Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Wurstlandii

Z Micropedia

Wurstlandia
Królestwo Wurstlandii
Język(i) urzędowe Polski
Stolica Wurststadt
Ustrój polityczny Monarchia absolutna
Głowa państwa
Szef Rzadu
.
Religia państwowa brak
Uzyskanie niepodległości 29 Maja 2010
Waluta Dinar wurstlandzki
Hymn państwowy "Dulce et decorum Est Patria Mori"
Kod samochodowy brak
Domena internetowa wurstlandia.pl

Królestwo Wurstlandii istniało od 29 maja 2010 r. do 23 grudnia 2012 r. Po dwóch latach oscylowania wobec różnych pochodnych absolutyzmu (od despotyzmu poprzez, monarchie stanową, monarchię gabinetową aż po federalizm gabinetowy) za czasów Martina Doriana Vilandera doszło do radykalnej i gruntownej zmiany systemu państwowego i ukształtowania się tzw. feudalizmu książęcego, który aż do końca istnienia Królestwa był przedmiotem licznych kontrowersji.   Ostatnią pieczę nad krajem z wysokości tronu Królewskiego sprawował Monarcha Ludwik Burbon  Johan Calgari, wybrany w wolnej elekcji, po ustąpieniu poprzedniego władcy KW.==Podział władz== W Królestwie Wurstlandii po wprowadzeniu Wielkiej Karty Wurstlandzkiej nie sposób bylo doszukać się tradycyjnego trójpodziału władzy postulowanego przez Monteszkiusza. Zarówna władza wykonawcza jak i władza ustawodawcza skupiona byla na dwóch szczeblach, lokalnym, zarezerwowanym dla diuków (książąt danego terytorium) oraz centralnym zarezerwowanym dla króla. Władza sądownicza spoczywala w całości w rękach Monarchy KW.

Poczet władców

29.05.1510 - +25.04.1512 Markus I Wielki Vilander

03.05.1512 - 15.10.1512 Martin Dorian Vilander

15.10.1512 - ?? .12.1512 Johan Calgari

 ?? .12.1512 - 23.12.1512 Ludwik Bourbon


Życie społeczne

Mieszkańcy najchętniej spędzali czas w Karczmach które byly liczne w Wurstlandii. W każdym mieście głównym i nieodłącznym elementem musial być przynajmniej jeden bar. W miejscach tych gromadzili się wszyscy mieszkańcy i goście zagraniczni. Po za spożywaniem alkoholu pędzonego przez miejscowe browary, ludzie bardzo lubili tańczyć. Narodowym tańcem Wurstlandii byl Step Wurstlandzki, którego uczyli się już w wieku dziecięcym. Przysmakiem Wurstlandczyków byla kiełbasa, główny wytwór gospodarstw wiejskich. Stąd wywodzila się nazwa Wurstland, z niemieckiego „Wurst-” oznacza po prostu kiełbasę.

Podział geograficzny

{C}
{C}Wurstlandia to wyspa oddalona o tysiące mil od innych mikronacji i królestw. Oblana przejrzyście czystymi wodami Oceanu Wurstlandzkiego o głębokości 350 m, zajmuje 200 000 km2. {C}Linia brzegowa jest urozmaicona, nie brak tu wysp, półwyspów. Największą wyspą jest Hestia, po niej Greisza. Na morzu znajduje się też archipelag- Wurstandy, który liczy w sobie 6 małych wysp. Urozmaicona linia brzegowa zawdzięcza także istnienie zatok. Największą zatoką jest zatoka Astana obok Hestii. Drugie miejsce względem wielkości zajmuje zatoka Prendego, Tyrona i Nestiego w kształcie litery Y. {C}Budowa geologiczna oraz ukształtowanie powierzchni kraju jest bardzo zróżnicowane. Znaczna część terytorium zajmują stare góry uformowane w wyniku orogenez: kaledońskiej i hercyńskiej. Są one zbudowane z prekambryjskich i dolnopaleozoicznych skał magmowych i metamorficznych (granitów, gnejsów, łupków krystalicznych). Niektóre struktury schowane są pod utworami młodszych epok (czerwonych piaskowców, zlepieńców, łupków, rzadziej wapieni). Orogeneza hercyńska ukształtowała góry Santa Markus i Hescody. W wyniku orogenezy kaledońskiej powstały góry Urnam. {C}Powierzchnia jest nizinno-leśna. Niziny zajmują 70% powierzchni, natomiast lasy 30%. W państwie występuje kilka rodzajów lasów. Przewagę mają lasy iglaste- Banczo,Grany, następnie lasy iglaste- Starno, Grasta, później mieszane- Czewop, Starmy. Większość lasów(z wyjątkiem Banczo) zamieszkiwana przez leśne, drapieżne zwierzęta.

Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski o chłodnych latach i łagodnych zimach. średnia temperatura w styczniu na północy to +4°C, na południu +6°C, w lipcu na północy +13°C i +16°C na południu. Średnia roczna suma opadów ok. 1 000 mm, na zachodnich zboczach gór opady dochodzą nawet do 1 800 mm i więcej.

Góry oddzielają znaczne terytoria które nazwano guberniami.

GRILLGERADZKA (Największe terytorium ze stolicą Grillgerat - stolicą Wurstlandii i guberni. Położona na wschód od wyspy Greisza. Przepływa przez nią najgłębsza rzeka- Dyendr z kilkoma ujściami. Występują lasy: Banczo- na północy i Czewop- na południu. Znajduje się też pasmo górskie-Santa Markus. )


WURSTSADZKA (Gubernia z miastem Wurststadt - stolicą KW. Położona na południe od archipelagu Wurstandy. Przepływa rzeka Mranga z wieloma ujściami. Występują lasy- Grasta- na północy, Starmy- na południu oraz pasmo górskie- Urnam.)


