Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Unisław

Z Micropedia

Dane Główne

Jeden z hrabiów Książąt Trzyczaszkowskich, posiadał jako lenno niemal całe północne wybrzeże Sarmacji. Na początku wieku XV zbuntował się przeciw władzy książąt, odmawiając uiszczania powinności lennych. Przy pomocy swoich baronów opanował w ciągu kilku miesięcy północną i środkową część wyspy, zatrzymując się na linii Gór Czarnych. Zmarł w roku 1431, pozostawiając po sobie sprawnie funkcjonujące państwo i wdzięczność poddanych.

Rozbudowa Grodziska

Swoją stolicą ustanowił Grodzisk, budując jako swoje wotum bezsprzecznie najpiękniejszy w mieście kościół świętego Piotra. Dzięki złagodzeniu ucisku podatkowego miasto rozpoczęło się szybko rozwijać. Na drugim brzegu Narwi rozwinęła się osada przemysłowa z hutą miedzi, tartakiem, młynami zbożowymi, młynem kaszowym, młynem prochowym, młotem mechanicznym do kucia żelaza i papiernią. Mieszczanie zaczęli upiększać swoje miasto. Kamienice otrzymały renesansowe elewacje, ratusz został znacznie rozbudowany, by swoim wyglądem głosić potęgę miasta.

Reformy administracyjne

Unisław zreformował system sprawowania władzy w podległej mu części wyspy. Ogłosił się księciem, któremu podległych było dwunastu baronów, zarządzających poszczególnymi regionami jego państwa. Nadał Grodziskowi przywilej posiadania własnego samorządu w sprawach gospodarki i sądownictwa oraz prawo składu.

Order

Zgodnie z Dekretem Księcia Sarmacji nr 197 o orderach i odznaczeniach z dnia 25 grudnia 2004 r., Order Księcia Unisława jest najwyższym orderem wojskowym Księstwa Sarmacji.


Linki

Książę Unisław w Galerii Ksiązęcej