Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Monderii

Z Micropedia
(Przekierowano z Monderia)
Monderia
Królestwo Monderii
[[Grafika:|75px]]
[[Grafika:|100px|border]]
Język(i) urzędowe Polski, monderyjski (oprc.)
Stolica Hanssia
Ustrój polityczny monarchia konstytucyjna
Głowa państwa
król Łukasz I
Szef Rzadu
premier
Religia państwowa brak
Uzyskanie niepodległości 16 maja 2007
Waluta marka
Hymn państwowy
Kod samochodowy brak
Domena internetowa {{{domena}}}

Królestwo Monderii, Monderia - wirtualne państwo istniejące od 16 maja 2007r. Została założone przez Henricha von Rosenvolta. Aktualną głową państwa jest Król Łukasz I.

Podział administracyjny

Królestwo Monderii składa się z 4 okręgów administracyjnych - landów. Istnieją landy:

  • Land Achtenbergia z miastem: Terholtz
  • Land Terffern z miastem stołecznym Hanssia
  • Land Pettenburg z miastem Rosseln.
  • Land Luftenia z miastem Ulstock.

Historia

Okres republikański

Królestwo Monderii zostało założone 16 maja 2007r. (początkowo jako Republika Monderii) przez Henricha Rosenvolta i to on objął w niej władzę. W dniach 18-19 maja pracowano nad konstytucją, która została uchwalona 19 maja 2007 r. 25 maja powstały Siły Zbrojne Republiki Monderii. 8 czerwca do Republiki Monderii przybył pierwszy obywatel z zewnątrz - Christian Lukashe. Lukashe przedstawił projekt nowych symboli narodowych, który został przyjęty z entuzjazmem. 9 czerwca przystosowano prawo do realiów Republiki: wprowadzono urząd kanclerza, zmieniono nazwy stanowisk (z Wodza Naczelnego na Prezydenta, z Ministra na Sekratarza) i nazwę waluty (Sefron na Marka). Powstało także nowe forum Republiki Monderii. 10 czerwca prezydent Republiki Monderii Henrich Rosenvolt ogłosił v-światu (jako drugi) i narodowi monderyjskiemu, że zaanektowane zostało przez Monderię Wielkie Państwo Wilkinia. Okazało się to jednak podstępem wilkińskiego zdrajcy i nieporozumieniem, które szybko zostało wyjaśnione i Land Wilkinia został oddany swoim prawowitym właścicielom dnia 12 czerwca. 17 czerwca po raz kolejny (trzeci) zmieniono symbole narodowe. 18 czerwca została wypowiedziana wojna Zjednoczonemu Królestwo Monderii - państwu utworzonemu przez zdrajcę kraju - Manina (w Monderii znanemu jako Christian Lukashe). Powodem było skopiowanie nazwy państwa, stolicy i umieszczenie jego kraju w tym samym miejscu co Republika Monderii. Wojna na szczęście okazała się łagodna. Żadna kula nie opuściła lufy swojego karabinu. “Wojna” zakończyła się 22 czerwca 2007 r., gdy okazało się, że tereny “okupowane” przez ZKM są opustoszałe.

Okres Królewski

Wkrótce po odejściu Manina zaczęło działać nowe forum, a strona została gruntownie ulepszona. Wkrótce zrobiona została strona wojska, ulepszona została forma Kongresu Narodowego (KN składał się teraz z 3 posłów, a nie 10). Republika zaczęła w końcu stawiać na reklamę. Wkrótce Republika Monderii liczyła już 6 obywateli, powstało wiele firm. Po raz pierwszy naliczono PKB Monderii – wyniosło ono 29,2 marki per capita. 24 lipca do Republiki Monderii dołączona została Kornwalia, która stała się landem. 25 września Monderia została Królestwem Monderii, a jej głową - Król. Dwa dni później (27 IX) Republika Słomagromu zostaje przyłączona do Królestwa Monderii stając się jego landem. 29 IX Julia Pismak została ponownie mianowana premierem i zaczęły się zmiany w Królestwie zarówno pod względem wyglądu jak i instytucji działających w Królestwie (za co J. Pismak wraz z Julią Ble otrzymały 30 IX tytuły szlacheckie jako pierwsze historii nie licząc króla). 30 IX Monderia zmieniała swoją flagę i godło. Był to projekt Julii Ble, która wieczorem tego samego dnia otrzymała obywatelstwo monderyjskie i tytuł Markizy. Tego dnia oprócz nowego wyglądu flagi, godła, strony, tytułów szlacheckich i pierwszych obywatelstw w Monderii zaczął działać phpBank. 1 X odbył się pierwszy monderyjski v-ślub - króla Henricha von Rosenvolta i Diuknessy Julii Pismak. Po niedługim rozwodzie Henricha von Rosenvolta i Julii Pismak Henrich von Rosenvolt w związku ze skandalem związanym z rozwodem oraz z nadszarpniętą 'aferą słomagromu' reputacją zrezygnowal z pełnienia funkcji Króla. Królową została Julia Pismak, która jednak wcale nie troszczyła się o państwo i 29 stycznia 2008r. doszło do zamachu stanu wprowadzając na tron z powrotem króla Henricha. 30 III król Heinrich złożył hołd Fryderykowi Wilhelmowi I. Monderia stała się lennem UKZT. Stan ten trwał do 29 VI.

Czasy najnowsze

Królestwo Monderii jest często mylnie uważane za podmiot federacyjny Królestwa Elderlandu, jednak jest to nieprawda jako że sam Król nigdy nie miał wystarczających praw, by wcielić Monderię do Elderlandu.

Decyzją nadzwyczajnej Wojskowej Rady Reformacyjnej Królestwa Monderii Regentem Królestwa Monderii został hrabia Jerzy Krechowiecki, co zniósł z kolei dekret królewski z dnia 11 lutego 2010 roku przywracając władzę Królowi Łukaszowi I.

Święta narodowe

  • 16 Maja- Święto Niepodległości - ustanowione na pamiątkę założenia Monderii.
  • 19 Maja- Święto Konstytucji - ustanowione na cześć uchwalenia pierwszej Konstytucji
  • 22 Czerwca - Święto Zwycięstwa - ustanowione na cześć zwycięstwa nad ZKM i na pamiątkę tego, że od tego dnia Monderia stała się poważnym państwem.
  • 25 Września- Dzień Królestwa - ustanowione na część tradycji królestw i Monderii.
  • 29 Stycznia - Dzień Wolności - ustanowione w dzień zamachu stanu przez Henricha Rosenvolta.

Linki