Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Darea i Scholia: Różnice pomiędzy wersjami
imported>Leon.lvh Nie podano opisu zmian |
imported>Leon.lvh |
||
Linia 62: | Linia 62: | ||
*Katedra Międzywyznaniowa pw. Boga Ojca | *Katedra Międzywyznaniowa pw. Boga Ojca | ||
* | *Kościół św. Kamila w Adalbercie | ||
*Katedra Patriarchalna Chrześcijańskiego Kościoła Scholandzkiego pw. św. Ulryka | *Katedra Patriarchalna Chrześcijańskiego Kościoła Scholandzkiego pw. św. Ulryka | ||
*Katedra św. Olafa | *Katedra św. Olafa | ||
*Kaplica | *Kaplica Kościoła Pokutujacego św. Jakuba | ||
===Pomniki=== | ===Pomniki=== |
Wersja z 12:09, 24 gru 2008
Darea i Scholia - jedna z prowincji Scholandii, stolicą prowincji jest Scholopolis. Prowincja Darei i Scholii znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. Swym wschodnim krańcem opiera się o brzeg Oceanu Wirtualnego. Przez prowincję przepływa w swym dolnym biegu największa rzeka Scholandii - Scholia, która w Porta Regni ma swoje ujście. Tereny Darei i Scholii to przede wszystkim tereny nizinne (nizina Scholijska). Na wschodzie na wyskości regionu Darei, u wybrzeży Oceanu, występują pustynie piaszczyste. Na wysokości Fenicjady - Tossy znajdują się Moreny Fenicjańskie, a w okolicach Tossy plaże są głównie klifowe. Klify występują również w okolicach Martii. Prowincja jest słoneczna, dość rzadkie są opady.
Podstawowe dane
- Powierzchnia: 119 866 km2
- Lasy: liściaste, sporadycznie mieszane
- Najwyższe wzniesienie: Wilczyca (47 m npm.), 30km na wschód od Fenicjady.
- Rzeki: Scholia
- Klimat: śródziemnomorski
- Roślinność: krzaczasta śródziemnomorska
- Przemysł: ciężki, elektroniczny, wydobywczy i obróbkowy, produkcja mebli i wyrobów z drewna, turystyka i rekreacja, hotelarstwo, odzieżowy
- Bogactwa naturalne: złoża kobaltu, manganu, molibdenu oraz duże ilości boksytów.
- Rolnictwo: pola uprawne przede wszystkim na nizinie Scholijskiej (55% czarnoziemów ). Uprawia się trzcinę cukrową, tytoń, bawełnę, orzeszki ziemne, na wybrzeżach palmę kokosową , ananasy i banany. Rybołóstwo głównie na wybrzeżu nizniy Scholijskiej; główne gatunki ryb łowionych to tuńczyk, makrela i scholana - duża ryba przybrzeżna, o smaku przypominającym łososia.
- Turystyka: Ciekawymi szlakami turystycznymi można przewędrować wśród terenów leśnych, napotykając różnorodne gatunki zwierząt. Charakterystyczną dla prowincji jest niewielka pustynia piaskowa (na terenie Darei), a szczególnie Ruchome Piaski znajdujące się w Adalberdzkm Parku Narodowym. Piękne krajobrazy można pooglądać z wież latarni morskich: Tossa, Adalberta, Martia oraz Kalstarica (przy samym przejściu granicznym)
- Plaże: Na wybrzeżeżu niziny Scholijskiej plaże szerokie i piaszczyste, bardziej na południe, w okolicach Tossy wybrzeże klifowe.
- Rozrywka: Dzieci miło mogą spędzić czas w wielkim Lunapraku pomiędzy Martią a Adalbertą. Ciekawym obiektem jest również obiekt sportowy KS Taekwondo Strong Adalberta, największy w Scholandii i jeden z najnowocześniejszych w kraju.
Historia
Prowincja Darei i Scholii, kiedyś stanowiła dwie niezależne jednostki terytorialne: Scholię i Dareę. Uległy one połączeniu na mocy ustawy administracyjnej, która weszła w życie 24 kwietnia 2004 roku.
Historia regionu Darejskiego nie jest do końca poznana. Wiadomo jedynie, że istniała pewna cywilizacja, która przemierzała z południa rozdzielając się w okolicach Virginii na północ oraz zachód. Świadczą o tym wiekowe narzędzia, bardziej prymitywne znalezione w wykopaliskach w Onii, jak i te bardziej skomplikowane w pobliżu Tomaspolu i Coronova. Głównym sposobem życia najprawdopodobniej było myślistwo i rybołóstwo.
