Micropedia Marcin Wilczyński
Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Marcin Wilczyński

Z Micropedia
Marcin Wilczyński
Wilczyno.png
Premier Eskwilinii
Okres urzędowania od 1 grudnia 2009
do 7 marca 2011
Przynależność polityczna Eskwilińska Partia Demokratyczna
Poprzednik Adam Zygmunciak
Następca Havelock Jaskoviakus
Premier Eskwilinii
Przynależność polityczna bezpartyjny
Okres urzędowania od 15 marca 2012
Poprzednik Aureliusz Łuczak
Przewodniczący Rady Narodowej
Przynależność polityczna Eskwilińska Partia Demokratyczna
Okres urzędowania od czerwiec 2009
do luty 2010
Poprzednik jako pierwszy
Następca Aureliusz Łuczak
Prezydent Eskwilinii (p.o.)
Przynależność polityczna bezpartyjny (Porozumienie dla Eskwilinii)
Okres urzędowania od 1 grudnia 2011
do 13 grudnia 2011
Poprzednik Ursus A. Prystor
Następca Adam Zygmunciak

Marcin Wilczyński vel Martinus de Wilczyno - eskwiliński polityk, prawnik i pisarz. Dwukrotny premier Eskwilinii (2009-2011, od 2012), minister gospodarki, Przewodniczący RN I, II i VII kadencji, poseł I, II, III, V i VI kadencji. Również kanclerz Uniwersytetu Eskwilińskiego i sekretarz Narodowego Banku Eskwilińskiego.

Sygnatariusz Deklaracji Niepodległości, na mocy której – w maju 2009 – objął tymczasowy urząd Sekretarza Stanu Państwa Eskwilińskiego. Od tamtej pory nieprzerwanie pozostaje czołową postacią życia społecznego i politycznego na Wyspie, kreując eskwilińską rzeczywistość. Najdłużej urzędujący szef rządu w historii Eskwilinii (grudzień 2009 – marzec 2011), w swoim własnym gabinecie piastował stanowisko ministra gospodarki (będąc równocześnie sekretarzem banku centralnego, co czyni go twórcą i głównym animatorem Eskwilińskiego Systemu Gospodarczego). Zarządzał resortem gospodarki także później, w Rządzie Jedności Narodowej pod przewodnictwem Stronnictwa Narodowego Rzeczypospolitej.

Po opuszczeniu Partii Demokratycznej twórca komitetu "Porozumienie dla Eskwilinii". Pełniący obowiązki prezydenta po wygaśnięciu kadencji prezydenta Prystora, do czasu zaprzysiężenia nowej głowy państwa. Premier ponownie od marca 2012 roku, z ramienia EPD. Kandydat na prezydenta w maju 2012 roku, przegrał z Havelockiem Jaskoviakusem.

Kilkukrotny Przewodniczący Rady Narodowej, poseł I, II, III, V, VI, VII, VIII i IX kadencji; członek Komitetu Ocalenia Rzeczypospolitej (2010) oraz Kolegium Narodowego (2011). Współtwórca Eskwilińskiej Partii Demokratycznej, największego ugrupowania Eskwilinii. Marcin Wilczyński był Kanclerzem Uniwersytetu Eskwilińskiego, jest magistrem prawa na Uniwersytecie Królewskim w Dreamopolis.

Prywatnie Marcin Wilczyński jest szachistą, pisarzem (“Dawno temu w Transylwanii”), heraldykiem (“Wielki Herbarz Eskwilinii”) oraz tłumaczem (przetłumaczył z ispalskiego dzieło Pedra de Grodno “Opisanie Eskwilinii”). Jest trenerem i sponsorem klubu piłkarskiego Żółci Lojang. Odznaczony został Gwiazdą Niepodległości Eskwilinii, Orderem Złotego Cyrkla i Krzyżem Kawalerskim Orderu Bene Merenti.