Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Daniel von Witt

Z Micropedia
(Przekierowano z Daniło de la Vega)
Daniel von Witt

Data i miejsce urodzenia

5 czerwca 2012 r. Książęce Miasto Buuren

ObywatelstwoDreamland, Elderland
Tytułbrak
RódWitt
Premier Rządu Królewskiego
Pierwszy Gabinet
Okres urzędowania28 października 2012 r. - 6 marca 2013 r.
PoprzednikJacques de Brolle
NastępcaSimon McMelkor
Drugi Gabinet
Okres urzędowania24 października 2014 r. - 30 maja 2015 r.
PoprzednikFabiola de Willibald
NastępcaPavel Svoboda
Trzeci Gabinet
Okres urzędowania 26 kwietnia 2016 r. - 29 sierpnia 2016 r.
Poprzednik Pavel Svoboda
NastępcaDaniel von Witt
Czwarty Gabinet
Okres urzędowania 30 sierpnia 2016 r. - do chwili obecnej
Poprzednik Daniel von Witt
Następca-
Minister Spraw Wewnętrznych
Gabinety Premiera:
Jacques de Brolle
Okres urzędowania12 lipca 2012 r. - 7 listopada 2012 r.
PoprzednikKryspin van Buuren
Następcy (rozbicie MSW na różne resorty)Daniło de la Vega, Conrad Darosareier-Stattoerr, Etherard de Godwin
Gabinet Premiera:
Simon McMelkor
Okres urzędowania7 marca 2013 r. - 23 maja 2013 r.
Poprzednicy (połączenie różnych resortów w MSW)Daniło de la Vega, Conrad Darosareier-Stattoerr, Etherard de Godwin
NastępcaHans von Witt
Gabinet Premiera:
Siergiusz Asketil
Okres urzędowania8 sierpnia 2013 r. - 22 grudnia 2013 r.
PoprzednikDino von Djokić-Krieg
NastępcaPavel Svoboda
Gabinet Premiera:
Daniel von Witt
Okres urzędowania24 października 2014 r. - 30 maja 2015 r.
PoprzednikMartin Schlesinger-Asketil
Następca-
Marszałek Armii Królewskiej
Okres urzędowania28 września 2012 r. - 24 lipca 2015 r.
PoprzednikHans von Witt
Następca-
Lord Strażnik Koronny
Okres urzędowania12 maja 2015 r. - 17 grudnia 2015 r.
PoprzednikŁukasz Harpien
NastępcaRoger d'Artois
Majordom
Okres urzędowania17 grudnia 2015 r. - do chwili obecnej
Poprzednik-
Następca-
Książę Unii Saudadzkiej
Pierwsze panowanie:
Okres urzędowania18 marca 2013 r. - 17 kwietnia 2014 r.
PoprzednikMartin de Joustin
Następcaosobisty zarząd JKM Marcina I Mikołaja
Drugie panowanie:
Okres urzędowania8 września 2015 r. - do chwili obecnej
Poprzednikosobisty zarząd JKM Marcina I Mikołaja
Następca-

Daniel von Witt (dawniej: Daniło de la Vega) - obywatel Królestwa Dreamlandu od czerwca 2012 r. Polityk, ekonomista, publicysta, kartograf i wojskowy. Aktualnie Lord Kanclerz na Dworze Króla Edwarda II, Książę Unii Saudadzkiej i Kartograf Królewski. W Królestwie Elderlandu od 17 grudnia 2015 r. Majordom Koronny.

Życie osobiste

Opiekun rodu von Witt. 12 lipca 2016 r. uznał Auksencjusza Butodzieja za swojego syna (a on Daniela von Witta za swojego ojca) i odtąd Auksencjusz Butodziej dołączył do rodu Wittów i posługuje się personaliami: Auksencjusz Butodziej-Witt. Z jego inicjatywy w Unii Saudadzkiej działały takie firmy jak: Wytwórnia MoonWorks, Furlandzka Grupa Energetyczna, Furland Gold Company, a działają: Koncern Medialny Mercurius i Zakłady Zbrojeniowe Bombardier S.A. Właściciel Kompanii Wittów KINGSMAN - międzynarodowej korporacji rodzinnej, posiadający w niej 90% udziałów. 10% udziałów posiada jego syn Aukscencjusz.

