Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Socjalizm Mikronacyjny
Socjalizm Mikronacyjny - mikronacyjna ideologia polityczna odwołująca się do haseł socjalistycznych przystosowanych jednak do sytuacji mikronacji. Jej głównymi autorami byli: Marcel Hans oraz Karton Soku. Obowiązywała w Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu za kadencji I Prezydenta.
Ideologia
Socjalizm Mikronacyjny podziela większość haseł i idei socjalistycznych ze świata realnego, z tym że dostosowuje je do świata wirtualnego. Sama ideologia dotyczy różnych aspektów życia od kultury, przez gospodarkę po ład społeczny i jest dostosowana do RSiT.
Oficjalnie za datę narodzenia myśli uznawać należy 4 września kiedy to Marcel Hans i Karton Soku opublikowali Manifest Socjalistyczny. Jednak pomysł stworzenia takiej ideologii oraz same jej korzenie są dużo starsze, bo dotyczą pierwszych tygodni RSiT. Kadencja prezydenta Hansa uznana za najlepszą w historii została uznana za pierwszy w historii przypadek wdrożenia idei socjalizmu w życie mikronacji. Obozy prawicowe w Rzeczpospolitej odmawiają jednak uznania okresu rządów Hansa za faktyczny "Socjalizm Mikronacyjny" twierdząc, że po prostu był to świetny okres w historii.
W związku z powyższym jednym z najważniejszych postulatów Socjalizmu Mikronacyjnego jest "przywrócić" system, który istniał za rządów prezydenta Hansa. Jednak sama ideologia ma także własne hasła:
- Wolność dla jednostki i mas - najwyższym dobrem jest wolność, wolność dla jednostki, jak i dla mas.
- Znieść podział klasowy - wszyscy ludzie powinni być sobie równi, a więc tytuły arystokratyczne są niepotrzebne, a przywileje, które się z nich wywodzą są złe i szkodą społeczeństwom.
- Każdy naród powinien mieć te sama prawa - bez względu kto jakiej jest narodowości powinien mieć te same prawa. Państwo powinien móc budować każdy. Kraje powinny jednoczyć różnych ludzi i różne narody.
- Państwo powinno posiadać przynajmniej po jednym przedsiębiorstwie z każdej dziedziny gospodarki - państwo ma bowiem zabezpieczać sektory ważne dla życia mieszkańców.
- Własność prywatna powinna istnieć - własność prywatna powinna istnieć jako prawo do wolności mas i jednostki, a państwo przez pomoc swoim obywatelom powinno dofinansowywać prywatne przedsiębiorstwa, natomiast te powinny później oddać tą pomoc w pieniądzach lub środkach produkcji.
- Podatki od obrotu handlowego albo wcale - podatki powinny dotyczyć tylko firm, żeby nie były uciążliwe, najlepszym wyjściem jest jednak ich brak.
- Pomoc nowym mieszkańcom - każdy nowy mieszkaniec powinien dostać kogoś do pomocy oraz stanowisko pracy, aby mógł poczuć się współbudowniczym państwa.
- Drabina administracji państwowej - każdy organ wyższy powinien móc przejąć zadania organu niższego
- Administracja kolegialna - powinno się stworzyć administrację kolegialną, tj. rady jako zbiór chętnych obywateli, które by zarządzały urzędami, miastami itp. tak długo aż nie będzie chętnej do tego w 100% jednostki.
- Kultura wysoka powinna być dostępna dla mas - nie proste koncerty, a piękne wiersze i pieśni powinny być popularne
Historia
Pomysł stworzenia ideologii opartej na hasłach przywrócenia ładu społecznego z czasów Prezydentury Marcel Hansa powstał zaraz po tym jak II Prezydent RSiT zniknął z Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu, a rząd nie potrafił nawet godnie o tym poinformować obywateli. Następnie "rozpętał się" stan wyjątkowy, podczas którego RSiT spotkał ogromny zastój.
W przededniu pierwszych po stanie wyjątkowym wyborów do Izby Narodów ogłoszono Manifest Socjalistyczny na łamach "Parku" i Gazety Ludowej Prawda(gazeta). Po wygłoszeniu Manifestu założono Socjalistyczną Partię Pracy, jako główne narzędzie do promowania idei Socjalizmu Mikronacyjnego.
Organizacje szerzące Socjalizm Mikronacyjny
- Socjalistyczna Partia Pracy - powstała wraz z ogłoszeniem Manifestu Socjalistycznego jako jedyna partia reprezentująca klasę robotniczą w RSiT
- Ruch Ludzi Pracy - ruch zrzeszających ludzi pracy
Socjalizm Mikronacyjny dziś
Czołowi przedstawiciele nurtu ideologicznego nawiązali dialog z przedstawicielami Socslawizmu, który jest bardzo powszechny w Mikrosławii. Wspólnie prowadzi się różne rozmowy na tematy ideologiczne. Natomiast w samej RSiT rośnie liczba młodszych stażem wyznawców tej ideologii, mimo że elementy prawicowe ciągle prowadzą antykampanię tego nurtu i próbują zlikwidować jego obóz często środkami poza prawnymi.
Obecnie działacze Socjalizmu Mikronacyjnego nawiązali kontakty z bratnimi Towarzyszami Socslawizmu i dążą do ich umocnienia. Najlepszym tego przykładem jest wykład o Socslawizmie w Inkubatorze Myśli Politycznej.
Socjalizm Mikronacyjny, a Socslawizm
W v-świecie istnieją dwa nurty socjalistyczne: Socjalizm Mikronacyjny oraz Socslawizm. Mimo wielu różnić są one w pewnych kwestiach podobne, w obydwóch ideologiach chodzi o człowieka, o opiekę państwa nad człowiekiem, o pomoc państwa obywatelowi i obie te ideologie pozbawione są zabarwienia narodowego, są więc ponadnarodowe.
Główne podobieństwa
- Socslawizm i Socjalizm Mikronacyjny popiera istnienie kolegialności w administracji państwowej;
- Socslawizm i Socjalizm Mikronacyjny popiera opiekę państwa nad obywatelami oraz pomoc nowym mieszkańcom;
- Socslawizm i Socjalizm Mikronacyjny zakłada, że tylko władza ludu jest najlepszym środkiem budowy wspólnego państwa
- Działacze Socslawizmu i Socjalizmu Mikronacyjnego dąży do wprowadzenia ich ustrojów drogą pokojową
Główne różnice
- Socjalizm Mikronacyjny rozwija w swojej ideologii pracę obywatela dla wspólnoty, jego wynagrodzenie za pracę. Natomiast Socslawizm zaprzecza potrzebie istnienia systemu gospodarczego oraz wynagrodzenie.
- Gdy Socslawizm opiera się na demokracji bezpośredniej to Socjalizm Mikronacyjny zakłada demokrację parlamentarną z prezydentem, którego jednak można odwołać, tak jak i rozwiązać parlament. Istnieje oczywiście instytucja referendum.