Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:




Linia 38: Linia 37:
<tr><td style="background:rgb(238,238,238); vertical-align:top;">Hymn państwowy</td><td>Do uzgodnienia</td></tr>
<tr><td style="background:rgb(238,238,238); vertical-align:top;">Hymn państwowy</td><td>Do uzgodnienia</td></tr>


<tr><td style="background:rgb(238,238,238); vertical-align:top;">Waluta</td><td>[[Libert]]
<tr><td style="background:rgb(238,238,238); vertical-align:top;">Waluta</td><td>[[Marka]]
</td></tr>
</td></tr>


<tr><td style="background:rgb(238,238,238); vertical-align:top;">Kod</td><td>RSiT</td></tr>
<tr><td style="background:rgb(238,238,238); vertical-align:top;">Kod</td><td>RSiT,RST</td></tr>
</table>
</table>



Wersja z 15:50, 4 sie 2010


Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu/Rzeczpospolita Trizondalu i Sclavinii
Dewiza: brak
Flaga i godło
Symbole narodowe RSiT
Pełna nazwaRzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu/Rzeczpospolita Trizondalu i Sclavinii
Język urzędowyPolski
StolicaTrizopolis i Nowy Eldorat oraz Pięciogród
Ustrój politycznydemokracja parlamentarna
Głowa państwa

Kolegium Wykonawcze:

Adrian Trydencki

Ferencas Bokassa

Marcel Hans

Data powstania3 marca 2009 r.
Hymn państwowyDo uzgodnienia
WalutaMarka
KodRSiT,RST

Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu dopuszczalna także nazwa Rzeczpospolita Trizondalu i Sclavinii, w skrócie RSiT - polskie państwo wirtualne powstałe 3 marca 2009 roku z połączenia dwóch mniejszych mikronacji: Trizondalu i Sclavinii. Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu była Krajem Korony Księstwa Sarmacji, a od 25 maja 2010 roku jest państwem całkowicie suwerennym i niepodległym.

Historia

Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu powstała ze zjednoczenia się dwóch Krajów Korony Księstwa Sarmacji: Rzeczpospolitej Sclavińskiej oraz Księstwa Trizondalu. Chociaż podpisanie traktatu o połączeniu miało miejsce 3 marca tego roku, to rozmowy rozpoczęły się znacznie wcześniej, a sama inicjatywa pogłębiania współpracy została zapoczątkowana jeszcze latem 2008 roku przez ówczesnego Marszałka-Premiera Stanisława Gertalda oraz Regenta Księstwa Trizondalu Marcela Hansa, którzy powołali do życia Organizacje Współpracy Sclavińsko-Trizondalskiej. Rozmowy o połączeniu można podzielić właściwie na trzy fazy plus rozpoczęcie pogłębiania współpracy, łącznie cztery fazy.

Od 25 maja 2010 roku RSiT jest w pełni niepodległym państwem. Zaś od 7 lipca jest organizatorem V-mundialu VII edycji.


Władze

Zobacz też artykuł: Władze RSiT

Izba Narodów jak i Prezydent Rzeczpospolitej wybierani są w powszechnych i tajnych wyborach przez wszystkich obywateli RSiT oraz zamieszkałych na terenie Rzeczpospolitej obywateli Księstwa Trizondalu. Rząd jest wybierany przez Prezydenta, jednak Izba Narodów może odwołać poszczególnych ministrów. Odwołać Prezydenta można w referendum, natomiast Izba Narodów może rozwiązać się sama, albo może zostać rozwiązana przez Prezydenta, jednak tylko w określonych sytuacjach przewidzianych ustawą. Drugą osobą w państwie jest Wiceprezydent, którego przymus powołania określa konstytucja. W razie nieobecności Prezydenta to on przejmuje jego kompetencje.