Na terenie Scholii wyodrębinła się zaś osobna, bogata kultura: Kultura Prescholijska Powstała ona, i rozwijała się w średnim i dolnym biegu rzeki Scholii od około IX wieku. Bardzo prawdopodobne, że przed nią istniały na tym terenie jeszcze inne organizmy państwowe lub plemienne. Niektóre zabytki, zwłaszcza istnienie wyraźnego centrum władzy w starym centrum stolicy Świadczą, iż państwo prescholijskie musiało być dość silnie scentralizowaną monarchią. Utrzymywało ono silne związki handlowe z wyspami Insulańskimi oraz z wnętrzem kontynentu, o którego mieszkańcach niewiele jeszcze wiadomo. Główna religia tego państwa musiała być bardzo zbliżona do głównych nurtów średniowiecznego chrześcijaństwa, świadczą o tym późnoromańskie i gotyckie zabytki sakralne, które w dobrym stanie przechowały się do dziś. Jest wysoce prawdopodobne, że chrześcijaństwo w swojej wersji bliskiej katolicyzmowi zostało tu przyniesione przez Europejczyków, którzy w nieznany sposób osiągnęli nasz wirtualny kontynent minimum 800 lat wcześniej. Jednak to nie oni stworzyli prescholijską kulturę, choć znacznie ją wzbogacili. Liczne ślady materialne świadczą o istnieniu równolegle, obok głównego wyznania, innych miejsc i sposobów kultu - cywilizacja prescholijska była więc tolerancyjna. Jej kultura rolnicza stała na wysokim poziomie, nie brakło w niej bardzo rozwiniętych maszyn rolniczych, opanowała też na pewno umiejętność wytwarzania energii elektrycznej. Niestety nie stworzyła systemu trwałych dróg, co na pewno przeszkodziło w handlu i komunikacji. Ten brak wyrównuje dziś ogromny wysiłek inwestycyjny naszego państwa.
Po objęciu terenów Prowincji przez naród scholandzki w wyniku Wielkiego Desantu (tak nazywa się przybycie Armina Frederika z nowymi, wirtualnymi obywatelami i założenie państwa scholandzkiego), tereny Scholii nie straciły na znaczeniu. Ich korzystne położenie, a także fakt, że samo lądowanie odbyło się właśnie na plażach w pobliżu Porta Regni (pol.: Brama Królestwa, stąd zaszczytna nazwa) sprawiły, ze to właśnie tu, w pradawnym Scholopolis, ustalono stolicę nowego Państwa. Miasto stało się szybko ponadmilionową metropolią. Stolica zaś prowincji, aby uniknąć zbędnej centralizacji, została umiejscowiona w drugim co do wielkości mieście - Porta Regni. Od tej pory region ten rozwijał się bardzo dynamicznie. Po połączeniu z (nieistniejącą już dziś) prowincją Darei, stolicą prowincji ustanowiono Królewskie Miasto Scholopolis.
Miasta Darei i Scholii
Kultura
Prowincja Darei i Scholii jest siedzibą najstarszego i głównego ośrodka edukacyjnego Scholandii: Królewskiego Uniwersytetu Scholandzkiego (Scholopolis). Uniwersytet, zatrudniający świetnie przygotowaną kadrę naukową, jest jedną z najpoważniejszych i najbardziej prestiżowych uczelni w całym wirtualnym świecie. Na terenie prowincji znajduje się również wiele historycznych pałaców i zamków (np. Maalox).
Imprezy Kulturalne na terenie prowincji
- Coroczne obchody święta Państwowego, dn. 14 grudnia, Scholopolis, Katedra na zamku i cale Stare Miasto,
- Dzień Wielkiego Desantu, obchodzony w Porta Regni dnia 15 września, Pascha Scholijska, obchody Wielkiej Nocy w Scholopolis, katedra św. Ulryka,
- Dzień Edukacji, organizowany przez Uniwersytet, wręczenie nagród naukowych Króla i Rektora, termin ruchomy, trzy razy w roku realnym (co 4 lata scholandzkie),
- Dzień św. Ulryka, obchodzony we wszystkich świątyniach Chrześcijańskiego Kościoła Scholandii jako święto Patronalne.
Instytuty, Muzea, Galerie, Teatry
- Galeria Narodowa
- Aurea Dicta
- Galeria Abstrakcji
- Muzeum Starych Stron Scholandii
- Muzeum na Zamku
- Teatr Miejski w Scholopolis
- Poezja Piotra Mur
- Kino
- Muzeum Kultury Germańskiej
- Muzeum Kultury Rycerskiej
- Villa Romana
Kościoły
- Katedra Międzywyznaniowa pw. Boga Ojca
- Kościół św. Kamila w Adalbercie
- Katedra Patriarchalna Chrześcijańskiego Kościoła Scholandzkiego pw. św. Ulryka
- Katedra św. Olafa
- Kaplica Kościoła Pokutujacego św. Jakuba
Pomniki
- Pomnik JKM Armina
- Pomnik Kultury
- Pomnik Odkrywców
- Pomnik Żeglarza
Edukacja
- Królewski Uniwersytet Scholandii im. Królów Scholandzkich
- Liceum Książąt Szwabii
- Międzynarodowy Instytut Badań Historycznych
- Królewska Szkoła Podoficerska
- Wirtualna Szkoła Muzyczna
- Centrum Szkolenia Kadr Lokalnych