Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Zjednoczone Królestwo Brugii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Muggler
mNie podano opisu zmian
(nie chce mi sie czasownikow wszystkich zmeinia xd)
 
(Nie pokazano 26 wersji utworzonych przez 13 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Brugia''' - jedno z polskich [[wirtualne państwo|wirtualnych państw]] (mikronacji).
{{Państwo historyczne}}
{{Kraj historyczny infobox|
flaga=Flaga.gif|
godlo=Godlo3.png|
nazwa=Brugia|
pelna_nazwa=Zjednoczone Królestwo Brugii|
stolica=Brugiopolis Królewskie|
ustroj=monarchia konstytucyjna|
glowa_panstwa=Król|
glowa_panstwa_osoba=Maksymilian I von Gryf|
szef_rzadu=Kanclerz Federalny|
szef_rzadu_osoba=Alexander Bleeser|
niepodleglosc=Brugia: 23 czerwca 2003, Matlandia: 21 maja 2003|
waluta=Briga|
hymn=Do brugijskiego narodu wołanie|
kod=B|domena=https://brugia.go.pl/|jezyk_urzedowy=polski, w użyciu również [[Język brugijski|brugijski]] i [[svaraltursk|svaraltursk]]|parlament=Federalna Rada Powszechna}}


*pełna nazwa: ''Zjednoczone Królestwo Brugii''
'''Brugia''', '''Zjednoczone Królestwo Brugii''' - jedno z byłych polskich [[wirtualne państwo|wirtualnych państw]] (mikronacji).
*stolica: [[Brugiopolis]]
*głowa państwa: [[król]] [[Maksymilian I von Gryf]]
*ustrój: monarchia konstytucyjna, państwo federalne
*adres stron: [http://www.ukbrugia.prv.pl www.ukbrugia.prv.pl]
*krótki opis:
** dość młode państwo wirtualne, ale z długą i ciekawą historią
** dynamicznie sie rozwija


== Początki Brugii ==
==Geografia ==
Dawno, dawno temu, za górami, za lasami żył sobie Maksymilian I von Gryf. Właściwie wtedy Mateusz I Uldynowicz. Był to czerwcowy dzień, i pewnie jak to czerwcowy dzień - słoneczny. Jednakże Maksymilian w ten piękny, słoneczny dzień wcale nie wychodzi poza dom, ale surfuje po internecie. Wyszukując jakichś ważnych, albo mniej ważnych informacji napotyka się na stronę jakiegoś wirtualnego mocarstwa, ewentualnie Leblandii. I myśli: "Ja też mogę założyć wirtualne państwo". Tak możemy sobie wyobrazić skąd się wziął pomysł stworzenia Brugii, choć tak na prawdę nikt tego nie potwierdził. Bynajmniej miesiąc wcześniej taką przygodę miałem ja i założyłem Matlandię. Jak sam założyciel mówi nazwa Brugia nie była wyrazem chęci naśladowania tradycji niderlandzkich w nowo założonym państwie i była wyborem przypadkowym. Powstała więc Brugia i zapisało się do niej paru desperatów. Jak już mniej zdesperowane osoby zajrzały w spis mieszkańców, to nie było pustej listy, więc również się zapisały. Tak rosła populacja Brugii. Niedługo później został obsadzony urząd Kanclerza i parę Ministerstw, ale ze względu na rozbudowaną administrację przewidzianą przez konstytucję młoda Brugia cierpiała na niedobór obywateli. Ale w gruncie rzeczy chyba nie żyło się tam źle. Nie wiem, bo w tych czasach byłem zajęty rozbudową Matlandii... i sprowadzaniem do niej biskupów... ale to zupełnie inna opowieść.
Brugia położona była na Półwyspie Brugijskim, na [[Kontynent scholandzki|kontynencie scholandzkim]]. Granice państwa przebiegały wzdłuż pewnych naturalnych barier: od wschodu rzeka Graunse (Granik, ze [[Scholandia|Scholandią]]), od południa góry Grosbergi (z [[Sarmacja|Sarmacją]]-[[Baridas]]em i pustkowiami), od południowego-zachodu południowe pasmo Gór Arnackich (z pustkowiami) i znów od południa rzeka Proklel (także z pustkowiami).


