Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Doktryna Obronna Scholandii

Z Micropedia

Ustawa o obronie kraju z dnia 15 listopada 2005r.

Królestwo Scholandii, w celu ochrony swych granic, suwerenności oraz konstytucyjnego porządku posiada armię (Siły Zbrojne Królestwa Scholandii).

1 Wojsko Królestwa Scholandii dzieli się na:

Podział Sił zbrojnych na Sztaby okręgowe i oddziały reguluje wewnętrzny rozkaz Szefa Sztabu Generalnego.

2. Ustala się liczebność Wirtualnych Sił Zbrojnych Królestwa Scholandii w stanie pokoju na 65000 żołnierzy wirtualnych, w tym:

  • Wojska Lądowe: 40.000 ludzi
  • Marynarka Wojenna: 12.000 ludzi
  • Lotnictwo: 8000 ludzi
  • Jednostki Specjalne: 5.000 ludzi

3. Ilość etatów żołnierzy zawodowych (realnych) reguluje rozkaz Szefa Sztabu Generalnego.

4. Najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych jest Król, a władzę wykonawczą nad Siłami Zbrojnymi pełni Sztab Generalny.

5. Stopnie wojskowe oraz zasady mianowania żołnierzy w Siłach Zbrojnych Królestwa regulują odpowiednie Dekrety Królewskie.

6. Decyzje podejmują dowódcy jednostek wojskowych z rozkazu swoich przełożonych. Samowolne podejmowanie, jakichkolwiek zadań bez otrzymania rozkazu jest zabronione i grozi sądem wojskowym za niesubordynację.

7. Kary dla nie przestrzegających prawa zawarte są w kodeksie karnym: od publicznego upomnienia do ostracyzmu. Ponadto, za mniej poważne uchybienia żołnierz może zostać pozbawiony części lub całości swojej pensji na okres do 3 miesięcy. Żołnierz może być także, w razie powtórzenia się uchybień, wydalony ze służby.

8. Wojsko Królestwa Scholandii jest stworzone na zasadzie armii zawodowej i kontraktowej. Nie przewiduje się obowiązku służenia w armii dla obywateli w warunkach pokoju .

9. W razie niebezpieczeństwa wojny, przy ogłoszeniu Stanu wyjątkowego lub wojennego wszyscy obywatele Scholandii mogą być powołani do służby wojskowej w zakresie i na okres uznany przez Króla i Rząd za potrzebny. W takim przypadku, w pierwszym rzędzie powołani będą do armii byli żołnierze kontraktowi. Powołanych na mocy dekretu o stanie wojennym do armii obywateli uzbraja się i zaprzysięga, oraz przeprowadza konieczne szkolenia według regulaminów, przygotowanych na ten przypadek przez Sztab Generalny.

10. Dla zwiększenia zdolności obronnej kraju, Siły Zbrojne mogą organizować szkolenia wojskowe dla chętnych obywateli. Po zaliczeniu szkoleń, obywatele mogą być zaliczeni do rezerwy Sił Zbrojnych i powoływani do służby w stopniu podoficerskim na wypadek wojny lub podniesionego stanu gotowości wojennej. Szczegóły dotyczące tych szkoleń regulują zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego.

11. Każdy żołnierz jako obywatel Scholandii ma czynne prawo wyborcze. Bierne prawo wyborcze żołnierze zawodowi posiadają z ograniczeniem zawartym w art. 13.

12. Żołnierze mogą należeć do partii politycznych, stowarzyszeń oraz mogą tworzyć wewnętrzne stowarzyszenia w armii.

13. Szef Sztabu Generalnego w trakcie pełnienia funkcji musi zawiesić członkostwo w partii politycznej.

14. Wybór żołnierza na posła lub objęcie funkcji ministra wiąże się z koniecznością przeniesienia żołnierza do rezerwy na czas pełnienia tych funkcji. Po zakończeniu kadencji posła lub ministra, żołnierze zawodowi mają prawo powrócić do armii na odpowiednie ich stopniowi stanowisko i pobierać pensję państwową.

15. Sztab Generalny podległy jest Ministrowi odpowiedniemu ds. Obrony, przez niego Rządowi oraz Królowi, a Szef Sztabu Generalnego jest mianowany i może być odwołany przez Króla na wniosek Ministra odpowiedniego ds. Obrony, któremu jest podległy.

16. Sztab Generalny zajmuje się następującymi aspektami działalności Sił Zbrojnych:

  • logistyką (zaopatrzeniem) armii
  • szkoleniem kadr na wszystkich poziomach, na poziomie oficerskim we współpracy z Wydziałem Wojskowym uczelni państwowych
  • zarządem kadrami wojskowymi
  • zarządem i utrzymaniem baz wojskowych
  • planowaniem i dowodzeniem operacjami wojskowymi i manewrami
  • w razie konfliktu wojennego bezpośrednim dowództwem w zakresie działań bojowych

17. Ministerstwo odpowiednie ds. Obrony lub właściwy jego Departament zajmuje się następującymi aspektami działalności Sił Zbrojnych:

  • finansowaniem armii i kontrolą wydatków zbrojeniowych
  • ogólną strategią obronną
  • wywiadem i kontrwywiadem
  • kontrolą zarządu wojskiem przez Sztab Generalny

18. Ministerstwo odpowiednie ds. Obrony z racji potrzeby ochrony kraju przed zagrożeniem wewnętrznym i zewnętrznym tworzy jednostki wywiadu i kontrwywiadu podległe Ministerstwu.

19. W razie wojny operacje wojenne przeprowadza Sztab Generalny po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów z naczelnymi organami władzy państwowej.

20. Minister odpowiedni ds. Obrony po wcześniejszym porozumieniu z Rządem i Sztabem Generalnym rozpisuje przetargi na dostawę sprzętu dla wojska.

21. W celu ochrony porządku i spokoju w armii, Minister odpowiedni ds. Obrony może powołać Żandarmerię Wojskową. Będzie ona podlegała Szefowi Sztabu Generalnego jako odrębna formacja.

22. Sądownictwo wojskowe tworzy osobny pion Sądownictwa Królestwa. Naczelnego sędziego Wojskowego powołuje Król na wniosek Ministra odpowiedniego ds. Obrony. Sędziowie wojskowi powinni być czynnymi oficerami, jednak są oni w wykonywaniu swych obowiązków niezależni od czyichkolwiek rozkazów i nacisków.

23. Sędziowie Wojskowi są nieusuwalni, ich oddalenie z urzędu może nastąpić tylko w zgodzie z przepisami Konstytucji, dotyczącymi wszystkich sędziów.

24. Ustawa wchodzi w życie dnia 15 listopada 2005

25. Z dniem wejścia w życie niniejszej Ustawy znosi się postanowienia Ustawy z dnia 15.października 2002.


(-) Armin Frederik, Król Scholandii


Scholopolis, dn. 12. listopada 2005