Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Wolna Republika Morvan

Z Micropedia
(Przekierowano z WRM)
Wolna Republika Morvan
Saorse nPoblacht na Morbhan
Język(i) urzędowe Polski,Morwański
Stolica Scrios atha Morvan
Ustrój polityczny Republika
Głowa państwa
Lord Protektor Melanie O'Rhada
Szef Rzadu
Lord Taoiseach vacat
Religia państwowa brak
Uzyskanie niepodległości 15 czerwca2007
Waluta liathróida
Hymn państwowy "Umiłowanie wolności"
Kod samochodowy WRM
Domena internetowa morbhan.org

Wolna Republika Morvan (morv. Saorse Poblachta na Morvan) jest niepodległym państwem znajdującym się w południowo-centralnej części wyspy Sarmacji. Oderwała się od Księstwa Sarmacji 15 czerwca 2007 r. i po krótkiej, ale zwycięskiej kampanii odparła atak Książęcych Sił Zbrojnych, utrzymując swą niepodległość. Księstwo Sarmacji nie uznaje państwowości Wolnej Republiki Morvan, która jednak uzyskała pewne uznanie na arenie międzynarodowej, między innymi przez Mandragorat Wandystanu, Królestwo Elderlandu i Republikę Interlandu.

Od 18 listopada, do Wolnej Republiki Morvan należały też ziemie Tuolelenkki, włączone jako dominium, a od 12 marca również terytoria Samundy, które określano mianem Cesarstwa Samundy. Obu tych kolonii Wolna Republika zrzekła się 10 kwietnia2009, pozostawiając sobie Razuri i Zegisa oraz przyjmując w skład Wspólnoty Morwańskiej Związek Kukryjski.

Władze

Starodawne berło Taoiseacha (IV w. n.e.)

Do końca września 2009 roku Wolnej Republice Morvan, zgodnie z postanowieniami Najwyższego Instrumentu Rządu, niemal nieograniczoną władzę posiadał Lord Protektor, wybierany na dożywotnią kadencję, z możliwością odwołania. Poza tym władzę posiadała również Rada Ochrony Republiki, której członkowie powoływani byli przez Lorda Protektora. Pełnią oni funkcje parlamentu, mogli też otrzymywać kompetencje wykonawcze z rąk Lorda Protektora, stanowiąc wtedy odpowiedników ministrów. W tym okresie funkcję Lorda Protektora pełnił Michał O'Rhada.

1 października 2009 weszła w życie reforma konstytucyjna, wg. której kadencja Lorda Protektora została ograniczona do 6 miesięcy, ustanowiono też pochodzący z wyborów powszechnych 3-osobowy Parlament o 3 miesięcznej kadencji. Pozostałością po dawnym systemie jest możliwość powołania przez Lorda Protektora Parlamentu Kadłubowego w sytuacji kryzysu aktywnościowego. Po pierwszych wyborach funkcję Lady Protektor objęła Melanie O'Rhada.

Od początku istnienia Wolnej Republiki władze sądowniczą sprawował Trybunał Republiki z Lordem Cenzorem na czele. Do początku października 2009 funkcję Lady Cenzor pełniła nieprzerwanie Melanie O'Rhada.

Gospodarka

W obecnym momencie Wolna Republika Morvan nie posiada swojego systemu gospodarczego. Przez pewien czas była ona częścią Wandejskiego systemu Cintra II. Walutą WRM są liathróida. WRM jest ponadto sygnatariuszem umowy o Mikronacyjnej Unii Walutowej, ale mimo funkcjonowania banku MUW, umowa nie została ratyfikowana przez Parlament Wolnej Republiki.

Geografia

Źródło

Kraina ta pokryta jest w większości zalesionymi górami i wzgórzami, a także wieloma otwartymi zbiornikami wodnymi - stąd też dawniej zwana była Krainą Sarmackich Stawów. Na północy prowincji znajduje się masyw gór Czarnych - nazwanych z powodu głównego budulca - czarnych bazaltów. Ich najwyższy szczyt to Księża Kosa, będąca wygasłym wulkanem. Klimat na północy jest surowy, ale nie bardzo zimny. Niezbyt duże są też opady, a gleba jest średnio żyzna, stąd więcej tu pasterzy, którzy wypasają w dolinach krowy, a w górach kozy i owce, niż rolników, którzy skupiają się tylko dokoła jeziora i w okolicy kilku głównych rzek.