Kończyły się już wakacje. Letni entuzjazm zmieniał się powoli na zadumę wczesnej jesieni, ba... nawet na konsternację szarugi... Bynajmniej zmiany nastrojów nie będą nas w tym artykule interesowały. Brugia była wówczas młodym państwem, ale rozwijała się bardzo szybko. Natomiast Matlandia nie obrała najlepszej drogi rozwoju... Panował w niej zastój. [[Muggler Olav Littendorff|Muggler]] zauważywszy w Biuletynie Sarmackim wzmiankę o Brugii zajrzał na jej strony i ujrzał... no właśnie. Małe, prężnie rozwijające się państewko. Napisał e-mail do księcia Brugii, Maksymiliana I, z prośbą o złożenie wizyty w Matlandii. I Maksymilian przybył, ale... jedynym obywatelem Matlandii, który przybył na ceremonię przywitania był Muggler. Po jakimś czasie otrzymał Muggler od Maksymiliana I list z propozycją federacji obu państw. Muggler się zgodził, ale wówczas książę Brugii rzekł, iż federacja powoduje zbytnie rozbicie państwa, i zostanie założona gdy do "Brugiomatlandii" wpłynie więcej obywateli. Oczywiście, do 3 września 2004 roku, federacja nie powstała, i do dnia owego wszelkie działania Matlandczyków były albo secesjonistyczne, albo profederacyjne. Matlandia została na mocy I Układu Brugijskiego dołączona do Brugii (na prawach autonomii), we wrześniu 2003 roku. Niedługo później dotychczasowy Kanclerz Brugii, odszedł z państwa i stanowisko było wolne. Byłem mianowany Kanclerzem... Przez dłuższy czas Książę wyjątkowo dbał o Brugię, ale do czasu... Pewnego dnia, choć właściwie trwało to nie dzień lecz dłużej, Książę zmniejszył znacznie aktywność, i prawie że zamilkł. I wtedy na pierwszy plan wysunął się Kanclerz. Choć formalnie pełnił funkcję jedynie reprezentacyjną (obowiązywał dekret o władzy absolutnej Księcia) to był najważniejszym Książęcym doradcą. W październiku 2003 roku Muggler stworzył strony oparte na JPortalu, które nie raz zaważą na późniejszej historii Brugii... Ale właśnie przez to, że stworzył takie strony, stał się głównym webmasterem Brugii, tym samym przejął kontrolę nad kolejną ważną częścią państwa - stronami internetowymi. A był to dopiero początek umocnienia kanclerstwa...
*Najwyższy punkt: Maximiliansberg 3262 m.n.p.m (w Grosbergach)
*Najniższy punkt: Bagna Amreskie 1,9 m.p.p.m.


''("Historia Brugii - Wczesne Księstwo" i "Historia Brugii - Umocnienie Kanclerstwa" autorstwa Mugglera Littendorffa, za pozwoleniem autora)''
Północna część Brugii miała powierzchnię dość urozmaiconą. W środkowej części Matlandii przebiegały Góry Arnackie, zaś zarówno na północ i na południe od nich pogórza (Pogórze Matlandzkie, Pogórze Litawskie, Brama Arnburska), przechodzące od razu w nadbrzeżne niziny (Nizina Matahradzka, Dolina Matli, Nizina Proklelska, Ujście Rilli, Nizina Akselicka).