Ustrój

Zobacz też artykuł: Ustrój RSiT

W Rzeczpospolitej panuje demokracja parlamentarna oparta na konstytucji. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament - Izba Narodów, władzę wykonawczą Prezydent i Rząd, natomiast kompetencje władzy sądowniczej nie zostały przekazane żadnemu organowi. Ustrój Rzeczpospolitej nie jest jednak tradycyjną demokracją parlamentarną, gdyż prezydent i rząd mają bardzo duże uprawnienia (np. wydawanie edyktu z mocą ustawy) jednak wszystkie decyzje władzy wykonawczej może uchylić Izba Nardów.

Istnieją także zależności w drugą stronę, gdy to Prezydent może rozwiązać parlament. Natomiast parlament może zarządzić referendum nt. odwołania Prezydenta, które jednak musi mieć wysoką frekwencję i 60% głosów za. Tylko raz w historii odwołano prezydenta w referendum. Natomiast wracając do zależności parlamentu i władzy wykonawczej, to Izba Narodów może odwołać odpowiednią większością głosów każdego ministra, a nawet Wiceprezydenta w określonych sytuacjach.

Wybory do parlamentu są prowadzone w systemie "Pięciopolskim", natomiast prezydenckie są przeprowadzane standardowo, wygrywa ten kto ma najwięcej głosów - nie ma tutaj przepisów nt.przekroczenia progu 50% głosów.

Podział administracyjny

Zobacz też: Podział administracyjny RSiT

Rzeczpospolita dzieli się na trzy Departamenty: Departament Pięciogrodu, Departament Trizondal oraz Departament Sclavinia, które odpowiadają geograficznie dawnym państwom składowym, tj. Trizondalowi i Sclavinii. Każdy departament ma swoje naczelnika, swój statut oraz może wprowadzić parlament regionalny, jednak wszystkie akty wydawane przez władze regionalne muszą być zgodne z aktami centralnymi.

Obecnie aktywny jest jedynie Departament Trizondal, który posiada własny portal informacyjny oraz parlament i aktywnego naczelnika. Podział na departamenty został niejako wymuszony przez prawo sarmackie ustanawiające powiaty i wymóg ich wprowadzenia w całej Rzeczpospolitej Sarmackiej.

Rzeczpospolita Trizondalu i Sclavinii posiada 6 miast:

  1. Pięciogród - stolica departamentu;
  1. Merida - stolica departamentu;
  2. Trizopolis - stolica państwa Trizondalu
  3. Rottera - stolica Zagłębia Rottery
  1. Nowy Eldorat - stolica państwa Sclavinii powstała po rozwiązaniu Unii z Księstwem Sarmacji. Wcześniej stolicą państwa był Eldorat .
  2. Jastrzębiec - obecna stolica Departamentu powstała po rozwiązaniu Unii z Księstwem Sarmacji. Wcześniej stolicą departamentu był Nowy Kotwicz

Stolice

Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to jedyne państwo, które posiada trzy stolice. Pierwszą stolicą jest Trizopolis, gdzie znajduje się urząd Prezydenta i Rządu, a drugą Nowy Eldorat gdzie znajduje się siedziba Zgromadzenia Powszechnego oraz Pięciogród gdzie ma swoją siedzibę władza sądownicza.

Pomysł dwóch stolic wywiązał się po jednym ze spotkań dwóch delegacji i przedstawiciela Dworu Książęcego. W ten sposób rozwiązano problem wybrania nowego miasta na siedzibę władz, które musiałoby być albo w Trizondalu albo w Sclavinii. Trzecia dołączyła po włączeniu VRP do RSiT.

Nazwa

Podwójna nazwa: Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu bądź Rzeczpospolita Trizondalu i Sclavinii to drugi fakt wyróżniający tą mikronację spośród innych. Pomysł podwójnej nazwy narodził się pod sam koniec negocjacji, gdy ustalano tekst traktatu połączenia Sclavinii i Trizondalu. Dodatkowo Marcel Hans dodał pomysł aby dwu nazwę wpisać w konstytucję.


Zobacz też:

Linki