Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Towarzysz Wanda

Z Micropedia
W stroju podpułkownika SAL

Dane ogólne

Towarzysz Wanda (właść. Zenon Przepżechowicz) - sarmacki ideolog i twórca wandeizmu. Zwolennik równości klasowej - inspirowany przez W.Lenina, K.Marksa i F.Engelsa . Jednocześnie sarmacki działacz niepodległościowy. Uczestnik i bohater wojen: Lazarskiej i Wielkiej Wojny Wirtualnej. Twórca Sarmackiej Armii Ludowej. Przez niektórych okreslany jako Ojciec Narodu Sarmackiego. Jeden z Ojców-Założycieli Sarmackiej Republiki Socjalistycznej.

Śmierć

Zginął najprawdopodobniej w górach Leblandii, podczas wspierania tamtejszej rewolucji komunistycznej, zabity przez patrol wojsk cesarskich. Jego zwłok nigdy nie odnaleziono, jego śmierci nie odnotowały także źródła Leblandzkie, co było przyczynkiem do wielu teorii spiskowych. Niektóre źródła twierdziły, że został ranny, po czym poddany Leblandzkiej indoktrynacji i torturom złamał się i zdradził najwazniejsze tajemnice państwowe, a także towarzyszy broni (te źródła powiązane są z głównie z reakcyjnymi środowiskami monarchofaszystowskimi oraz wywiadem Scholandzkim.

Religia

Obecnie najwazniejszy Świecki Kościoła Wandejskiego. Od jego imienia wzieło się wiele nazw m.in. wieś Wandowice w byłej Mirii, oraz Mandragorat Wandystanu

Potomkowie

Pozostawił po sobie wandsyna - Damiana "Mirtha" Koniecznego.