Gryflandia była generalnie nizinna (Pobrzeże Brugenijsko-Apolijskie, Nizina Braska, Nizina Amreska) lub wręcz depresyjna (Bagna Amreskie, Ujście Amregu). Na południu duże obszary wyżynne (Wyżyna Gryflandzka, Pogórze Pomberskie, Wyżyna Górnoamreska).
Największymi miastami były: Brugiopolis (Brægpolz), Matahrad (Matelsburg), Arnburg, Pomberg, Littendorff.
== Podział administracyjny==
Zjednoczone Królestwo Brugii dzieliło się na 2 [[Stadhouderat]]y:
*Stadhouderat [[Matlandia|Matlandii]] (stolica: [[Matahrad]])
*Stadhouderat [[Gryflandia|Gryflandii]] (stolica: [[Brugiopolis]] Gryflandzkie)
Ponadto istniał Okręg Federalny nienależący do żadnego Stadhouderatu, obejmujący [[Brugiopolis]] Królewskie z Merem na czele. Na terenie Okręgu Federalnego położone były wszystkie najważniejsze instytucje państwowe, takie jak Dwór Królewski, [[Stany Generalne]], [[Federalna Rada Powszechna]], czy [[Rząd Federalny]] i Sekretariaty.
==Ustrój==
Brugia była federalną monarchią konstytucyjną. Głową państwa był [[Król]], jego kompetencje były jednak dość uszczuplone przez konstytucję. Uprawnienia króla to między innymi: mianowanie niektórych urzędników federalnych (w szczególności [[Kanclerz]]a Federalnego i [[Sekretarz]]y), nadawanie [[Tytuły szlacheckie|tytułów szlacheckich]] oraz przewodzenie obradom [[Stany Generalne|Stanów Generalnych]] i mediacja w ewentualnych konfliktach między Stadhouderatami. Ostatnim Królem Brugii był [[Maksymilian I]].
Charakterystyczną brugijską instytucją są Stany Generalne. Są one reprezentacją Stadhouderatów i zasiadają w nich Stadhouderzy (chyba, że ci postanowią inaczej). Stany Generalne w zwyczajnej sytuacji pełnią władzę wykonawczą i mają prawo do wydawania dekretów. Ponadto w przypadku wakatu w Sądzie Najwyższym, Rządzie Królewskim bądź w Federalnej Radzie Powszechnej, Stany Generalne pełnią funkcje tej instytucji. Obecnie w Stanach Generalnych zasiadają [[Muggler Olav Littendorff]] (Stadhouder Matlandii) i [[Maksymilian I]] (Stadhouder Gryflandii).
Władzę ustawodawczą w Zjednoczonym Królestwie pełni Federalna Rada Powszechna, trzyosobowy parlament wybierany w demokratycznych wyborach co pół roku. Obecnie trwa pierwsza kadencja Federalnej Rady Powszechnej, [[Marszałek|Marszałkiem]] jest [[Alexander Enkelberg]], pozostali radni to [[Hans von Furstenberg]] i [[Erik von Hœrsteburg]]. Federalna Rada Powszechna ma prawo do wydawania aktów federalnych.
Egzekutywa jest sprawowana przez Rząd Federalny z Kanclerzem Federalnym na czele. Ponadto w skład Rządu wchodzą: Sekretarz Dyplomacji, Informacji i Promocji, Sekretarz Gospodarki, Pracy i Skarbu, Sekretarz Stanu i Sprawiedliwości i Sekretarz Kultury, Nauki i Edukacji. Każdy z członków Rządu ma prawo do wydawania Rozporządzeń dotyczących dziedziny, którą zajmuje się jego Stadhouderat.<br />Skład Rządu Federalnego Brugii: Muggler Littendorff (Kanclerz, SDIiP), [[Alexander Bleeser]] (SSiS), Hans von Furstenberg (SKNiE), Erik von Hœrsteburg (SGPiS).
Najwyższa władza sądownicza jest w rękach Króla. Ponadto istnieje urząd Sędziego Najwyższego, którym z urzędu jest Sekretarz Stanu i Sprawiedliwości. Prawo przewiduje także Sędzich Najwyższych dla Stadhouderatów, którymi z urzędu są Stadhouderzy. Tym mają podlegać Sędziowie Wyżsi i Niżsi, ale w praktyce przepisy te nie są stosowane.
==Historia==
Matlandia powstała [[21 maja]] [[2003]] roku, założona przez [[Muggler Olav Littendorff|Mugglera Littendorffa]] i kilka innych osób. We wrześniu 2003 roku Matlandia podpisała I [[Układ Brugijski]], który czynił ją autonomiczną prowincją Księstwa Brugii. W kwietniu [[2004]] roku podpisano II Układ Brugijski odbierający autonomię. 21 maja 2004 roku Matlandia ogłosiła niepodległość, a [[3 września]] 2004 roku połączyła się na równych warunkach z Brugią, która od tego czasu nazywa się [[Gryflandia]].
Gryflandia została założona [[23 czerwca]] 2003 roku przez Mateusza I Uldynowicza, który później przyjął imię [[Maksymilian I von Gryf|Maksymiliana I von Gryfa]]. Pod koniec września 2003 roku Kanclerzem został Matlandczyk - Muggler O. Littendorff. W październiku 2004 roku powstały strony oparte na PHP, których dwukrotny upadek spowodował zastój w Brugii. W lutym 2004 roku, po dramatycznej dymisji MSZ [[Sebastian Inkaski|Sebastiana Inkaskiego]] stanowisko to zajął kolejny Matlandczyk, Patiszon. W marcu 2004 roku Maksymilian I przekazał koronę Mugglerowi. W tymże miesiącu Muggler wprowadził hymn Brugii, system bankowy i szlachectwo. Na prośbę Maksymiliana I von Gryfa 1 kwietnia 2004 roku Muggler przekazał koronę dawnemu monarsze. W maju [[Powstanie Matlandzkie|niepodległość]] ogłosiła Matlandia i do 3 września zdołała wprowadzić własną konstytucję, system bankowy, walutę i wiele innych innowacji. Jednak 3 września, na prośbę [[Artur I Piotr|Artura I Piotra]], króla [[Dreamland]]u, Muggler Olav Littendorff zgodził się na połączenie dawnej Brugii (która odtąd nazywa się Gryflandia) i Matlandii. [[27 października]] 2004 roku król Artur I Piotr przekazał koronę [[Armin Frederik|Arminowi Frederikowi]] (królowi [[Scholandia|Scholandii]]). Po długiej pracy nad projektem konstytucji, Stany Generalne 3 maja 2005 roku uchwaliły obowiązujący Akt Konstytucyjny. 27 września 2005 roku JKW Armin Frederik, na wniosek [[Stany Generalne|Stanów Generalnych]] Brugii, abdykował.
[http://www.brugia.org Zjednoczone Królestwo Brugii]
[[Kategoria:Państwa]]
[[Kategoria:Państwa]]
[[Kategoria:Brugia|*]]

