Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Wurstlandii

Z Micropedia
Wersja z dnia 15:28, 3 paź 2010 autorstwa 83.7.199.191 (dyskusja) (dołączenie do OPM)
Królestwo Wurstlandii
Królestwo Wurstlandii
Język(i) urzędowe Polski
Stolica Grillgerat
Ustrój polityczny Monarchia Absolutna
Głowa państwa
Para Królewska Markus Vilander i Elizabeth Vilander
Szef Rzadu
Król Markus Vilander
Religia państwowa Kościół Katolicko-Wurstlandzki
Uzyskanie niepodległości 29 maja 2010
Waluta 1 Dinar (D) = 100 Pfeningów (Pf)
Hymn państwowy brak
Kod samochodowy WUR
Domena internetowa wurstlandia.boo.pl

Królestwo Wurstlandii istnieje od 29 maja 2010 r. Członek stowarzyszony OPM od 27 września 2010 r. Wurstlandia jest monarchią absolutną, w której władzę sprawuje Król wraz z Królową. Stolicą królestwa jest miasto Grillgerat gdzie obecnie zamieszkuje większość mieszkańców, oraz siedzibę swą ma król Markus Vilander i jego małżonka Królowa Elizabeth Vilander z dynastii Stivens. Absolutyzm tworzy klimat tego kraju lecz nie stanowi zagrożenia dla wolności jego mieszkańców.

Podział władz

Władzę wykonawczą w królestwie sprawuje Rada Koronna. Członkowie powoływani i odwoływani są przez Króla. W skład Rady Koronnej wchodzi: departament do spraw zagranicznych, departament do spraw wewnętrznych i administracji, departament sprawiedliwości, departament do spraw wojennych oraz departament do spraw kultury i sportu.

Władzę ustawodawczą sprawuje Sejm Walny, do którego przynależą dostojnicy z następującymi tytułami: Poseł, Szlachcic, Baron, Margrabia, Hrabia. W obradach sejmu przewodzi Król.

Władzę Sądowniczą sprawuje Sąd Królewski i Królewska Inkwizycja. W skład Sądu wchodzą: najwyższy z sędziów królewskich - Król Wurstlandii, Sędziowie Królewscy. Inkwizycja zajmuje się najcięższymi przestępstwami, w jej skład wchodzą: Wielki Inkwizytor i Inkwizytorzy.

Życie społeczne

Mieszkańcy najchętniej spędzają czas w Karczmach które są liczne w Wurstlandii. W każdym mieście głównym i nieodłącznym elementem musi być przynajmniej jeden bar. W miejscach tych gromadzą się wszyscy mieszkańcy i goście zagraniczni. Po za spożywaniem alkoholu pędzonego przez miejscowe browary, ludzie bardzo lubią tańczyć. Narodowym tańcem Wurstlandii jest Step Wurstlandzki, którego uczy się już w wieku dziecięcym. Przysmakiem Wurstlandczyków jest kiełbasa, główny wytwór gospodarstw wiejskich. Stąd wywodzi się nazwa Wurstland, z niemieckiego „Wurst-” oznacza po prostu kiełbasę.

