Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Adam Zygmunciak

Z Micropedia

83.26.128.93 08:50, wrz 22, 2011 (UTC)83.26.128.93 08:50, wrz 22, 2011 (UTC)

Adam de Sigmund
PrezydentZygmunciak.png
Prezydent Eskwilinii
Okres urzędowania od 1 grudnia 2009
do 1 czerwca 2011
Przynależność polityczna Eskwilińska Partia Demokratyczna
Pierwsza Dama Magda Kruk
Poprzednik Aureliusz Łuczak
Następca Ursus A. Prystor
Prezydent Eskwilinii
Przynależność polityczna Eskwilińska Partia Demokratyczna
Okres urzędowania od 13 grudnia 2011
do 13 czerwca 2012
Poprzednik Marcin Wilczyński (p.o.)
Następca Havelock Jaskoviakus
Premier Eskwilinii
Przynależność polityczna Eskwilińska Partia Demokratyczna
Okres urzędowania od czerwiec 2009
do grudzień 2009
Poprzednik jako pierwszy
Następca Marcin Wilczyński

Adam de Sigmund vel Zygmunciak - eskwiliński polityk, dziennikarz i felietonista. Dwukrotny Prezydent Rzeczypospolitej Eskwilińskiej, jej pierwszy premier, minister gospodarki, poseł I, II i III kadencji, rektor i wykładowca Uniwersytetu Eskwilińskiego. Z wykształcenia ekonomista i filozof.

Współzałożyciel EPD, razem z Marcinem Wilczyńskim. 1 grudnia 2009 roku został prezydentem Eskwilinii, zwyciężając w wyborach prezydenckich ubiegającego się o reelekcję prezydenta Aureliusza Łuczaka. Urząd piastował przez trzy kadencje, w swoich drugich wyborach pokonując ponownie Łuczaka, a w trzecich ówczesnego Prezesa Sądu Najwyższego Cheewazza Khadila. W wyborach w maju 2011 roku nie wystartował.

W 2011 roku, niedługo po zakończonej kadencji prezydenckiej, dostał misję sformowania nowego rządu po dymisji gabinetu Havelocka Jaskoviakusa, jednak zakończyła się ona fiaskiem. Niesformowanie rządu było jedną z głównych przyczyn kryzysu państwowego w Eskwilinii, trwającego kilka miesięcy.

Po zażegnaniu kryzysu, de Sigmund został w wyborach uzupełniających wybrany posłem Rady Narodowej. Wkrótce został kandydatem Partii Demokratycznej na prezydenta. W wyborach zmierzył się z Havelockiem Jaskoviakusem. Początkowo przegrał on z byłym premierem, jednak wybory zostały unieważnione z powodu niedopatrzeń Krajowego Komisarza Wyborczego. De Sigmund był jedynym kandydatem w kolejnej elekcji. Zwyciężył pełnym poparciem.

Po zakończeniu kadencji zrezygnował ze startu po reelekcję.

Słynie z zamiłowania do cygar, kobiet, polowania, lotnictwa, i wielkich umiejętności w akrobacjach lotniczych.