Kariera polityczna

Lokalna aktywność polityczna

Od razu po zamieszkaniu w Królestwie Dreamlandu rozpoczął działalność polityczną, podejmując współpracę z Namiestnikiem Koronnym Zjednoczonego Księstwa Furlandii i Luindoru Martinem de Joustinem. W czerwcu 2012 r. został mianowany Komesem Furlandii, a wkrótce potem zastąpił Michała von Nadolańczyka na stanowisku Marszałka Książęcego. Szczególnie zainteresowany problematyką ekonomiczną rozpoczął wdrażanie Planu Rozwoju Furlandii opartego na pobudzeniu gospodarki regionu. Biorąc w zarząd furlandzkie miasta scalał ich polityki informacyjne oraz rozpoczął ich rozbudowę. Kładł nacisk na sprawy finansowe, dążąc do jak największego uniezależnienia finansowego prowincji od dotacji federalnych. Postawił na inwestycje w kluczowe sektory gospodarki: transport, górnictwo, energetykę, przemysł przetwórczy i rolnictwo. Dotychczas dwukrotnie sprawował funkcję regenta, zastępując Namiestnika Koronnego w sprawowaniu tego urzędu przez 3 tygodnie sierpnia 2012 roku i 3 tygodnie stycznia 2013 roku. Od lutego 2013 roku pełnił obowiązki Namiestnika Koronnego w związku z objęciem tronu Dreamlandu przez poprzednika – Martina de Joustina. 18 marca 2013 roku został Namiestnikiem Koronnym Zjednoczonego Księstwa. Urząd ten piastował do 17 kwietnia 2014 roku. Od tego czasu zajmuje się finansami prowincji i kieruje Książęcą Szkołą Rycerską.

Federalna aktywność polityczna

Dwa gabinety Jacquesa de Brolle

W związku z bieżącymi pracami w Królestwie nad systemem gospodarczym został nominowany w lipcu 2012 roku przez Premiera Rządu Królewskiego Jacquesa de Brolle na stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych, zastępując Kryspina van Buurena. Aktywny na polu reformy systemu monetarnego i większej partycypacji Królestwa w gospodarce. Miesiąc po objęciu teki MSW został wicepremierem. W tym czasie udało mu się uruchomić Fundusz Aktywizacji Inicjatyw Przedsiębiorczych, wdrożyć i tak mocno spóźniony budżet federalny oraz powołać Conrada Darosareier-Stattoerr na stanowisko Prezesa CBD. Po wrześniowych wyborach parlamentarnych zachował tekę MSW na miesiąc.

Pierwszy Rząd Daniela von Witta

Od 28 października 2012 do 6 marca 2013 Premier. W okresie tym był także Ministrem Finansów, a pod koniec przejściowo także Ministrem Kultury i Nauki.

Rządy prawicy w 2013 roku

Od marca do maja 2013 roku ponownie w roli Ministra Spraw Wewnętrznych w rządzie Simona McMelkora. Podał się do dymisji na kilka tygodni przed dymisją całego rządu. Następnie w czerwcu przystąpił do założenia Partii Burżuazyjnej. Był jej Sekretarzem Generalnym. Partia Burżuazyjna wygrała letnie wybory i objęła pełną władzę w Królestwie. Wówczas Daniel von Witt został ponownie Ministrem Spraw Wewnętrznych w rządzie Siergiusza Asketila. Burżuazyjny rząd dotrwał do zimy 2013 roku, kiedy w wyniku skrócenia kadencji Izby Poselskiej wyłoniono dwupartyjny parlament, w którym Partia Burżuazyjna podzieliła się mandatami z Radykalnym Centrum.

Drugi Rząd Daniela von Witta

Zwolennik ustroju federacyjnego, monarchii, neofeudalnej gospodarki ziemskiej i kapitalizmu przemysłowego. Prekursor i założyciel Partii Burżuazyjnej, z której odszedł po aferze z udziałem jej Prezesa Conrada Darosareier-Stattoerr. Był Ministrem Spraw Wewnętrznych w drugiej połowie 2013 r. Do aktywności w federacji wrócił jesienią 2014 r., z powodzeniem ubiegając się o mandat poselski. 24 października 2014 r. ponownie mianowany Premierem i Ministrem Spraw Wewnętrznych. Urząd pełnił do 30 maja 2015 roku. 12 maja 2015 r. powołany na urząd Lorda Strażnika Koronnego Królestwa Elderlandu przez Jego Królewską Wysokość Marcina I Mikołaja.

Czas po Drugim Rządzie

8 września 2015 r. został ponownie Księciem Furlandii i Luindoru, którym jest do dzisiaj. Dnia 17 grudnia 2015 r. został przez nowego króla Dreamlandu i Elderlandu, Edwarda II, odwołany ze stanowiska Lorda Strażnika Koronnego i uczyniony Lordem Majordomem Koronnym.

Trzeci Rząd

Dnia 26 kwietnia 2016 r, Daniel von Witt został przez Jego Królewską Mość Edwarda II powołany na urząd Premiera Rządu Królewskiego w wyniku pierwszych demokratycznych wyborów na to stanowisko. W swoim rządzie został również Ministrem Promocji i Rozrywki, którego tekę oddał Tomaszowi von Habsburgowi 2 lipca 2016 r., samemu obejmując urząd Ministra Sprawiedliwości.