach odmówił złożenia ślubowania i ślad po nim zaginął. Krótko potem utracił obywatelstwo. W ? 2008 powrócił do Sułtanatu Al Rajn gdzie już jako Gerard Szopkowski ponownie uzyskał obywatelstwo. Z racji braku zaangażowania w życie państwa ostatecznie 26 października 2008 utracił obywatelstwo.

Wandystan

Szopkowski jako trener reprezentacji Wandystanu

W lipcu 2007 roku zamieszkał w Wandystanie, gdzie został ciepło powitany przez tamtejszych mieszkańców. Szopkowski przybył do Wandystanu w celu odbudowy Zongyi Ludowej. Zongya odrodziła się poprzez ogłoszenie San Jang miastem Wandystanu. 13 sierpnia 2007 r. doszło do sporu pomiędzy władzami wandejskimi a Gerardem Szopkowskim, w którego wyniku opuścił on Mandragorat Wandystanu oraz został odwołany ze stanowiska buduara San Jang. Szopkowski doprowadził reprezentację Wandystanu do finału pucharu v-mundialu 2007, gdzie ostatecznie przegrał.

Czasy najnowsze

Szopkowski po Wandystanie zaczął pomagać Pauliscie budować Carat Białogrodu. Obecnie nieznane jest miejsce zamieszkania Szopkowskiego, nikt nie wie kiedy znów wróci.