BARWALDZKA (Gubernia ze wsią Barwald. Położona na południowy-wschód od wyspy Hestia. Przepływa rzeka Armce z ujściami. Występują lasy- Starno-na zachodzie, Grany- na wschodzie oraz pasmo górskie- Hescody.)

Podział administracyjny

W dawnych czasach terytorium kraju dzielio się na 3 gubernie:

Gubernia Grillgerat – z dawną stolicą Królestwa Grillgerat. W mieście znajdowal się piękny Ogród Botaniczny, bogato wyposażone Muzeum Królewskie oraz Cmentarz Wurstlandzki. 

Gubernia Wurststadt – z ostatnia stolica - Wurststadt. Ciekawymi miejscami w Wurststadt byl Ryneczek Miejski, Galeria Sztuk Pięknych oraz  Stadion Narodowy.

Gubernia Barwald – gubernia z wsią Barwald, w której można bylo spotkać Chatkę Znachorki oraz Ryneczek Wiejski. Tu wyrabial się przysmak wszystkich Wurstlandczyków jakim jest kiełbasa. 

Podział kastowy

Najliczniejszą grupą społeczną w królestwie byli chłopi oraz mieszczanie. Pomiędzy wsią a miastem bylo można bez przeszkód migrować. Za zasługi mieszczanie mogli otrzymać awans społeczny w postaci tytułów szlacheckich. Kolejną mniej liczną grupą społeczną byly osoby duchowne (biskupi i arcybiskupi) którym przewodzil Patriarcha Niestety po emigracji duchownych kosiol upadl.Na jego miejscu powstal kult Wursta. Na szczycie kastr stoi Król z swoją rodziną.


Symbole narodowe Królestwa Wurstlandii

Hymn narodowy został ustanowiony przez Króla w dniu 17 listopada 1511r.(2012)

Hymn zostal napisany przez Mariette della Veronese.


"Dulce et decorum Est Patria Mori"

1. Na glebie ludzkiej wolności, już rodziło się,
Przecięte mieczem królewskim, w samym rdzeniu,
Przecięte u podstaw czaszki, przycięte w żywym pniu,
Królestwo Wurstlandii narodziło się miecz ugodził o kielich,

Refren: Przyjdziesz do bram Królestwa
Przyjdziesz postem wycieńczony
I dołączysz do stołu króla, jak marnotrawny syn.

2. Narodził się naród Wurstlandzki, co karci wrogów,
Narodził się z miecza króla, który przetnie twe słowa,
Ukryte tchnienie ducha w jedno nas zespoli,
Słowo przecięte i miecz, złamano stos mózgowy stracony,

Refren: Przyjdziesz do bram Królestwa
Przyjdziesz postem wycieńczony
I dołączysz do stołu króla, jak marnotrawny syn.


3. Na glebę naszej wolności, dziś upada krew,
Na glebę naszej wolności, jutro upada wróg,
Który ciężar przeważy?, zaczyna się nowy wiek
Królestwo Wurstlandii ojczyzną mą jest, kocham ja i kochać będę.

Refren: Przyjdziesz do bram Królestwa
Przyjdziesz postem wycieńczony
I dołączysz do stołu króla, jak marnotrawny syn/

Dulce et decorum Est Patria Mori

Dulce et decorum Est Patria Mori


Godło narodowe

Tarcza z tłem ciemnoczerwonym, zawierala w sobie trzy zdobione złotem i karmazynem miecze, symbolizujące trzy historyczne i największe regiony Wurstlandii. Na mieczach umieszczone są zawiłe i przeplatające się zwoje, symbolizujące potęgę i historię Wurstlandii. Korona wieńcząca godła byla koroną cesarską z diamentami koloru czerwonego (kształt obły), oraz zielonego (romb).


Flaga narodowa

Flaga przepasana byla dwoma pasami koloru oranżu i ciemnoczerwonym.Kolory te symbolizowaly, że Wurstlandczycy posiadali ogromną energię do działania, bywaja niestrudzeni.Sami dla siebie byli zapłonem i napędem do realizowania różnych celów.Naród potrafil być konsekwentny i bezpośredni. Z lewej krawędzi wyszyte jest godło

Godło i flaga zostały przyjęte w dniu 6 sierpnia 1511r.(2011).


Media

Na terenie Królestwa Wurstlandii bylo mozna wyróżnic trzy najważniejsze źródła informacji.

"Krytyk wurststadzki"

Redaktorem naczelnym był Hrabia Johan Calgari. To właśnie on, zamieszczał cenne artykuły poświęcone nie tylko wydarzeniom z kraju ale także poza nim. Borykał się także z trudnymi sprawamy obejmujące najczęściej cały mikroświat.W redakcji było można także zauważyć, pracującego Księcia Waldemara Vilandera.


"Grillgerat Zeitung".

Dziennik redagowany byl przez wielu autorów. Siedziba gazety mieścila się w byłej stolicy Królestwa – Grillgeracie. Redaktorem naczelnym - Diuk Ludwik Bourbon.Grillgerat Zeitung byl wolną gazetą obnażającą całą prawdę." Nie boimy się krytykować nietykalnych, nie boimy się być krytykowani. Najwyższy czas wyjść na ulice, więc chodźmy na jagody!"


"WurstRadio"

W regionalnej stacji radiowej można bylo posłuchać v-wiadomości, audycje popularnonaukowe i  rozrywkowe.

Inne:

Weibliche Stimme - Pismo kobiece Judith Spanheim  

Wurstlandische Wahrheit -  Pismo Charlesa Windsora