Aktualna wersja na dzień 02:16, 26 sie 2022

Brugia
Zjednoczone Królestwo Brugii
Państwo historyczne
Dewiza
"brak"
Stolica Brugiopolis Królewskie
Język urzędowy polski, w użyciu również brugijski i svaraltursk
Religia brak
Forma rządów monarchia konstytucyjna
Ostatnia głowa państwa Król Maksymilian I von Gryf
Ostatni szef rządu Kanclerz Federalny Alexander Bleeser
Parlament Federalna Rada Powszechna
Uzyskanie niepodległości Brugia: 23 czerwca 2003, Matlandia: 21 maja 2003
Data upadka {{{upadek}}}
Waluta Briga
Hymn Do brugijskiego narodu wołanie
Strona internetowa
https://brugia.go.pl/

Brugia, Zjednoczone Królestwo Brugii - jedno z byłych polskich wirtualnych państw (mikronacji).

Geografia

Brugia położona była na Półwyspie Brugijskim, na kontynencie scholandzkim. Granice państwa przebiegały wzdłuż pewnych naturalnych barier: od wschodu rzeka Graunse (Granik, ze Scholandią), od południa góry Grosbergi (z Sarmacją-Baridasem i pustkowiami), od południowego-zachodu południowe pasmo Gór Arnackich (z pustkowiami) i znów od południa rzeka Proklel (także z pustkowiami).

  • Najwyższy punkt: Maximiliansberg 3262 m.n.p.m (w Grosbergach)
  • Najniższy punkt: Bagna Amreskie 1,9 m.p.p.m.

Północna część Brugii miała powierzchnię dość urozmaiconą. W środkowej części Matlandii przebiegały Góry Arnackie, zaś zarówno na północ i na południe od nich pogórza (Pogórze Matlandzkie, Pogórze Litawskie, Brama Arnburska), przechodzące od razu w nadbrzeżne niziny (Nizina Matahradzka, Dolina Matli, Nizina Proklelska, Ujście Rilli, Nizina Akselicka).

Gryflandia była generalnie nizinna (Pobrzeże Brugenijsko-Apolijskie, Nizina Braska, Nizina Amreska) lub wręcz depresyjna (Bagna Amreskie, Ujście Amregu). Na południu duże obszary wyżynne (Wyżyna Gryflandzka, Pogórze Pomberskie, Wyżyna Górnoamreska).

Największymi miastami były: Brugiopolis (Brægpolz), Matahrad (Matelsburg), Arnburg, Pomberg, Littendorff.

Podział administracyjny

Zjednoczone Królestwo Brugii dzieliło się na 2 Stadhouderaty:

Ponadto istniał Okręg Federalny nienależący do żadnego Stadhouderatu, obejmujący Brugiopolis Królewskie z Merem na czele. Na terenie Okręgu Federalnego położone były wszystkie najważniejsze instytucje państwowe, takie jak Dwór Królewski, Stany Generalne, Federalna Rada Powszechna, czy Rząd Federalny i Sekretariaty.

Ustrój

Brugia była federalną monarchią konstytucyjną. Głową państwa był Król, jego kompetencje były jednak dość uszczuplone przez konstytucję. Uprawnienia króla to między innymi: mianowanie niektórych urzędników federalnych (w szczególności Kanclerza Federalnego i Sekretarzy), nadawanie tytułów szlacheckich oraz przewodzenie obradom Stanów Generalnych i mediacja w ewentualnych konfliktach między Stadhouderatami. Ostatnim Królem Brugii był Maksymilian I.

