Micropedia Fryderyk August von Wettin
Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Fryderyk August von Wettin

Z Micropedia
(Przekierowano z Fryderyk August)
Fryderyk August
Z Bożej Łaski, Król Victorii, Protektor Magdeburga, Karpat, Santanii i Burgii, Pan na Stalowym Tronie, etc. etc.
Fryderykaugustwettin.jpg

Herb vic.png

Data i miejsce urodzeniaczerwiec 1759
Karpaty

Fryderyk AugustFryderyk August von Wettin (wcześniej Ardal Coehoorn) - pierwszy król Victorii, polityk, dyplomata, zwolennik monarchii.  Jako Coehoorn był III. premierem Republiki Victoria. Dawny działacz Bloku Obywatelskiego oraz Unii Liberalnej.

Młodość

Jako Ardal Coehoorn urodził się w inteligenckiej rodzinie żyjącej z pracy nauczycielskiej. Jest synem Menno i Metyldy Coehoornów. Kształcił się w młodości w jednej z Karpackich szkół, a po zebraniu przez rodzinę odpowiedniej sumy pieniędzy udał się na nauki do Sarmacji. Po powrocie aktywnie działał w ruchach dążących do odbudowy Karpat, dlatego stanął na czele "rewolucji Karpackiej" i stał się ich głównym renowatorem. Za jego rządów region powrócił do życia i przez chwilę znacznie dominował nad pozostałymi samorządami.

Działalność

W czasie swojego v-życia pełnił wiele ważnych funkcji państwowych, głównie w Republice Victoria. Niedługo po dołączeniu do Bloku Obywatelskiego trafił do rządu Hewreta Primusa. Otrzymał tam tekę Ministra Spraw Zagranicznych oraz później - Wicepremiera, co miało duży wpływ na jego dalszą karierę. W III wyborach parlamentarnych udało mu się uzyskać mandat z ramienia Bloku Obywatelskiego. Po dymisji Premiera Primusa na jego stanowisko został powołany przez Prezydenta RV Roberta Schmitza właśnie Ardal Coehoorn, który powołał swój rząd złożony głównie z polityków BO. Po IV wyborach parlamentarnych stworzył rząd z przedstawicieli różnych opcji. Pod koniec kadencji obóz rządzący rozbił się jednak, i Ardal Coehoorn założył swoją partię - Unię Liberalną. Kilka dni później wyszła jednak na jaw afera, w związku z czym doszło do głosowania nad uchyleniem wotum zaufania dla rządu. Głosami OPV, SDSL oraz parlamentarzysty niezależnego udało się obalić ekipę rządzącą. Wówczas na kilka miesięcy wycofał się on z życia publicznego.

W czasie odrodzenia Victorii Ardal Coehoorn powrócił jednak i aktywnie wspierał odbudowę regionu Karpat i Intelowa. Założył Karpacki Instytut Badawczy którego jest obecnie rektorem. Był ministrem ds. zagranicznych w rządzie Piotra Poniatowskiego. Z powodu przejściowego kryzysu Republiki Victoria ogłosił swoją koncepcję w celu wprowadzenia monarchii do Victorii. 23 kwietnia 2013 zaczęto wdrażać w życie jego plany, zaś 25 kwietnia 2013 roku został wybrany na głowę Królestwa Victorii.