Mimo to, Morvan uważa się za jedną z najpiękniejszych krain wyspy Sarmacji - wzgórza pokryte są lasami iglastymi lub wrzosowiskami, a jeziora są w większości czyste i głębokie. Środowisko jest tu w większości nienaruszone, a kraj sprawia często wrażenie, jak gdyby zatrzymał się w czasie dawno temu. Władze promują zdorwy tryb życia, w tym np. poruszanie się pieszo, konno, rowerami czy wozami, samochody są nieco bardziej rozpowszechnione tylko w miastach, ale i tam istnieją duże restrykcje co do ich wykorzystywania.

Oddzielną klimatycznie krainą jest południe, czyli rejony Złotego Wybrzeża (Cósta Óir) i Shannon. Na Złotym Wybrzeża klimat jest śródziemnomorski, znajdziemy tam typowe dla takich rejonów gaje oliwne i winnice. Shannon ze względu na swoją geograficzną odrębność ma klimat zgoła różny od całej reszty wyspy.

Historia

Historia Morvanu, jako niepodległego państwa oraz jako części innych państw jest długa i obfitująca w wiele zwrotów. Generalnie, Morvanowi mimo wielu prób jego zniszczenia, czy to przez najazdy, czy to przez próby wykorzenienia jego kultury, zawsze udawało się przetrwać, choć z każdej próby wychodził coraz bardziej osłabiony.

Wojny na terenie Morvanu zwykle, choć nie zawsze, wyglądały podobnie - większość ataków było rozbijanych, z wykorzystaniem zewnętrznego wroga jako siły jednoczącej zwykle podzielone plemiona i frakcje wewnątrz Morvanu oraz korzystnego do obrony ukształtowania terenu, z kolei większość wypraw wojennych Morwańczyków, z powodu niesnasek miedzy wodzami, czy też dowódcami, było krótkotrwałych, a kiedy wykraczały poza zwykle rejzy łupieskie, najczęściej ponosiły one klęski, choć i od tej reguły jest kilka odstępstw.

Ostatecznie jednak dużą część historii Morvan, ziemie te poddane był najazdom czy też okupacjom, które wyniszczały silny z początku naród, ostatecznie doprowadzając go na krawędź upadku. Powstanie Wolnej Republiki Morvan jest szansą na odbudowę sił narodu morwańskiego, który po raz pierwszy od dawna z nadzieją patrzy w przyszłość.

Podział administracyjny

Wolna Republika Morvan dzieli się na 6 hrabstw, zarządzanych przez Earlów i 3 wolne miasta kierowane przez Lordów Majorów. Podział ten wynika po części z historycznych uwarunkowań, ma też na celu zapobieżenie niepotrzebnych rywalizacji regionów o status najważniejszego poprzez wydzielenie największych miast jako oddzielnych jednostek administracyjnych.

Mieszkańcy

Tradycyjne tancerki Morvańskie

Morwańczycy są narodem o pochodzeniu celtyckim, taki też jest ich język, pierwotna religia i kultura. Z latami okupacji Sarmackiej, wielu zostało zsarmatyzowanych, a język został w sporej części wyparty przez sarmacki. Liczbę etnicznych Morwańczyków zmniejszyły także wielokrotne ich pogromy przez agresorów, w tym przeprowadzona na wielką skalę operacja nazwana "KL Morvenau". Mimo to, obecnie naród ten podnosi i rozwija się.

Kultura

Specyficzna celtycka kultura i religia są jednymi z głównych aspektów Wolnej Republiki, funkcjonują między innymi gazeta (Morbhan Aralt), a także Instytut Historii Morvan, będący głównym ośrodkiem naukowo-kulturalnym WRM. Prowadzone są kursy i egzaminy z pierwotnego języka morwańskiego.

Linki