Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Baridas

Z Micropedia
(Przekierowano z Kraj Koronny Baridas)
Baridas
Królestwo Baridasu
Język(i) urzędowe polski, baridajski
Stolica Almera
Ustrój polityczny monarchia
Głowa państwa
Król Henryk I Krzysztof
Szef Rzadu
Wicekról Piotr II Grzegorz
Religia państwowa Monarchofaszyzm
Uzyskanie niepodległości 25 czerwca 2002
Waluta Libert
Hymn państwowy '''Pieśń Królewska'''
Kod samochodowy BAR
Domena internetowa baridas.sarmacja.org

Królestwo Baridasu - polskie państwo wirtualne będące państwem stowarzyszonym z Królestwem Lumerii i połączonym z nim unią personalną. Głową państwa jest Król Henryk I Krzysztof.

Historia

Baridas jest państwem, które powstało 25 czerwca 2002 roku. Stolice kraju ustanowiono Cracoffia, a prezydentem Republiki Baridas został Christoffo — formalny założyciel kraju. W tym samym miesiącu Republika Baridas wyraziła chęć przystąpienia do Paktu Leblandzkiego (do którego już wtedy należały Cesarstwo Leblandii, Sułtanat Al-Farun, Królestwo Podlandu, Chanlandia, Cesarstwo Aztec i Baronia Zarakata). Początkowo Baridas wyraził chęć uzyskania statusu państwa sprzymierzonego z paktem, co w późniejszym terminie pozwoli Republice wejść w jego struktury. Obecność wojsk Cesarstwa na terenie Republiki stawia poważny problem suwerenności Republiki — jednakże Cesarstwo Leblandii zapewnia o nie wtrącaniu się do polityki wewnętrznej i zewnętrznej Baridasu. Mimo wszystko 30 czerwca 2002 roku Republika Baridas i Cesarstwo Leblandii podpisują traktat o współpracy.

1 lipca 2002 roku Sułtan Al-Farun jako pierwszy otworzył swoją Ambasadę na terytorium Republiki — jednocześnie jest to powód do dumy, ponieważ po 5 dniach wzajemnych rozmów udało się ustalić trakt o wzajemnych stosunkach dyplomatycznych i o otwarciu placówki. Tego samego dnia Republika Baridas stała się państwem kandydującym do Paktu Leblandzkiego. W przeciągu kilku dni MSZ w imieniu Prezydenta podpisało traktat o stosunkach dyplomatycznych pomiędzy Republiką Baridas a Królestwem Dreamlandu. Republika wyraża jednocześnie chęć podejmowania dalszej współpracy zarówno w dziedzinie gospodarki jak i kultury. 4 lipca 2002 roku Republika Baridas rozpoczyna zacieśnioną współpracę gospodarczą z Dreamlandem, a także Księstwem Sarmacji.

Wywiady Al-Farun i Leblandii podejrzewają powiązania Baridasu z Dreamlandem (Prezydent Christoffo jednoznacznie wypowiedział się w mediach, że „Baridas nigdy nie był i nie jest częścią Dreamland|Dreamlandu”). Kilka dni później Leblandia korzystając z luk prawnych młodego państwa jakim jest Baridas tworzy na naszym terenie bazę wojskową. Otwarcie bazy wojskowej rozpoczyna pierwszy konflikt wśród państw wirtualnych. Oficjalne stanowisko Baridasu (które w między czasie szukając wyjścia z całej sytuacji) brzmiało: „...Republika jest w stanie zaakceptować obecność wojsk paktu i podejmie chęć rozmów i rozwiązania problemu jaki zaistniał. Jednakże wymogiem zatwierdzenia traktatu jest dopisanie aneksu w którym pakt zapewni brak ingerencji w media, kulturę, gospodarkę i sport, politykę wewnętrzną kraju oraz handel i system bankowy”.

14 lipca 2002 roku Republika Baridas godzi się na przystąpienie do paktu. Jednocześnie z pomocą w rozwiązaniu spornej kwestii śpieszą Dreamland, Sarmacja oraz Wolny Klub Rzeczypospolitej Polskiej, które wraz z Republiką Baridas w ostrej nocie dyplomatycznej (w związku z zaistniałą sytuacją) w sposób zdecydowany potępiły działania państw Paktu Leblandzkiego jako urągające dobrym zwyczajom oraz godzące w sposób bezpośredni bezpieczeństwu i pokojowi międzynarodowemu. Dzień później Baridas zrywa w jednej z not stosunki dyplomatyczne z Cesarstwem Leblandii i Sułtanatem Al-Farun.

Od tego czasu Baridas coraz bardziej współpracuje z Księstwem Sarmacji. Otwarcie ambasad w Grodzisku jak i Cracoffii jeszcze w sierpniu 2002 roku jest efektem coraz ścisłej współpracy obu krajów. Dzięki współpracy Baridas otrzymuje system bankowy jak i bierze udział w międzynarodowym projekcie mającym na celu utworzenie wirtualnej gospodarki. Wspólna praca w ramach systemu gospodarczego Syriusz pokazuje całemu wirtualnemu światu, iż możliwa jest współpraca pomiędzy wirtualnymi krajami.

Na przełomie 2002 i 2003 roku dochodzi do kolejnego konfliktu (tylko dyplomatycznego) pomiędzy Baridasem a Republiką Brunlandu (ta przystąpiła do [Paktu Leblandzkiego), z którym 18 sierpnia 2002 roku podpisano traktat o współpracy. Tak jak w stosunku do pozostałych państw Paktu, Baridas zdecydował się na zerwanie stosunków dyplomatycznych z tym krajem.

W 2003 roku Baridas i Sarmacja wprowadziły wspólna walutę „wirtual”, który był równy 1 libertowi (waluta Sarmacji) i 1 dinarowi (waluta Baridasu) i zacieśnia dalszą współpracę — jej efekt to usypanie wspólnej wyspy Awary.

Dzięki współpracy z Sarmacją i Dreamlandem kilka wirtualnych państw tworzy dwie międzynarodowe organizacje - Czwórporozumienie i Radę Polskich Państw Wirtualnych.

Obecne Władze

  1. Jego Królewska Mość Tomasz Ivo Hugo,  Król,
  2. Jego Królewska Wysokość Piotr II Grzegorz,Wicekról
  3. Jaśnie Wielmożny Pan Laurencjusz Ma Hi at Atera, Marszałek Dworu,
  4. Jaśnie Wielmożny Pan Laurencjusz Ma Hi at Atera , Podskarbi,
  5. Jaśnie Wielmożny Pan Fryderyk von Hohenzollern, Pisarz
  6. Czcigodny Baron Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Kustosz,
  7. Sławetny Baronet Henryk Wespucci, Kasztelan Almery,
  8. Wielmożna Wicehrabina Yennefer Heach, Geograf

Geografia