Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Skarlandu

Z Micropedia
Wersja z dnia 12:23, 26 sty 2011 autorstwa imported>Norbisk
Królestwo Skarlandu
Reino de Skarland
Regno di Skarland
Federalne Królestwo Skarlandu od 28.07.2009
Flaga Skarlandu Herb Skarlandu
Symbole narodowe Królestwa Skarlandu
Dewiza: Plus Ultra
(Wciąż Dalej)
Hymn: Marcha Real
(Marsz Królewski)
KonstytucjaKonstytucja Skarlandu
Języki urzędowepolski, hiszpański[1]
Język używanypolski
StolicaValencia
Ustrój politycznymonarchia parlamentarna
Typ państwademokracja
Głowa państwa król Pedro I Catalán
Następca tronu książe Andreas de Catalán
Szef rządu JKW Norbert I Catalán
Powierzchnia:ok. 360 000km²
Liczba Ludności:
* Obywatele
* Mieszkańcy Wirtualni

9▲
46 661 950
Uzyskanie niepodległości27 Marca 2008 od Zjednoczonego Królestwa Acri
Jednostka monetarna Peseta Skarlandzka
Kod samochodowySKR
Religia państwowabrak
Mini mapa Skarlandu
(1): Lokalnie także: Włoski, Kataloński
Strona internetowa


Skarland - polskie państwo wirtualne powstałe w marcu 2008 roku (de facto istnieje od 1 lutego 2008 roku). Drugie pod względem wielkości państwo Vaarlandu Od północy przez Pireneje kraj graniczy z Republiką Francuską. Do Skarlandu nalezy także Rohan, który od zachodu graniczy z Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Członek OPM.

Historia

Królestwo Skarlandu powstało 1 lutego 2008 roku jako kraj federalny Zjednoczonego Królestwa Acri. Federacja została rozwiązana po ogłoszeniu przez Skarland niepodległości 10 dni później. Wojny graniczne z Królestwem Acri trwały do 27 marca 2008 roku kiedy to kraj w całości został włączony do Królestwa Skarlandu, ten dzień to też oficjalne ogłoszenie niepodległości przez Skarland.

W dniach od 30 marca - 15 kwietnia 2008 roku na terenie Królestwa Skarlandu toczyła się wojna domowa wywołana przez zbuntowane Księstwo Acri, konflikt zakończył się zwycięstwem Skarlandu.

Pierwsze Ustawy Konstytucyjne wprowadzały ustrój monarchii absolutnej, zanik tego ustroju datuje się na 20 września 2008 roku kiedy to wprowadzono monarchię parlamentarną.

Ustrój Polityczny

Skarland jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Królem jest rządzący od 14 września 2010 jest Pedro I Catalán, który wstąpił na tron po śmierci Króla Karola I Catalán. Król niema w swych rękach żadnej realnej władzy. Mianuje szefa rządu, który zawsze wywodzi się ze zwycięskiego ugrupowania. W wyjątkowych sytuacjach może wygłaszać orędzia do narodu.

Władza ustawodawcza spoczywa w rekach jedno izbowego parlamentu: Kortezy Generalne (Las Cortes Generales), które składają się z minimum 3 Deputowanych, maksymalnie z 5 Deputowanych. Członków parlamentu wybiera się w wyborach powszechnych co 3 miesiące.

Premierem Skarlandu jest Norbert I Catalán.

Partie Polityczne

Na terenie Skarlandu działają następujące partie polityczne:

Geografia

Skarland to kraj wyżynny i górzysty.

Góry

Prawie 90% kraju zajmują wyżyny i góry. Centralną część kraju zajmuje wyżyna zwana Mesetą Skarlandzką, która wznosi się ok 500 m.n.p.m. Góry Skarlandzkie (najwyższy szczyt Almazor 2456 m.n.p.m) dzielą Skarland na Stary i Nowy Skarland. Na granicy z Francją rozpościerają się Pireneje z kumulacją Aneto (3404 m n.p.m.), które wraz z Górami Skarlandzkimi i niższymi Górami Walenckimi otaczają Nizinę Walencką.

Gleby

Pokrywa glebowa jest dość zróżnicowana. Północ kraju jest bogata w gleby brunatne, w Górach Skarlandkich występuje kompleks gleb bielicowych o niewykształconym profilu. W wielu miejscach Księstwa Móstoles i Wspólnoty Koronnej (zwłaszcza w dorzeczu Ésera, o dużej wilgotności) rozpowszechnione są: gleby piaszczyste, szkieletowe i zabagnione a nawet torfowiska. Ogromne regiony pozostałej części Skarlandu pokryte są glebami brązowymi (cynamonowymi) i brunatnymi śródziemnomorskimi.