Charakterystyczną brugijską instytucją są Stany Generalne. Są one reprezentacją Stadhouderatów i zasiadają w nich Stadhouderzy (chyba, że ci postanowią inaczej). Stany Generalne w zwyczajnej sytuacji pełnią władzę wykonawczą i mają prawo do wydawania dekretów. Ponadto w przypadku wakatu w Sądzie Najwyższym, Rządzie Królewskim bądź w Federalnej Radzie Powszechnej, Stany Generalne pełnią funkcje tej instytucji. Obecnie w Stanach Generalnych zasiadają Muggler Olav Littendorff (Stadhouder Matlandii) i Maksymilian I (Stadhouder Gryflandii).

Władzę ustawodawczą w Zjednoczonym Królestwie pełni Federalna Rada Powszechna, trzyosobowy parlament wybierany w demokratycznych wyborach co pół roku. Obecnie trwa pierwsza kadencja Federalnej Rady Powszechnej, Marszałkiem jest Alexander Enkelberg, pozostali radni to Hans von Furstenberg i Erik von Hœrsteburg. Federalna Rada Powszechna ma prawo do wydawania aktów federalnych.

Egzekutywa jest sprawowana przez Rząd Federalny z Kanclerzem Federalnym na czele. Ponadto w skład Rządu wchodzą: Sekretarz Dyplomacji, Informacji i Promocji, Sekretarz Gospodarki, Pracy i Skarbu, Sekretarz Stanu i Sprawiedliwości i Sekretarz Kultury, Nauki i Edukacji. Każdy z członków Rządu ma prawo do wydawania Rozporządzeń dotyczących dziedziny, którą zajmuje się jego Stadhouderat.
Skład Rządu Federalnego Brugii: Muggler Littendorff (Kanclerz, SDIiP), Alexander Bleeser (SSiS), Hans von Furstenberg (SKNiE), Erik von Hœrsteburg (SGPiS).

Najwyższa władza sądownicza jest w rękach Króla. Ponadto istnieje urząd Sędziego Najwyższego, którym z urzędu jest Sekretarz Stanu i Sprawiedliwości. Prawo przewiduje także Sędzich Najwyższych dla Stadhouderatów, którymi z urzędu są Stadhouderzy. Tym mają podlegać Sędziowie Wyżsi i Niżsi, ale w praktyce przepisy te nie są stosowane.

Historia

Matlandia powstała 21 maja 2003 roku, założona przez Mugglera Littendorffa i kilka innych osób. We wrześniu 2003 roku Matlandia podpisała I Układ Brugijski, który czynił ją autonomiczną prowincją Księstwa Brugii. W kwietniu 2004 roku podpisano II Układ Brugijski odbierający autonomię. 21 maja 2004 roku Matlandia ogłosiła niepodległość, a 3 września 2004 roku połączyła się na równych warunkach z Brugią, która od tego czasu nazywa się Gryflandia.

Gryflandia została założona 23 czerwca 2003 roku przez Mateusza I Uldynowicza, który później przyjął imię Maksymiliana I von Gryfa. Pod koniec września 2003 roku Kanclerzem został Matlandczyk - Muggler O. Littendorff. W październiku 2004 roku powstały strony oparte na PHP, których dwukrotny upadek spowodował zastój w Brugii. W lutym 2004 roku, po dramatycznej dymisji MSZ Sebastiana Inkaskiego stanowisko to zajął kolejny Matlandczyk, Patiszon. W marcu 2004 roku Maksymilian I przekazał koronę Mugglerowi. W tymże miesiącu Muggler wprowadził hymn Brugii, system bankowy i szlachectwo. Na prośbę Maksymiliana I von Gryfa 1 kwietnia 2004 roku Muggler przekazał koronę dawnemu monarsze. W maju niepodległość ogłosiła Matlandia i do 3 września zdołała wprowadzić własną konstytucję, system bankowy, walutę i wiele innych innowacji. Jednak 3 września, na prośbę Artura I Piotra, króla Dreamlandu, Muggler Olav Littendorff zgodził się na połączenie dawnej Brugii (która odtąd nazywa się Gryflandia) i Matlandii. 27 października 2004 roku król Artur I Piotr przekazał koronę Arminowi Frederikowi (królowi Scholandii). Po długiej pracy nad projektem konstytucji, Stany Generalne 3 maja 2005 roku uchwaliły obowiązujący Akt Konstytucyjny. 27 września 2005 roku JKW Armin Frederik, na wniosek Stanów Generalnych Brugii, abdykował.

Zjednoczone Królestwo Brugii