Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Scrios atha Morvan

Z Micropedia
Scrios atha Morvan
Mana: As ár fuil, muid do casúr ár cumhacht! Dewiza: Z naszej krwi wykuliśmy naszą potęgę!
Państwo Wolna Republika Morvan
Taoiseach(Burmistrz) Michał Radetzky
Języki urzedowe polski, morvański

Dane główne

Osada Scrios atha Morvan (sarm. Morwieniec) znajduje się w centralnej części wyspy Sarmacji, Sarmacji, jest stolicą Wolnej Republiki Morvan. Zorganizowana jest ona na bazie kultury gaelickiej, posiada własny, specyficzny język i oryginalną sztukę. Historia tego dawnego centrum kultury Sarmackiej ma swoją bardzo długą i skomplikowaną historię pełną zwrotów - po okresie świetności, przez długi czas było całkowicie wymarłe, nastepnie przemianowano je na Czarnolas i pozbawiono specyficznej kultury, następnie zostało wskrzeszone w dawnej, tradycyjnej formie i szybko stało się jednym z najwspanialszych miast Sarmacji. W czerwcu 2007 władze miasta uczestniczyły w ogłoszeniu niepodległości Wolnej Republiki Morvan, w efekcie Scrios atha Morvan jest jej stolicą.

Starodawne berło Taoiseacha (IV w. n.e.)

Władze

Władzę w Morwieńcu sprawują władze centralne Wolnej Republiki Morvan, nie określono jeszcze ustroju terytorialnego i zakresu władzy samorządowej.

Tradycyjne tancerki Morvańskie

Etnografia

Miasto zamieszkałe jest w większości przez Morwańczyków. Poza tym wielu jest tu osadników z całej Sarmacji - przede wszystkim Sarmatów, a także Gellończyków i Teutonów. Można tu też spotkać potomków osadników z całego v-świata - głównie Brugijczyków i Scholandczyków. Co do języków - dominujący jest polski, ale wielu spośród autochtonów posługuje się morwańskim. Jest to jedyny poza polskim język w Sarmacji, który ma status języka oficjalnego (w Morwieńcu i na terenie dawnej prowincji Morvan).

Widok od strony jeziora

Geografia

Okolice

Scrios atha Morvan leży na północnym wybrzeżu Jeziora Błękitnego Otoczone jest przez niskie wzgórza, porośnięte lasami (od północy) oraz przez dzikie łąki porośnięte wrzosem od wschodu i południa. Nadbrzeżne lasy często połączone są z unikalnymi mokradłami, które są prawdziwymi enklawami dzikiego życia. Tutaj można spotkać np. Kukuła Inkaskiego. Ciemnogranatowe, spokojne jezioro jest źródłem utrzymania dla jednych z mieszkańców Morwieńca, dla inych jest najpiękniejszym fragmentem krajobrazu. Mieszkańcy, a także turyści, szczególnie upodobali sobie zachody słońca, kiedy barwi ono toń jeziora na barwę krwi. Opowiada się tutaj, że wtedy na powierchnię wypływa cała krew, jaką wylali Morvańczycy w obronie swojego kraju.

"Tym, co za celtyckość Morvan..."

Miasto

Miasto jest nieduże, ale bardzo urokliwe. Czasami wydaje się senne, a wiele zabytków przypomina o przeszłości, ale zwykle widać, że mieszkańcy nie starają się żyć historią, a pracują dla jego przyszłości. Piękne są w szczególności zabytki antyczne, na przykład wspaniały Krąg, znajdujący się niemal na środku osady. W dawnej dziewietnastowiecznej fortecy mieści się dziś Instytut Historii Morvan, a wspaniały pomnik przypomina o tych spośród Morvańczyków, którzy poświęcili życie w walce z najazdami.

Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Intytut Historii Morvan

Historia

2004

Odbudowa miasta Morvan przez taoiseach'a Sebka Inkaskiego. Miasto zmienia nazwę na Scrios atha Morvan i otrzymuje nowy herb. W maju przyłączenie do prowincji Morvan Złotego Wybrzeża, W połowie roku wielki upadek prowincji i jej wyludnienie.

2005

Sebek Inkaski zostaje namiestnikiem prowincji Morvan. Odywaja powoli osady. 21 lutego odejscie Sebka Inkaskiego. 1 marca władzę w prowincji Morvan obejmuje Wojciech Lewicki. Rozbudowa struktur prowincji przemienia się w powolny kryzys. Po wakacjach masowa smierc Morwańczyków. 26 listopada zniesienie prowincji Morvan, skupienie pozostałych mieszkańców w nieaktywnym Morwieńcu, którego naczelnikiem został Andrzej Dzikowski.

2006

W lutym odbudowa Scrios atha Morvan pod nazwa Czarnolas przez burmistrza Adama Grzelązkę. Następnie, w wyniku działalności obrońców kultury morwańskiej, władze Czarnolasu postanowiły o przeniesieniu miasta na tereny byłego Trzyczaszkowa. W czerwcu powstał Komitet Wyzwolenia Morvan, a we wrześniu nastapiła długo oczekiwana reaktywacja miasta Scrios atha Morvan przez Michała Radetzky'ego.

2007

Miasto staje się jedną z największych w Sarmacji. W czerwcu dochodzi do ogłoszenia niepodległości Wolnej Republiki Morvan, Scrios atha Morvan staje się jej stolicą.

Linki