Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Morvan

Z Micropedia
Wersja z dnia 01:18, 23 sie 2006 autorstwa imported>MRadetzky (→‎Historia)
'Terytorium Morvan'
Dewiza: Saoirse ná éag! (morv. Wolność albo śmierć!).
Flaga Morvan Godło Morvan
Język(i) urzędowe Polski, Morvański (prymitywny dialekt gaelickiego)
Główne miasto Scrios atha Morvan
Hymn narodowy "Ionadh grásta" (morv. "Nadzwyczajna łaska")

Dane Główne

Morvan jest to nazwa krainy geograficznej, dawniej prowincji na terenie Księstwa Sarmacji. Obecnie te rejony znajdują się w składzie Terytorium Koronnego. Założycielem współczesnego Morvanu był, obecnie już v-martwy, Wojciech Stępniewicz.

Historia

Kraina ta zamieszkała jest przez celtyckie plemię Morvańczyków, którzy dotarli na Sarmację ok. 29 r. p.n.e. i osiedlili się na Złotym Wybrzeżu. Nie pozostali tam długo, bowiem stale byli atakowani przez Acjan. Postanowili wyemigrować na północ i osiedlić się ok. 10 r. p.n.e. nad jeziorem Błękitnym (morv. Loch Gorm). Powstały tam dwa państwa morvańskie - Tir na Nóg i Tir na Loch Mór. Pierwsze obejmowało terytoria na zachodnim brzegu jeziora, a jego stolicą było Maire (Mariampol). Drugie leżało bardziej na wschód i północ, z siedziba w Scrios atha Morvan(Morwieńcu). Oba państwa wielokrotnie między sobą walczyły, a chaos przez to powodowany był potęgowany przez dążenia do niezależności niektórych morvańskich klanów. Przez większość czasu jednak plemiona Morvańskie skutecznie stawiały opór najeźdźcom , w czym pomagało im ukształtowanie terenu - pokryte lasami wzgórza i góry. Jednak tylko do czasu. w 1081 r. Marchia Trzyczaszkowska wcieliła Morvan do swoich terytoriów. Mimo przejsciowych prób uzyskania niezależności, pozostał on już na zawsze pod Sarmacką władzą. W 1839 r. Wybuchło antylazarskie powstanie pod wodzą Eoghana Kalafoniksa. Mimo bohaterskiej walki zostało ono po 5 latach stłumione przez wojska pod wodzą Juliana Milickiego. W XX wieku to włłaśnie na terenie Morvan powstała i działała słynna Sarmacka Armia Ludowa. Po upadku Lazarii Morvan wywalczył wolność samorzadową - stął sieprowincją. To tutaj podczas wielkiej Wojny Wirtualnej toczyły się najsilniejsze walki partyzantki. Pod miastem Scrios atha Morvan istniał KL Morvenau. Po zakończeniu wojny wirtualnej i najstępującej po niej wojny domowej, którą wygrali komuniści, powołano okreg Morvański. To tu jako pierwsze działąy grupy walczące z władzami Sarmackiej Republiki Socjalistycznej.

Geografia

Morvan jest jedną z najpiękniejszych krain Sarmacji - surowy urok pokrytych wrzosami wzgórz i zimny granat Loch Gorm wywołuje ogromne wrażenie na wszystkich turystach. Kraina pokryta jest w większości górami i wzgórzami, a także wieloma otwartymi zbiornikami wodnymi - dlatego też dawniej zwana była Krainą Sarmackich Stawów, a następnie Krainą Sarmackich Jezior. Na północy prowincji znajduje się masyw gór Czarnych - niemalże nigdy nie pokryty śniegiem. Ich najwyższy szczyt to Księża Kosa.

Miasta

Dawniej prowincja Morvan była jedną z największych i najaktywniejszych. Miasta i wsie znajdujace się na jej terenie to Scrios atha Morvan(Morwieniec), Baile atha Matthair(Matęczyn), Sraidbhaile(Sadyba), Maire (Mariampol) i Ba atha Luchair (Radoszyce). Jednakże wskutek wygasania zainteresowania prowincją i odejscia twórcy jej chwały, Sebka Inkaskiego, prowincja, jak i miasta podupadły, i uległy zlikwidowaniu, poza dawną stolicą - Scrios Atha Morvan.

Okupacja słowiańska

W 2006 do znajdującego się w stagnacji Morwieńca przybył aktywny sarmata, Adam Gabriel Grzelązka. Podjął się on misji odbudowy Morwieńca, jednak faktycznie zniszczył go do końca. Zmienił nazwę miasta na Czarnolas, zarzucił celtycką tradycję (przykładem jest np. niszczenie harf - symbolu Morvanu - wiszących na dawnych urzędach, i zastępowanie ich katolickimi krzyżami) Wskutek działań podewziętych przez sarmacką inteligencję, zatrzymano proces niszczenia kultury celtyckiej, a następnie doprowadzono do przeniesienia osadników Czarnoleskich (który stał się w tym czasie najwiekszym miastem Sarmacji) na tereny dawnej prowincji Trzyczaszkowskiej, gdzie utworzono tzw. Kasztelanię Czarnoleską. Mimo to, przedstawiciele władz Czarnolasu nadal próbują torpedować wysiłki odrodzenia Morvanu.

Odrodzenie

Trwają prace nad odrodzeniem, najpierw miasta Scrios atha Morvan, a następnie, być moze całej prowincji Morvańskiej. Jego głównym inicjatorem jest Michał bar. Radetzky-Arped.


Linki związane z Morvanem

Organizacja Wyzwolenia Morvan

Strona odrodzajacego się Scrios atha Morvan

Witryna Morvan Poblachta Arm (Morvańskiej Armii Republikańskiej)