Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Unisław: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>MRadetzky
mNie podano opisu zmian
imported>Pel Nander
mNie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Unislaw.jpg|right|thumb|128px]]
==Dane Główne==
==Dane Główne==
 
Jeden z [[Hrabia|hrabiów]] [[Marchia Trzyczaszkowska|Książąt Trzyczaszkowskich]], posiadał jako lenno niemal całe północne wybrzeże Sarmacji. Na początku wieku XV zbuntował się przeciw władzy książąt, odmawiając uiszczania powinności lennych. Przy pomocy swoich baronów opanował w ciągu kilku miesięcy północną i środkową część wyspy, zatrzymując się na linii [[Góry Czarne|Gór Czarnych]]. Zmarł w roku 1431, pozostawiając po sobie sprawnie funkcjonujące państwo i wdzięczność poddanych.
Jeden z [[Hrabia|hrabiów]] [[Marchia Trzyczaszkowska|Książąt Trzyczaszkowskich]], posiadał jako lenno niemal całe północne wybrzeże Sarmacji. Na początku wieku XV zbuntował się przeciw władzy książąt, odmawiając uiszczania powinności lennych. Przy pomocy swoich baronów opanował w ciągu kilku miesięcy północną i środkową część wyspy, zatrzymując się na linii [[Góry Czarne|Gór Czarnych]].Zmarł w roku 1431, pozostawiając po sobie sprawnie funkcjonujące państwo i wdzięczność poddanych.


==Rozbudowa Grodziska==
==Rozbudowa Grodziska==
Swoją stolicą ustanowił [[Grodzisk]], budując jako swoje wotum bezsprzecznie najpiękniejszy w mieście kościół świętego Piotra. Dzięki złagodzeniu ucisku podatkowego miasto rozpoczęło się szybko rozwijać. Na drugim brzegu [[Narwi]] rozwinęła się osada przemysłowa z hutą miedzi, tartakiem, młynami zbożowymi, młynem kaszowym, młynem prochowym, młotem mechanicznym do kucia żelaza i papiernią. Mieszczanie zaczęli upiększać swoje miasto. Kamienice otrzymały renesansowe elewacje, ratusz został znacznie rozbudowany, by swoim wyglądem głosić potęgę miasta.
Swoją stolicą ustanowił [[Grodzisk]], budując jako swoje wotum bezsprzecznie najpiękniejszy w mieście kościół świętego Piotra. Dzięki złagodzeniu ucisku podatkowego miasto rozpoczęło się szybko rozwijać. Na drugim brzegu [[Narew|Narwi]] rozwinęła się osada przemysłowa z hutą miedzi, tartakiem, młynami zbożowymi, młynem kaszowym, młynem prochowym, młotem mechanicznym do kucia żelaza i papiernią. Mieszczanie zaczęli upiększać swoje miasto. Kamienice otrzymały renesansowe elewacje, ratusz został znacznie rozbudowany, by swoim wyglądem głosić potęgę miasta.


==Reformy administracyjne==
==Reformy administracyjne==
Linia 12: Linia 12:
Zgodnie z [http://www.sarmacja.org/dziennik/akt,60.html Dekretem Księcia Sarmacji nr 197 o orderach i odznaczeniach z dnia 25 grudnia 2004 r.], Order Księcia Unisława  
Zgodnie z [http://www.sarmacja.org/dziennik/akt,60.html Dekretem Księcia Sarmacji nr 197 o orderach i odznaczeniach z dnia 25 grudnia 2004 r.], Order Księcia Unisława  
jest najwyższym orderem wojskowym Księstwa Sarmacji.
jest najwyższym orderem wojskowym Księstwa Sarmacji.
{{Książę Sarmacji}}


==Linki==
==Linki==


[http://www.galeria.sarmacja.org/poczet/unislaw.php Książę Unisław w Galerii Ksiązęcej]
[http://www.galeria.sarmacja.org/poczet/unislaw.php Książę Unisław w Galerii Ksiązęcej][[Kategoria:Postacie fikcyjne]]
 
[[Kategoria:Sarmaci|*]]
[[Kategoria:Sarmacja]]

Aktualna wersja na dzień 23:05, 18 kwi 2009

Dane Główne

Jeden z hrabiów Książąt Trzyczaszkowskich, posiadał jako lenno niemal całe północne wybrzeże Sarmacji. Na początku wieku XV zbuntował się przeciw władzy książąt, odmawiając uiszczania powinności lennych. Przy pomocy swoich baronów opanował w ciągu kilku miesięcy północną i środkową część wyspy, zatrzymując się na linii Gór Czarnych. Zmarł w roku 1431, pozostawiając po sobie sprawnie funkcjonujące państwo i wdzięczność poddanych.

Rozbudowa Grodziska

Swoją stolicą ustanowił Grodzisk, budując jako swoje wotum bezsprzecznie najpiękniejszy w mieście kościół świętego Piotra. Dzięki złagodzeniu ucisku podatkowego miasto rozpoczęło się szybko rozwijać. Na drugim brzegu Narwi rozwinęła się osada przemysłowa z hutą miedzi, tartakiem, młynami zbożowymi, młynem kaszowym, młynem prochowym, młotem mechanicznym do kucia żelaza i papiernią. Mieszczanie zaczęli upiększać swoje miasto. Kamienice otrzymały renesansowe elewacje, ratusz został znacznie rozbudowany, by swoim wyglądem głosić potęgę miasta.

Reformy administracyjne

Unisław zreformował system sprawowania władzy w podległej mu części wyspy. Ogłosił się księciem, któremu podległych było dwunastu baronów, zarządzających poszczególnymi regionami jego państwa. Nadał Grodziskowi przywilej posiadania własnego samorządu w sprawach gospodarki i sądownictwa oraz prawo składu.

Order

Zgodnie z Dekretem Księcia Sarmacji nr 197 o orderach i odznaczeniach z dnia 25 grudnia 2004 r., Order Księcia Unisława jest najwyższym orderem wojskowym Księstwa Sarmacji.


Linki

Książę Unisław w Galerii Ksiązęcej