Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Wurstlandii

Z Micropedia
Wersja z dnia 11:32, 24 wrz 2010 autorstwa imported>Ludwik Bourbon
Królestwo Wurstlandii
Królestwo Wurstlandii
Język(i) urzędowe Polski
Stolica Grillgerat
Ustrój polityczny Monarchia Absolutna
Głowa państwa
Para Królewska Markus Vilander i Elizabeth Vilander
Szef Rzadu
Król Markus Vilander
Religia państwowa Kościół Katolicko-Wurstlandzki
Uzyskanie niepodległości 29 maja 2010
Waluta 1 Dinar (D) = 100 Pfeningów (Pf)
Hymn państwowy brak
Kod samochodowy WUR
Domena internetowa wurstlandia.boo.pl

Królestwo Wurstlandii istnieje od 29 maja 2010 r. Wurstlandia jest monarchią absolutną, w której władzę sprawuje Król wraz z Królową. Stolicą królestwa jest miasto Grillgerat gdzie obecnie zamieszkuje większość mieszkańców, oraz siedzibę swą ma król Markus Vilander i jego małżonka Królowa Elizabeth Vilander z dynastii Stivens. Absolutyzm tworzy klimat tego kraju lecz nie stanowi zagrożenia dla wolności jego mieszkańców.

Podział władz

Władzę wykonawczą w królestwie sprawuje Rada Koronna. Członkowie powoływani i odwoływani są przez Króla. W skład Rady Koronnej wchodzi: departament do spraw zagranicznych, departament do spraw wewnętrznych i administracji, departament sprawiedliwości, departament do spraw wojennych oraz departament do spraw kultury i sportu.

Władzę ustawodawczą sprawuje Sejm Walny, do którego przynależą dostojnicy z następującymi tytułami: Poseł, Szlachcic, Baron, Margrabia, Hrabia. W obradach sejmu przewodzi Król.

Władzę Sądowniczą sprawuje Sąd Królewski i Królewska Inkwizycja. W skład Sądu wchodzą: najwyższy z sędziów królewskich - Król Wurstlandii, Sędziowie Królewscy. Inkwizycja zajmuje się najcięższymi przestępstwami, w jej skład wchodzą: Wielki Inkwizytor i Inkwizytorzy.

Życie społeczne

Mieszkańcy najchętniej spędzają czas w Karczmach które są liczne w Wurstlandii. W każdym mieście głównym i nieodłącznym elementem musi być przynajmniej jeden bar. W miejscach tych gromadzą się wszyscy mieszkańcy i goście zagraniczni. Po za spożywaniem alkoholu pędzonego przez miejscowe browary, ludzie bardzo lubią tańczyć. Narodowym tańcem Wurstlandii jest Step Wurstlandzki, którego uczy się już w wieku dziecięcym. Przysmakiem Wurstlandczyków jest kiełbasa, główny wytwór gospodarstw wiejskich. Stąd wywodzi się nazwa Wurstland, z niemieckiego „Wurst-” oznacza po prostu kiełbasę.

