Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Baridas: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
Nie podano opisu zmian
(Zmany wybitnie wstępne. Tu trzeba więcej zmian, ale nie mam weny do tego XD)
 
(Nie pokazano 58 wersji utworzonych przez 20 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Kraj|
{{Kraj|
nazwa=Baridas|
nazwa=Baridas|
dewiza="Vox Populi, vox Dei."|
godlo=Baridas_godlo.gif|
dewiza_jez= łać.|
flaga=Flaga_baridas.gif|
dewiza_org=("Głos Ludu głosem Boga"|
pelna_nazwa=Królestwo Baridasu|
godlo=Baridas_godlo.png|
jezyk=polski, baridajski|
flaga=Flaga_baridas.png|
stolica=[[Almera]]|
pelna_nazwa=Baridas|
ustroj=monarchia|
jezyk=polski|
glowa_panstwa=[[Król]]|
stolica=[[Cracoffia]]|
glowa_panstwa_osoba= Henryk I Krzysztof |
ustroj=anarchia|
szef_rzadu=[[Wicekról]]
glowa_panstwa='''wszyscy Baridajczycy'''
|
glowa_panstwa_osoba=|
niepodleglosc=[[25 czerwca]] [[2002]]|
szef_rzadu=nie ma
waluta=[[Libert]]|
szef_rzadu_osoba=nie ma
hymn=[['''Pieśń Królewska''']]|
religia_panstwowa=brak|
kod=BAR|
niepodleglosc=25 czerwca 2002|
domena=baridas.sarmacja.org|szef_rzadu_osoba =Piotr II Grzegorz
waluta=pieniążki są zbędne|
|religia_panstwowa = Monarchofaszyzm}}
hymn='''brak'''|
kod=BAR}}


==Dane Ogólne==
'''Królestwo Baridasu''' - polskie państwo wirtualne będące państwem stowarzyszonym z [[Królestwo Lumerii|Królestwem Lumerii]] i połączonym z nim unią personalną. Głową państwa jest [[Król]] Henryk I Krzysztof.
'''Baridas''' jest anarchią. Głową państwa jest kto chce.


==Historia==
==Historia==
Nad wybrzeżem Cieśniny Guśniańskiej wzniesiono miasto pełne wąskich uliczek, nad którymi pochylają się stare mury kamienic. Miasto to nazwane to zostało Almera biorąc swą nazwę od rzeki płynącej przez jej środek. W centrum miasta znajduje się zamek. Jest to zamek potężny wręcz nie do zdobycia. Zamek zbudowany z kamienia i czerwonej cegły budzi swoim majestatycznym wyglądem strach i podziw wielu narodów świata. Historia zamka jest równie stara jak miasta ponad 1000-letnia. Zamek i całe miasto zbudowano na rozkaz wodza plemiona Baridajczyków. O przeszłości tego plemienia nie wiele wiadomo. Powstało z zjednoczonych pięciu narodów, zjednoczenie to nie zawsze było dobrowolne.
Baridas jest państwem, które powstało 25 czerwca 2002 roku. Stolice kraju ustanowiono [[Cracoffia]], a prezydentem [[Republika Baridas|Republiki Baridas]] został [[Christoffo]] — formalny założyciel kraju. W tym samym miesiącu Republika Baridas wyraziła chęć przystąpienia do [[Pakt Leblandzki|Paktu Leblandzkiego]] (do którego już wtedy należały [[Cesarstwo Leblandii]], [[Sułtanat Al-Farun]], [[Królestwo Podlandu]], [[Chanlandia]], [[Cesarstwo Aztec]] i [[Baronia Zarakata]]). Początkowo Baridas wyraził chęć uzyskania statusu państwa sprzymierzonego z paktem, co w późniejszym terminie pozwoli Republice wejść w jego struktury. Obecność wojsk Cesarstwa na terenie Republiki stawia poważny problem suwerenności Republiki — jednakże Cesarstwo Leblandii zapewnia o nie wtrącaniu się do polityki wewnętrznej i zewnętrznej Baridasu. Mimo wszystko [[30 czerwca]] 2002 roku Republika Baridas i Cesarstwo Leblandii podpisują traktat o współpracy.
Od liczby plemion - pięć - na fladze Baridasu pojawiają się gwiazdy jako symbol korzeni naszego narodu. Plemię to było najbogatsze i najbardziej brutalne na całym kontynencie. Słynęli oni z cudownej techniki i nauki. Mieli oni słabość jedynie do wina, kobiet i przepychu. Wszystkie ich słabości widać w murach Cracoffi. Miasto ma bogato zdobione ulice, a rynek aż razi od nadmiaru kolorów i złoceń. Wokół miast powstały winiarnie i bimbrownie sławne w każdym zakątku świata, pije się je nawet w sławnej Karczmie w Kalkutach. Budowniczy tego miasto przeznaczył także środki na spełnienie zamiłowania swoich wojowników do kobiet. Na pobliskim wzgórzu zbudowano otoczony wysokim murem i różami warownie, w których umieszczono niewolnice zabrane jako łup z wielu wypraw. Przy dobrej pogodzie z wieży zamku widać zieloną Nizinę Elską i zatopioną we mgle Wyspę Dahrimską.
Wódz który rozpoczął budowę nigdy nie zobaczył dzieła swojego życia. Zmarł bowiem przedwcześnie. Budowę dokończył jego syn Kartoniusz I. Był on władcą wykształconym i wiedział że nie zawsze warto wojować. To on rozpoczął zmiany w państwie swojego ojca. Przede wszystkim zmienił nazwę na Baridas po drugie zmienił politykę wewnętrzna swojego kraju nastawił się na stabilizacje sytuacji i na powolny podbój. Był on bodajże najświetniejszym władcą w dziejach Baridasu. Dzięki jego rozważnej polityce państwo przed jego śmiercią obejmowało miedzy innymi Wyspę Dahrimską a teren na kontynencie obejmował od niziny Elskiej na północy po Nizinę Raską na południu i od morza Wedleńskiego na zachodzie po Góry Nawskie na wschodzie. Kartoniusz przed śmiercią został uznany królem a jego naród zawdzięczał mu bogactwo i poważanie na całym globie. Jedynym jego życiową porażką był syn. Kartoniusz może był wspaniałym władcą ale nie pozostawił po sobie godnego tronu potomka. Jego syn Markus był człowiekiem chciwym, brutalnymi nierozważnym. Choć ojciec starał się by miał on wszystko co mógłby człowiek chcieć wygody i wiedze. Mimo to doprowadził on do rozpadu państwa. Jego władza była lekceważona. Porozdawane tytuły szlacheckie i ziemie na własność doprowadziły do praktycznego rozbicia państwa. Był to władca nie udolny podatny na wpływy innych ludzi. Jednak największym błędem Markusa było nie pozostawienie po sobie spadkobiercy. Doprowadziło to do rozbicia państwa na małe księstewka. Księstewka nawzajem się wyniszczały.
Sytuacja ta trwało to parę set lat, gdy w Górach Idarskich wokół człowieka zwanego Wargnus był to człowiek światły o niesamowitej wiedzy i zdolności widzenia przyszłości miał tez jeden dar, który dawał mu posłuch w jego żyłach płynęła błękitna krew. Zebrał on wokół siebie parę tysięcy ludzi mężczyzn, kobiet starców i dzieci. Wraz z nimi ruszył na podbój licznych Księstw. Jego jedynym marzeniem było ponowne zjednoczenie wszystkich baridajczyków. Po wielu latach udało mu się to osiągnąć. Ostatni frontalny atak przepuścił na Craocffię jednak nie zdobył jej siłą a jedynie prezentacją możliwości swoich ludzi i swojej zdolności magicznych, wykorzystał on zaćmienie księżyca a lud, który żył, w Cracoffi był prosty i dał się zwieść uznając to za znak boży. Gdy ogłoszono powstanie państwa Baridas lud chciał Wargnusa na króla jednak wiedział on ze królestwo to nie jest wyjście i oddał on władze w ręce zaufanego człowieka, Kimbrela, który został tym samym pierwszym Prezydentem Republiki Baridas.
Wargnusowi Republika zawdzięcza jeszcze jedno orła w godle. Orzeł był jego ulubionym zwierzęciem, które zawsze towarzyszyło mu w rozmyślaniu, dysputach oraz w wirze wojennym. Następne pokolenia mijały w Baridasie spokojnie zmieniali się prezydenci a Baridas rozwijał swoje kontakty na całym świecie.
Walutą był [[dinar]].


