Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Nordheim

Z Micropedia
Królewskie Miasto Nordheim
Nordheimherb.png
Państwo Nordia
Prowincja Nordland
Ludność 2 493 734

Nordheim (Królewskie Miasto Nordheim, nord. den Kungliga Ståden Nordheim) - miasto położone w centralnej części Nordii. Stolica kraju oraz prowincji Nordland.

Geografia

Miasto leży na obrzeżu gór, u podnóża Bjørnbergu, nad jednym z większych jezior w kraju, jeziorem Bergsjø. Ze wzlędu na malowniczy krajobraz Nordheim od dawna przyciąga tłumy turystów, zarówno miłośników przyrody i zabytków (których w mieście wiele), jak i osoby przyjeżdżające w celach czysto rekreacyjnych, gdyż miasto zapewnia szerokie możliwości dla narciarzy oraz miłośników pieszych wycieczek po górach i lasach.

W okolicach miasta znajdują się bogate złoża rud miedzi i żelaza, czego efektem jest bardzo rozwinięty przemysł górniczy i hutniczy.

Demografia

Nordheim, jak na stolicę przystało, jest największym miastem w kraju. Mieszka tu niemal 2,5mln mieszkańców. Przyczyn takiej liczby ludności należy szukać w dynamicznym rozwoju gospodarczym. Na początku XXw. liczba mieszkańców nie przekraczała 500tys., jednak 50 lat później sięgała już 2mln. Powodem tego był napływ chłopów szukających zatrudnienia jako robotnicy w tutejszych fabrykach i kopalniach.

Gospodarka

Miasto jest siedzibą wielu dużych przedsiębiorstw krajowych i międzynarodowych. Stanowi również stację przeładunkową dla transportów kopalin z okolic Nordheim, jak i z bardziej odległego Siglivsborga czy Bergståd.

Sport

Miasto jest jednym z bardziej aktywnych sportowo w kraju. Znajduje się tu wiele obiektów sportowych, na których organizowane są zawody o randzie krajowaj, jak i międzynarodowej.

W Nordheim znajdują się:

Kompleks narciarski, w skład którego wchodzą:

Stadiony piłkarskie: