Micropedia Toruńsko-Katolicyzm
Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Toruńsko-Katolicyzm

Z Micropedia
Moheryzm / Toruńsko-Katolicyzm
Główna religia Chrześcijaństwo
Czas założenia listopad 2008
Wyznanie macierzyste Katolicyzm
Założyciel Ludwik Bourbon
Klasyfikacja religii


Toruńsko-Katolicyzm - Moheryzm, (Kościół Toruńsko-katolicki, w skrócie KTK) – nurt chrześcijaństwa zapoczątkowany jako wewnętrzny ruch ożywienia wewnątrz katolicyzmu (pod wpływem ?), kierowany przez Ludwika Bourbona.

Ludwik Bourbon na fali powstawania nowych państw w tym okresie wyszedł na przywództwo rosnących przekonań i nastrojów w społeczeństwie. Przedstawił Republikę Moherową która zyskała aprobatę i szybko zdobyła nowych wyznawców ich wspólnym udziałem stała się cała kultura i charakter wyznania. Dokonane zostały daleko idące zmiany doktrynalne, obyczajowe, społeczne, filozoficzne, które wyodrębniły bardzo mocno Toruńsko-Katolicyzm od katolicyzmu. Powstał w lisopadzie? 2008 początkowo jako ugrupowanie - wyznawców wierzących w Moher, na terenach Rosyji i Polski (Carstwa Rosyjskiego i Królestwa Polskiego). Był to tzw. okres zalążkowy. Wkrótce 29 listopada 2008 r. utworzona została Republika Moherowa - [1] którą założył Ludwik Bourbon. Okręslający się mianem Ojca Dyrektora pózniej Ojca Dyktatora. Ugrupowanie wyznawców Moheru przeszło w organizację polityczną mającą m.in takie instytucje jak Służby Beretowe państwa kościelnego (SB - odziały zajmujące się sprawami religijnymi w tym inkwizycją i cenzurą) Moherowe Oddziały Natarcia, które będą pilnować politycznego bezpieczeństwa państwa w tym zawierać policję. patrz. Republika Moherowa.

Wiara w Moher szybko rozprzestrzeniała się na Mikroświat Niestety dynamiczny rozwój Republiki Moherowej został zatrzymany przez hakerski atak bliżej nieznanej bojówki terrorystycznej. Właśnie ten moment można uznać za koniec państwowości RM - zdezorientowani wyznawcy Moheru nie wiedzieli jak poradzić sobie w czasie kryzysu. Na długi czas (mniej więcej od 5 stycznia 2009 r. aż do ogłoszenia reaktywacji państwa przez Talerza) nie istniała żadna forma państwowości zrzeszająca dawnych mieszkańców Moheratu Berecji. Wiara jednak przetrwała. Powstawały liczne kościoły i świątynie zakładane w różnych częściach Mikroświata przez wyznawców Moheru m.in. w Okoczii czy też Neopolis. Nie zawsze działania te spotykały się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców v-świata. Kościół Toruńsko-Katolicki jako jeden z aktywniejszych w Mikroświecie spotykał się z wieloma szykanami ze strony wrogów Moherowej wiary. Powstały nawet liczne ruchy zwalczające wyznawców Moheru, istne krucjaty przeciwko wyznawcom Moherowej wiary. To właśnie takie postępowanie skłoniło Talerza do zwrócenia się do Ojca Dyktatora z prośbą o pozwolenie na odbudowę Moheratu Berecji ok. 28 stycznia 2009 roku. Niestety z powodu problemów osobistych na dobrą sprawę reaktywacja państwa rozpoczęła się 10 lutego tego samego roku… Od 10 lutego 2009 r. państwo funkcjonuje jako Moherat Berecji [2].


W prowincji Moherowe Pogórze znajduje się, osada Moherowa Góra, u podnuża uznaniej za święte miejsce - góry Moherowej.


Kościoły, świątynie i inne miejsca kultu Mohera

Lista świątyń i miejsc w których działa lub działał Kościół Toruńsko-Katolicki:

-Moherat Berecji

 • Obszar - całe państwo
 • Toruń
  • Główna Świątynia - Bazylika św Mohereta i Bereta
  • Bazylika św. Tadeusza
 • Katedral
  • Katedra im. samego Moher

-Okoczia

 • Kurt Town
  • Główna Świątynia - Kościół pod wezwaniem Wszystkich Moherzastych

-Pięciopolska

 • Pięciogród
  • Główna Świątynia - Kościół im. Ojca Dyktatora

-Neopolis

 • Neocity
  • Główna Świątynia - Katedra pod wezwaniem Przenajświętszego Moherowego Beretu


Obecnie Kościoły moherystyczne liczą ponad 7 milionów wiernych (dane f-v wydziału SB) i istnieją oficjalnie w czterech krajach mikroświata.

-(m.in Neverwerld, Rosyja)

Doktryna i praktyka

Artykuły wiary

Struktury Kościoła Toruńsko-Katolickiego:


 • 1. Związek Wyznaniowy nosi nazwę Kościoła Toruńsko-Katolickiego lub Najjaśniejszego Bractwa Moherowego, lub skrótem KTK.
 • 2. Przynależeć do KTK może każdy, kto publicznie wyzna, że wierzy w moher.
 • 3. Głową KTK jest wybierany dożywotnio (lub do abdykacji) spośród wszystkich arcybiskupów arcypapież, zwany później zwyczajowo Ojcem Dyktatorem. Ojciec Dyktator posiada nieograniczoną władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
 • 4. Każdy członek KTK zobowiązany jest do głoszenia moherowego słowa i powielania wiernych, inaczej zostanie ekskomunikowany.
 • 5. Ekspansja KTK jest pryzmatem wszelkich działań KTK.

Linki zewnętrzne