== Linki zewnętrzne ==
[[1 lipca]] 2002 roku Sułtan Al-Farun jako pierwszy otworzył swoją Ambasadę na terytorium Republiki — jednocześnie jest to powód do dumy, ponieważ po 5 dniach wzajemnych rozmów udało się ustalić trakt o wzajemnych stosunkach dyplomatycznych i o otwarciu placówki. Tego samego dnia Republika Baridas stała się państwem kandydującym do Paktu Leblandzkiego. W przeciągu kilku dni MSZ w imieniu Prezydenta podpisało traktat o stosunkach dyplomatycznych pomiędzy Republiką Baridas a [[Dreamland|Królestwem Dreamlandu]]. Republika wyraża jednocześnie chęć podejmowania dalszej współpracy zarówno w dziedzinie gospodarki jak i kultury. [[4 lipca]] 2002 roku Republika Baridas rozpoczyna zacieśnioną współpracę gospodarczą z Dreamlandem, a także [[Sarmacja|Księstwem Sarmacji]].
[http://www.baridas.pl/forum Królestwo Baridas]
 
Wywiady Al-Farun i Leblandii podejrzewają powiązania Baridasu z Dreamlandem (Prezydent Christoffo jednoznacznie wypowiedział się w mediach, że „Baridas nigdy nie był i nie jest częścią Dreamland|Dreamlandu”). Kilka dni później Leblandia korzystając z luk prawnych młodego państwa jakim jest Baridas tworzy na naszym terenie bazę wojskową. Otwarcie bazy wojskowej rozpoczyna pierwszy konflikt wśród państw wirtualnych. Oficjalne stanowisko Baridasu (które w między czasie szukając wyjścia z całej sytuacji) brzmiało: „...Republika jest w stanie zaakceptować obecność wojsk paktu i podejmie chęć rozmów i rozwiązania problemu jaki zaistniał. Jednakże wymogiem zatwierdzenia traktatu jest dopisanie aneksu w którym pakt zapewni brak ingerencji w media, kulturę, gospodarkę i sport, politykę wewnętrzną kraju oraz handel i system bankowy”.
 
[[14 lipca]] 2002 roku Republika Baridas godzi się na przystąpienie do paktu. Jednocześnie z pomocą w rozwiązaniu spornej kwestii śpieszą Dreamland, Sarmacja oraz [[Wolny Klub Rzeczypospolitej Polskiej]], które wraz z Republiką Baridas w ostrej nocie dyplomatycznej (w związku z zaistniałą sytuacją) w sposób zdecydowany potępiły działania państw Paktu Leblandzkiego jako urągające dobrym zwyczajom oraz godzące w sposób bezpośredni bezpieczeństwu i pokojowi międzynarodowemu. Dzień później Baridas zrywa w jednej z not stosunki dyplomatyczne z Cesarstwem Leblandii i Sułtanatem Al-Farun.
 
Od tego czasu Baridas coraz bardziej współpracuje z Księstwem Sarmacji. Otwarcie ambasad w [[Grodzisk]]u jak i Cracoffii jeszcze w sierpniu 2002 roku jest efektem coraz ścisłej współpracy obu krajów. Dzięki współpracy Baridas otrzymuje system bankowy jak i bierze udział w międzynarodowym projekcie mającym na celu utworzenie wirtualnej gospodarki. Wspólna praca w ramach systemu gospodarczego [[Syriusz]] pokazuje całemu wirtualnemu światu, iż możliwa jest współpraca pomiędzy wirtualnymi krajami.
 
Na przełomie 2002 i [[2003 ]]roku dochodzi do kolejnego konfliktu (tylko dyplomatycznego) pomiędzy Baridasem a [[Brunland|Republiką Brunlandu]] (ta przystąpiła do [Paktu Leblandzkiego), z którym [[18 sierpnia]] 2002 roku podpisano traktat o współpracy. Tak jak w stosunku do pozostałych państw Paktu, Baridas zdecydował się na zerwanie stosunków dyplomatycznych z tym krajem.
 