Podział Administracyjny

Skarland dzieli się na 3 Wspólnoty Autonomiczne (Comunidades Autónomas), które cieszą się dużą autonomią (głównie w kwestiach szkolnictwa, podatków, itd.).


Klimat

Klimat Skarlandu jest bardzo zróżnicowany od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Księstwa Móstoles. Występują duże amplitudy temperatur dziennych jak i rocznych. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie. Średnie temperatury wynoszą 12 °C w styczniu i 25°C w lipcu, roczna ilość opadów sięga 250 mm. Valencia ma średnie temp. 5 °C w styczniu i 24 °C w lipcu. Północ kraju jest terenem zdecydowanie wilgotnym. Występują tam spore opady, a temperatury są umiarkowane. Niewielkie amplitudy miesięczne wskazują na łagodne zimy (od 6 °C do 10 °C) i chłodne lata (średnio poniżej 22 °C). Obszar wybrzeża na wschodzie i południu kraju przejawia cechy klimatu śródziemnego z wpływem klimatu morskiego, im bardziej na południe tym bardziej gorący klimat. Jest to teren raczej suchy, z gorącym latem (ponad 22 °C) i łagodną zimą (od 6 °C na północno-wschodnim wybrzeżu do ponad 10 °C na południu).

Język

W Skarlandzie statut języka urzędowego ma polski i regionalnie mogą być używane języki: włoski, hiszpański, kataloński. Języki regionalne wykorzystywane są jedynie do nazewnictwa instytucji, nazw geograficznych etc. w mowie potocznej i w aktach urzędowych praktycznie nie występują.

Demografia

Dane ogólne

Skarland liczy ok 47 mln mieszkańców wirtualnych i w chwili obecnej posiada 9 obywateli. Liczba obywateli wzrasta od stycznia 2011 roku. Obszarem najgęściej zaludnionym jest Obszar Metropolitalny Walencji.

Obywatele

Skarland boryka się z problemem małej ilości aktywnych obywateli przez co większość osób pełni kilka stanowisk naraz. Większość instytucji nie pracuje lub pracuje mało efektywnie.

Religia

Religia zwłaszcza Rotrio-Katolicyzm przez pewien czas była uznawana za religię państwową, co zmieniło się po wprowadzeniu nowej Konstytucji z 28 lipca 2009 roku, która rozdzieliła państwo od kościoła. Nowa Konstytucja zagwarantowała każdemu wolność wyznania.

Miasta

Miasto Powierzchnia (km²) Wspólnota
Valencia 607 km² valencia
Tossa de Mar 101,4 km² Korona
Móstoles 100 km² Móstoles
Acri 140,8 km² valencia
Oviedo 100,5 km² Móstoles
Avilés 40,6 km² valencia
Ábarna 109,1 km² valencia
Real Ciudad 37,8 km² Korona
Lloret 87,7 km² korona
Servalle 45 km² Korona
Santa Cruz del Sur 150,5 km² Móstoles
Alcalá 186,5 km² Móstoles
Elche 276,8 km² Rohan
Santiago de Skarland 12,5 km² Rohan
Hełmowy Jar brak danych Rohan


Gospodarka

Gospodarka Królestwa Skarlandu jest oparta o system bankowy phpbank. W chwili upadku Zjednoczonego Królestwa Acri powstało kilka państewek tj: Królestwo Acri, Północna Skarlandzka Republika Ludowa i największe Królestwo Skarlandu. Każde państwo miało swoją walutę co uniemożliwiało dalszy rozwój państwa. Po zjednoczeniu całego terytorium byłego Zjednoczonego Królestwa Acri, władze Skarlandzie wyłączały z obiego następujące waluty: Koronę Acri, Złoty Północny i własną walutę Koronę Skarlandzką zastępując je wszystkie Lirem Skarlandzkim a tą z kolei Pesetą Skarlandzką. W Królestwie Skarlandu działało kilka banków emisyjnych:

Zobacz też

Linki



Skarland
Informacje

KonstytucjaSiły Zbrojne Królestwa Skarlandu
Flaga i HerbBanco de Skarland

Polityka Królestwa Skarlandu
KrólKortezy GeneralnePremierGeneralitat Królestwa Skarlandu

Media
El Reino

Wspólnoty Autonomiczne
Korona Królestwa SkarlanduKorona Królestwa AguriiKorona Wschodniego Królestwa Estelli