Podział geograficzny

Wurstlandia to wyspa oddalona o tysiące mil od innych mikronacji i królestw. Oblana przejrzyście czystymi wodami Oceanu Wurstlandzkiego o głębokości 350 m, zajmuje 200 000 km2. Linia brzegowa jest urozmaicona, nie brak tu wysp, półwyspów. Największą wyspą jest Hestia, po niej Greisza. Na morzu znajduje się też archipelag- Wurstandy, który liczy w sobie 6 małych wysp. Urozmaicona linia brzegowa zawdzięcza także istnienie zatok. Największą zatoką jest zatoka Astana obok Hestii. Drugie miejsce względem wielkości zajmuje zatoka Prendego, Tyrona i Nestiego w kształcie litery Y. Budowa geologiczna oraz ukształtowanie powierzchni kraju jest bardzo zróżnicowane. Znaczna część terytorium zajmują stare góry uformowane w wyniku orogenez: kaledońskiej i hercyńskiej. Są one zbudowane z prekambryjskich i dolnopaleozoicznych skał magmowych i metamorficznych (granitów, gnejsów, łupków krystalicznych). Niektóre struktury schowane są pod utworami młodszych epok (czerwonych piaskowców, zlepieńców, łupków, rzadziej wapieni). Orogeneza hercyńska ukształtowała góry Santa Markus i Hescody. W wyniku orogenezy kaledońskiej powstały góry Urnam. Powierzchnia jest nizinno-leśna. Niziny zajmują 70% powierzchni, natomiast lasy 30%. W państwie występuje kilka rodzajów lasów. Przewagę mają lasy iglaste- Banczo,Grany, następnie lasy iglaste- Starno, Grasta, później mieszane- Czewop, Starmy. Większość lasów(z wyjątkiem Banczo) zamieszkiwana przez leśne, drapieżne zwierzęta.

Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski o chłodnych latach i łagodnych zimach. średnia temperatura w styczniu na północy to +4°C, na południu +6°C, w lipcu na północy +13°C i +16°C na południu. Średnia roczna suma opadów ok. 1 000 mm, na zachodnich zboczach gór opady dochodzą nawet do 1 800 mm i więcej.

Góry oddzielają znaczne terytoria które nazwano guberniami.

GRILLGERADZKA (Największe terytorium ze stolicą Grillgerat - stolicą Wurstlandii i guberni. Położona na wschód od wyspy Greisza. Przepływa przez nią najgłębsza rzeka- Dyendr z kilkoma ujściami. Występują lasy: Banczo- na północy i Czewop- na południu. Znajduje się też pasmo górskie-Santa Markus. ) WURSTSADZKA (Gubernia ze stolicą Wurststadt- drugim miastem w KW. Położona na południe od archipelagu Wurstandy. Przepływa rzeka Mranga z wieloma ujściami. Występują lasy- Grasta- na północy, Starmy- na południu oraz pasmo górskie- Urnam.) BARWALDZKA (Najbiedniejsza gubernia ze stolicą Barwald - wsią. Położona na południowy-wschód od wyspy Hestia. Przepływa rzeka Armce z ujściami. Występują lasy- Starno-na zachodzie, Grany- na wschodzie oraz pasmo górskie- Hescody.)

Podział administracyjny

Jak już wspomniano terytorium kraju dzieli się na 3 gubernie: Gubernia Grillgerat – z stolicą Królestwa Grillgerat. W mieście znajduje się piękny Ogród Botaniczny, bogato wyposażone Muzeum Królewskie oraz Cmentarz Wurstlandzki. Opiekę nad miastem sprawuje Pani Gubernator Katria Famme.

Gubernia Wurststadt – z miastem Wurststadt. Ciekawymi miejscami w Wurststadzie jest Ryneczek Miejski oraz Galeria Sztuk Pięknych. Gubernatorem miasteczka jest Pan Guberntator Martin Dorian Vilander.

Gubernia Barwald – najbiedniejsza z guberni, z wsią Barwald, w której można spotkać Chatkę Znachorki oraz Ryneczek Wiejski. Tu wyrabia się przysmak wszystkich Wurstlandczyków jakim jest kiełbasa. Pieczę nad rozwojem wsi sprawuje w przeciwieństwie do dwóch bogatszych guberni: Wójt.

Podział kastowy

Najliczniejszą grupą społeczną w królestwie są chłopi oraz mieszczanie. Pomiędzy wsią a miastem można bez przeszkód migrować. Za zasługi mieszczanie mogą otrzymać awans społeczny w postaci tytułów szlacheckich. Kolejną mniej liczną grupą społeczną są osoby duchowne (biskupi i arcybiskupi) którym przewodzi Prymas jego świętobliwość Thomas Jefferson. Na szczycie kastr stoi Król z swoją rodziną.