W 2003 roku Baridas i [[Sarmacja]] wprowadziły wspólna walutę „[[wirtual]]”, który był równy 1 [[libert]]owi (waluta Sarmacji) i 1 [[dinar]]owi (waluta Baridasu) i zacieśnia dalszą współpracę — jej efekt to usypanie wspólnej wyspy [[Awara|Awary]].
 
Dzięki współpracy z Sarmacją i Dreamlandem kilka wirtualnych państw tworzy dwie międzynarodowe organizacje - [[Czwórporozumienie]] i [[Rada Polskich Państw Wirtualnych|Radę Polskich Państw Wirtualnych]].
 
== Obecne Władze ==
# Jego Królewska Mość [[Tomasz Ivo Hugo]],  [[Król]],
# Jego Królewska Wysokość [http://www.sarmacja.org/mieszkaniec/profil/A1952 Piotr II Grzegorz],[[Wicekról]]
# Jaśnie Wielmożny Pan [[Laurencjusz Ma Hi at Atera]], [[Marszałek Dworu (Baridas)| Marszałek Dworu,]]
# Jaśnie Wielmożny Pan [[Laurencjusz Ma Hi at Atera]] , [[Podskarbi]],
# Jaśnie Wielmożny Pan Fryderyk von Hohenzollern, [[Pisarz]]
# Czcigodny Baron Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, [[Kustosz]],
# Sławetny Baronet Henryk Wespucci, [[Kasztelan Almery]],
# Wielmożna Wicehrabina Yennefer Heach, [[Geograf]]
== Geografia ==
[[Plik:Mapa_ks_baridas_fiz.png|500px|thumb|center]]
 
{{stub}}
[[Kategoria:Państwa]]
[[Kategoria:Baridas]]
[[Kategoria:Terytoria]]

Aktualna wersja na dzień 13:28, 9 sie 2022

Baridas
Królestwo Baridasu
Język(i) urzędowe polski, baridajski
Stolica Almera
Ustrój polityczny monarchia
Głowa państwa
Król Henryk I Krzysztof
Szef Rzadu
Wicekról Piotr II Grzegorz
Religia państwowa Monarchofaszyzm
Uzyskanie niepodległości 25 czerwca 2002
Waluta Libert
Hymn państwowy '''Pieśń Królewska'''
Kod samochodowy BAR
Domena internetowa baridas.sarmacja.org

Królestwo Baridasu - polskie państwo wirtualne będące państwem stowarzyszonym z Królestwem Lumerii i połączonym z nim unią personalną. Głową państwa jest Król Henryk I Krzysztof.

Historia

Baridas jest państwem, które powstało 25 czerwca 2002 roku. Stolice kraju ustanowiono Cracoffia, a prezydentem Republiki Baridas został Christoffo — formalny założyciel kraju. W tym samym miesiącu Republika Baridas wyraziła chęć przystąpienia do Paktu Leblandzkiego (do którego już wtedy należały Cesarstwo Leblandii, Sułtanat Al-Farun, Królestwo Podlandu, Chanlandia, Cesarstwo Aztec i Baronia Zarakata). Początkowo Baridas wyraził chęć uzyskania statusu państwa sprzymierzonego z paktem, co w późniejszym terminie pozwoli Republice wejść w jego struktury. Obecność wojsk Cesarstwa na terenie Republiki stawia poważny problem suwerenności Republiki — jednakże Cesarstwo Leblandii zapewnia o nie wtrącaniu się do polityki wewnętrznej i zewnętrznej Baridasu. Mimo wszystko 30 czerwca 2002 roku Republika Baridas i Cesarstwo Leblandii podpisują traktat o współpracy.

1 lipca 2002 roku Sułtan Al-Farun jako pierwszy otworzył swoją Ambasadę na terytorium Republiki — jednocześnie jest to powód do dumy, ponieważ po 5 dniach wzajemnych rozmów udało się ustalić trakt o wzajemnych stosunkach dyplomatycznych i o otwarciu placówki. Tego samego dnia Republika Baridas stała się państwem kandydującym do Paktu Leblandzkiego. W przeciągu kilku dni MSZ w imieniu Prezydenta podpisało traktat o stosunkach dyplomatycznych pomiędzy Republiką Baridas a Królestwem Dreamlandu. Republika wyraża jednocześnie chęć podejmowania dalszej współpracy zarówno w dziedzinie gospodarki jak i kultury. 4 lipca 2002 roku Republika Baridas rozpoczyna zacieśnioną współpracę gospodarczą z Dreamlandem, a także Księstwem Sarmacji.

Wywiady Al-Farun i Leblandii podejrzewają powiązania Baridasu z Dreamlandem (Prezydent Christoffo jednoznacznie wypowiedział się w mediach, że „Baridas nigdy nie był i nie jest częścią Dreamland|Dreamlandu”). Kilka dni później Leblandia korzystając z luk prawnych młodego państwa jakim jest Baridas tworzy na naszym terenie bazę wojskową. Otwarcie bazy wojskowej rozpoczyna pierwszy konflikt wśród państw wirtualnych. Oficjalne stanowisko Baridasu (które w między czasie szukając wyjścia z całej sytuacji) brzmiało: „...Republika jest w stanie zaakceptować obecność wojsk paktu i podejmie chęć rozmów i rozwiązania problemu jaki zaistniał. Jednakże wymogiem zatwierdzenia traktatu jest dopisanie aneksu w którym pakt zapewni brak ingerencji w media, kulturę, gospodarkę i sport, politykę wewnętrzną kraju oraz handel i system bankowy”.

14 lipca 2002 roku Republika Baridas godzi się na przystąpienie do paktu. Jednocześnie z pomocą w rozwiązaniu spornej kwestii śpieszą Dreamland, Sarmacja oraz Wolny Klub Rzeczypospolitej Polskiej, które wraz z Republiką Baridas w ostrej nocie dyplomatycznej (w związku z zaistniałą sytuacją) w sposób zdecydowany potępiły działania państw Paktu Leblandzkiego jako urągające dobrym zwyczajom oraz godzące w sposób bezpośredni bezpieczeństwu i pokojowi międzynarodowemu. Dzień później Baridas zrywa w jednej z not stosunki dyplomatyczne z Cesarstwem Leblandii i Sułtanatem Al-Farun.

Od tego czasu Baridas coraz bardziej współpracuje z Księstwem Sarmacji. Otwarcie ambasad w Grodzisku jak i Cracoffii jeszcze w sierpniu 2002 roku jest efektem coraz ścisłej współpracy obu krajów. Dzięki współpracy Baridas otrzymuje system bankowy jak i bierze udział w międzynarodowym projekcie mającym na celu utworzenie wirtualnej gospodarki. Wspólna praca w ramach systemu gospodarczego Syriusz pokazuje całemu wirtualnemu światu, iż możliwa jest współpraca pomiędzy wirtualnymi krajami.

Na przełomie 2002 i 2003 roku dochodzi do kolejnego konfliktu (tylko dyplomatycznego) pomiędzy Baridasem a Republiką Brunlandu (ta przystąpiła do [Paktu Leblandzkiego), z którym 18 sierpnia 2002 roku podpisano traktat o współpracy. Tak jak w stosunku do pozostałych państw Paktu, Baridas zdecydował się na zerwanie stosunków dyplomatycznych z tym krajem.

W 2003 roku Baridas i Sarmacja wprowadziły wspólna walutę „wirtual”, który był równy 1 libertowi (waluta Sarmacji) i 1 dinarowi (waluta Baridasu) i zacieśnia dalszą współpracę — jej efekt to usypanie wspólnej wyspy Awary.

Dzięki współpracy z Sarmacją i Dreamlandem kilka wirtualnych państw tworzy dwie międzynarodowe organizacje - Czwórporozumienie i Radę Polskich Państw Wirtualnych.

Obecne Władze

  1. Jego Królewska Mość Tomasz Ivo Hugo,  Król,
  2. Jego Królewska Wysokość Piotr II Grzegorz,Wicekról
  3. Jaśnie Wielmożny Pan Laurencjusz Ma Hi at Atera, Marszałek Dworu,
  4. Jaśnie Wielmożny Pan Laurencjusz Ma Hi at Atera , Podskarbi,
  5. Jaśnie Wielmożny Pan Fryderyk von Hohenzollern, Pisarz
  6. Czcigodny Baron Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Kustosz,
  7. Sławetny Baronet Henryk Wespucci, Kasztelan Almery,
  8. Wielmożna Wicehrabina Yennefer Heach, Geograf

Geografia