Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Winktown (miasto)

Z Micropedia

Winktown - Największe miasto i stolica Pustkowi Winków. Dawniej Wolne Miasto WinkTown, ze względu na status miasta-państwa.

Mapa miasta

Mapa winktown.jpg

Historia

Jest jednym z pierwszych przyczółków cywilizacji założony po Wielkiej Wojnie która spustoszyła Słomagromską Republikę Ludowo-Demokratyczną. Miasto założone zostało w ruinach średniej wielkości osiedla robotniczego Winkowyje położonego we wschodniej części kraju, a sąsiadującego z jedną kilkunastu państwowych elektrowni jądrowych. Jeszcze przed wojną doszło do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora oraz wybuchu wodoru powstałego w wyniku awarii systemu chłodzenia. Została rozerwana obudowa reaktora i budynek w którym się mieścił. Doszło do bezpośredniej emisji do atmosfery i otoczenia elektrowni materiałów radioaktywnych z wnętrza reaktora. Kilkadziesiąt osób zmarło bezpośrednio w wyniku katastrofy, wiele setek zachorowało na chorobę popromienną. Z otaczających elektrownię terenów w promieniu 20 km ewakuowano ok. 15 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną. Już w kilka lat po wojnie w okolice Winkowyj dotarła i osiedliła się grupa wędrowców. Na cześć swojego nowego domu zaczęli nazywać siebie Winkami, a nazwę miasta zmienili właśnie na Winktown (właściwa pisownia tego słowa do dziś nie została ustalona, w różnych częściach miasta z niewiadomych przyczyn robi się to na różne sposoby).

Najważniejszym miejscem w Winktown jest bar "Pod Różowym Kundlem" oraz jego okolice, które bardzo szybko stały się centrum życia osady. Nie należy się temu dziwić. Z powodu braku alternatywy wizyta w barze i skosztowanie produkowanego w prowizorycznych warunkach piwa lub samogonu bardzo szybko stało się popularną rozrywką. Okolica "Różowego Kundla" ulokowanego w centralnej części osady bardzo szybko obrosła w inne budynki użyteczności publicznej m.in. hotel czy też Ratusz Winktown . Na placu przed samym barem ulokowane zostało również targowisko, na które ściągają kupcy z całych pustkowi żeby dobić korzystnych transakcji. Osoby nieprzychylne Winktown zwykły ośmieszać nasz kraj poprzez nazywanie go państwem drobnych pijaczków ze względu wielką rolę jaką odegrał bar w kształtowaniu się państwowości i świadomości narodowej Winków, będąc również przez długi czas siedzibą władz (do czasu odkrycia wejścia do schronu numer 23).

Z czasem dookoła niewielkiego w gruncie rzeczy Starego Miasta (tak powszechnie zwykło się określać ruiny pozostałe po Winkowyjach) bardzo szybko wyrosło ogromne pole baraków skleconych z byle czego. Powstało wiele zadziwiających budowli (m.in. Kopuła Gromu - Thunderdome, czyli współczesna, winkowa wersja Koloseum lub też Kościół Wielkiego Ogórka - miejscowego bóstwa). Większość ocalałych przedwojennych budynków zaadaptowano na miejsca użyteczności publicznej przesiedlając ich poprzednich lokatorów w inne miejsca.

Mieszkańcy

Winkowie stolicę swojego kraju powszechnie uważają za miejsce szczęśliwe, nawet pomimo ciągłych trudności z którymi muszą się borykać. W końcu gdyby w tym stwierdzeniu nie było choćby ziarna prawdy, to z post-nuklearnych pustkowi nie poczęliby ściągać do Winktown najróżniejsi przybysze szukający nowego dachu nad głową

Warunki osiedlenia

W Winktown może się osiedlić każdy bez względu na swoją rasę, poglądy czy też wyznawaną religię. Jedynym warunkiem jaki musi spełniać potencjalny obywatel Winkowego Miasteczka jest akceptacja praw rządzących tym miejscem. Jeśli to zrobi, czekać go będzie wiele ciekawych i miłych chwil wśród społeczności Winkowego Miasteczka!