Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Athos
Główne Dane
Athos jest górskim miasteczkiem w Hrabstwie Gelloni w Księstwie Sarmacji. Athos było stolicą nieistniejącej już prowincji Baranie Pole, obecnie miasteczko to jest niewielkie, a na jego terytorium znajduje się niewiele ponad dwadzieścia działek, które czekają na nowych mieszkańców.
Geografia
Athos położone jest w dolinie Gór Kocich, w pobliżu najwyższej góry Księstwa Sarmacji Pradziada. Jest znanym kurortem turystycznym. Obszary te są odwiedzane przez turystów nie tylko latem, kiedy to można kąpać się w cieplutkiej rzece przepływającej przez Athos, lecz również i zimą. Ta pora roku jest czasem, kiedy gospodarze goszczą wielu maniaków wspinaczek górskich oraz zwykłych turystów lubiących pochodzić po okolicznych Górach Kocich. Najmniej turystów jest wiosną, kiedy gospodarze często muszą radzić sobie z wylewami rzeki, lecz na szczęście nie dochodzi do tego zbyt często - średnio raz na dwa lata. Jesienią natomiast miło spędzić tutaj czas spacerując po pobliskich lasach i polach. Wtedy przyjeżdżają tutaj poeci i malaże szukający natchnienia w krajobrazie górskim i miasteczkowym. Athos jest miejscem zarówno dla turystów lubiących bierny jak i czynny wypoczynek.
Zabytki
- Trakt Książęcy – jest to główna droga miasta. Nazwa pochodzi stąd że w 1653 roku ludzie z tego miejsca wyruszyli do księcia z prośbą o odwiedzenie miasteczka. Książe wysłuchał ich prośby i odwiedził je dwa lata później. Droga ta jest jedyną, która dociera do samego miasteczka. Odchodzi ona od większej, położonej u podnóży gór Kocich, prowadzącej z Grodziska do Feru i Krezu. W 1867 roku została ona utwardzona, i wysypano na niej żwir, a w 1995 roku ¾ drogi zostało pokryte asfaltem. Tuż za miasteczkiem droga przeradza się w polną ścieżkę.
- Czerwony Meczet – zbudowany w 1497 roku, jako pierwszy meczet na tych ziemiach. Jest zarówno ostatnim który przetrwał na tych ziemiach. Swą nazwę zawdzięcza kolorowi wnętrza. Nikt dokładnie nie potrafi odpowiedzieć skąd pochodzi ta barwa. Niektórzy ludzie twierdzą że meczet ten nie zawsze był tego koloru. Przybrał on taką barwę po wielkim trzęsieniu ziemi które nastąpiło na tych terenach. Niektórzy zaś twierdzą że w jego wnętrzu dokonano masowego mordu tutejszej ludności, a kolor pochodzi od ich krwi. Są to tylko niektóre z domysłów, a prawda pewnie nigdy nie wyjdzie na jaw. Dojście do meczetu jest niezwykle łatwe. Znajduje się on przy ulicy Gellońskiej odchodzącej bezpośrednio od Traktu Książęcego.
- Kapliczka św. Medarda na górze Agas - miejsce zadumy i refleksji - sama wędrówka do podnóża skały, na której stoi kapliczka, jest niemałym wyczynem. Warto jednak udać się czarnym szlakiem, by wiele zobaczyć, a i sama droga z wieloma drabinkami i chwiejnymi mostkami może nieco podnieść poziom adrenaliny. Turystom żądnym pięknych widoków polecamy przejście łatwiejszym, choć dłuższym szlakiem zielonym. Po drodze znajduje się wiele punktów widokowych, z których panorama jest niebywała. Warto zabrać aparat by po powrocie pochwalić się znajomym i polecić to miejsce.
Opis zabytku na stronie MDN KS
- Kościół pod wezwaniem św. Filipa - właściwie kościółek - nieduży, lecz posiadający swoją historię. Miejsce odprawiania rzymsko-katolickich mszy świętych. Znajduje się przy Rynku, a dojście z każdego miejsca w Athos jest bardzo proste. Wnętrze kościółka jest niewiarygodnie piękne, jednak posadzka została nieco zniszczona przez wody rzeki, która wylała w 1999 roku. Podziemia z tego samego powodu zostały zamknięte i czekają na renowację. Jak głoszą legendy, kościółek został nienaruszony przez trzęsienie ziemi w 1987 roku dzięki opiece św. Filipa.
Opis zabytku na stronie MDN KS
Władze
Aktualnym Burmistrzem miasta Athos jest Michał "bronek" de Luna y Euskadi.
Linki
Miejscowości Księstwa Sarmacji |
Terytorium Koronne: Grodzisk |
Czekany |
Czarnolas |
Sola |
Prawda |
Stiepanowka | |