Podział geograficzny

Wurstlandia to wyspa oddalona o tysiące mil od innych mikronacji i królestw. Oblana przejrzyście czystymi wodami Oceanu Wurstlandzkiego o głębokości 350 m, zajmuje 200 000 km2. Linia brzegowa jest urozmaicona, nie brak tu wysp, półwyspów. Największą wyspą jest Hestia, po niej Greisza. Na morzu znajduje się też archipelag- Wurstandy, który liczy w sobie 6 małych wysp. Urozmaicona linia brzegowa zawdzięcza także istnienie zatok. Największą zatoką jest zatoka Astana obok Hestii. Drugie miejsce względem wielkości zajmuje zatoka Prendego, Tyrona i Nestiego w kształcie litery Y. Budowa geologiczna oraz ukształtowanie powierzchni kraju jest bardzo zróżnicowane. Znaczna część terytorium zajmują stare góry uformowane w wyniku orogenez: kaledońskiej i hercyńskiej. Są one zbudowane z prekambryjskich i dolnopaleozoicznych skał magmowych i metamorficznych (granitów, gnejsów, łupków krystalicznych). Niektóre struktury schowane są pod utworami młodszych epok (czerwonych piaskowców, zlepieńców, łupków, rzadziej wapieni). Orogeneza hercyńska ukształtowała góry Santa Markus i Hescody. W wyniku orogenezy kaledońskiej powstały góry Urnam. Powierzchnia jest nizinno-leśna. Niziny zajmują 70% powierzchni, natomiast lasy 30%. W państwie występuje kilka rodzajów lasów. Przewagę mają lasy iglaste- Banczo,Grany, następnie lasy iglaste- Starno, Grasta, później mieszane- Czewop, Starmy. Większość lasów(z wyjątkiem Banczo) zamieszkiwana przez leśne, drapieżne zwierzęta.

Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski o chłodnych latach i łagodnych zimach. średnia temperatura w styczniu na północy to +4°C, na południu +6°C, w lipcu na północy +13°C i +16°C na południu. Średnia roczna suma opadów ok. 1 000 mm, na zachodnich zboczach gór opady dochodzą nawet do 1 800 mm i więcej.

Góry oddzielają znaczne terytoria które nazwano guberniami.

GRILLGERADZKA (Największe terytorium ze stolicą Grillgerat - stolicą Wurstlandii i guberni. Położona na wschód od wyspy Greisza. Przepływa przez nią najgłębsza rzeka- Dyendr z kilkoma ujściami. Występują lasy: Banczo- na północy i Czewop- na południu. Znajduje się też pasmo górskie-Santa Markus. ) WURSTSADZKA (Gubernia ze stolicą Wurststadt- drugim miastem w KW. Położona na południe od archipelagu Wurstandy. Przepływa rzeka Mranga z wieloma ujściami. Występują lasy- Grasta- na północy, Starmy- na południu oraz pasmo górskie- Urnam.) BARWALDZKA (Najbiedniejsza gubernia ze stolicą Barwald - wsią. Położona na południowy-wschód od wyspy Hestia. Przepływa rzeka Armce z ujściami. Występują lasy- Starno-na zachodzie, Grany- na wschodzie oraz pasmo górskie- Hescody.)

Podział administracyjny

Jak już wspomniano terytorium kraju dzieli się na 3 gubernie: Gubernia Grillgerat – z stolicą Królestwa Grillgerat. W mieście znajduje się piękny Ogród Botaniczny, bogato wyposażone Muzeum Królewskie oraz Cmentarz Wurstlandzki. Opiekę nad miastem sprawuje Pani Gubernator Katria Famie Gubernia Wurststadt – z miastem Wurststadt. Ciekawymi miejscami w Wurststadzie jest Ryneczek Miejski oraz Galeria Sztuk Pięknych. Gubernatorem miasteczka jest Pani Sissi Wittelsbach. Gubernia Barwald – najbiedniejsza z guberni, z wsią Barwald, w której można spotkać Chatkę Znachorki oraz Ryneczek Wiejski. Tu wyrabia się przysmak wszystkich Wurstlandczyków jakim jest kiełbasa. Pieczę nad rozwojem wsi sprawuje w przeciwieństwie do dwóch bogatszych guberni: Wójt.

Podział kastalny

Najliczniejszą grupą społeczną w królestwie są chłopi oraz mieszczanie. Pomiędzy wsią a miastem można bez przeszkód migrować. Za zasługi mieszczanie mogą otrzymać awans społeczny w postaci tytułów szlacheckich. Kolejną mniej liczną grupą społeczną są osoby duchowne (biskupi i arcybiskupi) którym przewodzi Prymas jego świętobliwość Thomas Jefferson. Na szczycie kastr stoi Król z swoją rodziną.