Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Pustkowia Winków

Z Micropedia
Pustkowia Winków
Godło Wolnej Republiki Winktown
Flaga Wolnej Republiki Winktown
Pełna nazwa Pustkowia Winków
Język(i) urzędowe polski, ghoulszczyzna
Stolica Winktown
Ustrój polityczny demokracja uczestnicząca
Głowa państwa Wielka Szycha Otto von Teller
Powierzchnia 25 135 mi²
Jednostka monetarna kapsel
Początek państwowości 17 sierpnia 2006
Początek v-państwowości 1 marca 2008
Religie państwowe kult Świętej Radiacji, kult Wielkiego Ogórka, kult Harolda
Hymn państwowy "Zaklęci w pustyni"
Domena internetowa pustkowia.org
Kod samochodowy WT

Pustkowia Winków - jedyna polska mikronacja w klimatach postapokaliptycznych z dużą dawką czarnego, często absurdalnego humoru. Oficjalnie w v-świecie zaistniała (jeszcze jako Wolne Miasto Winktown) 1 marca 2008 roku, choć teoretycznie za początek kształtowania się państwowości Winktown można przyjąć datę 17 sierpnia 2006 roku, kiedy to powstało pierwsze Winkowe forum. Od wielu innych wirtualnych państw Winktown odróżnia podejście do zagadnienia mikronacyjności. Pustkowia, oprócz typowego dla v-państw stawiania na rozwój polityki, tworzenie praw i działalności gospodarczych (poprzez tworzenie różnego rodzaju systemów gospodarczych), skupiają się w głównej mierze (czerpiąc ze swoich wcześniejszych tradycji) na symulacji życia w realiach kraju po wojnie nuklearnej w formie nieustannie trwającej forumowej sesji Role Playing Game.

Geografia

Winktown leży w południowej części Kontynentu Wschodniego (Orientyki), granicząc z Monarchią Austro-Węgier oraz terenami po byłym Meridlandzie. Obecny teren państwa był niegdyś zajmowany przez kwitnącą życiem metropolię, dopóki nie została ona zniszczona za pomocą broni atomowej. Na gruzach jednego z wielkich miast Republiki Słomagromu powstało miasto Winktown.

W głównej części państwa panuje klimat zwrotnikowy wybitnie suchy. W wyniku skażenia radioaktywnego na terenie Winktown rośnie niewiele roślin, a te, które zrządzeniem losu się uchowały, zmutowały, aby dostosować się do nowych warunków. Pomimo surowego klimatu niektóre połacie terenu znajdują się pod wpływem różnych anomalii popromiennych - od czasu do czasu można się natknąć na niewielkie lodowe niziny lub irracjonalnie zielone rośliny.

Polityka

Pustkowia nie są kontrolowane przez żaden rząd centralny, jak w innych państwach. Na terenie Pustkowi istnieje wiele zwalczających się frakcji, walczących między sobą o kontrolę nad terytorium i zasobami. Do najważniejszych należą:

Infrastruktura

Główny punkt miasta stanowi bar "Pod Różowym Kundlem", będący centrum życia kulturalnego. Oprócz tego ważniejszymi miejscami są: hotel "Rudera", elektrownia jądrowa "Reaktor 5", kościoły Wielkiego Ogórka oraz Świętej Radiacji, a także Kopuła Gromu.

W mieście są dwa rodzaje budynków:

  • Przedwojenne - budynki wybudowane przed zniszczeniem dawnej metropolii i zaadaptowane do nowych funkcji przez ojców-założycieli Winktown. Z racji tego, że niewielka liczba budynków przetrwała w stanie nadającym się do użytku, jedynie ważniejsze instytucje je wykorzystują. W przypadku niektórych lokacji, pomimo ich dawnej solidności, istnieje wysokie ryzyko zawalenia, jednak nie zraża to mieszkańców WRWT.
  • Prowizoryczne - do ich budowy użyto głównie złomu, którego w Winktown jest pod dostatkiem. Winkowie przerabiają zniszczone pojazdy oraz maszyny z niedziałających fabryk na materiały służące do konstrukcji domów. Są to budowle mało solidne i co pewien czas są rekonstruowane.

Gospodarka

Gospodarka regulowana jest w całości przez wolny rynek. Głównym źródłem dochodów jest bar "Pod Różowym Kundlem" wraz z przyległymi do niego restauracjami, kawiarniami i kasynami. Dzięki położeniu na przecięciu szlaków handlowych, szybko zyskał on popularność wśród handlarzy, co zaowocowało rzeszami turystów odwiedzających regularnie "Różowego Kundla" i zostawiających tam masę pieniędzy. Dzięki temu sektor usługowy Winktown dynamicznie się rozwija, co dodatkowo ułatwiane jest przez znikomą biurokrację i brak podatków.

Walutą Winktown jest kapsel. Założyciele miasta odnaleźli niegdyś stertę butelek po przedwojennym napoju alkoholowym. Wspólnie ustalono, że będą służyć one za pieniądze, po czym dokonano pierwszej i jedynej emisji. Pomimo niewypuszczania w obieg nowych kapsli, inflacja w Winktown utrzymuje się na wysokości kilkunastu procent. Dzieje się tak ze względu na mocno rozpowszechnione usługi pożyczkowe. Zwykle ograniczają się one do niewielkich kwot.

Pomimo ogromnej popularności powyższego środka płatniczego, wciąż napotkać się można na zwolenników barteru. Wymiana kilku butelek wódki za zniszczony AK-47 jest w Wolnej Republice dosyć często spotykana.

Hymn

"Zaklęci w pustyni" - hymn Wolnej Republiki Winktown, napisany przez Bartolda Frytkę. Zatwierdzony jako hymn oficjalny 24 grudnia 2009 roku przez ówczesnego prezydenta, Toczę la Machette CXXIII.

[Strofa I]
Zaklęci w pustyni
Walczymy o wolność
Wiedzieni miłością
Naszego państwa

Cierpiąc niedostatek
Walczymy ze wszystkim
Co jest naszym wrogiem
W świecie po wojnie

[Refren]
Mała republika
Wielki naród ma
Mała republika
Wielką siłę ma

[Strofa II]
Przemierzając drogi
Niczym żuk sprzed wojny
Harujemy w słońcu
Za kufel piwa

Do łopat więc, Winki
Zbudujmy pomniki
Dla naszej potęgi
Już czas się napić

[Refren x1]

[Strofa III]
Na hoj nam swoboda
Naszego naroda
Jeżeli nie mamy
Czego się napić

Wciąż atakowani
Przez wrogów wolności
Podnosimy głowy
Aby zwyciężyć

[Refren x1]

Linki