Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

II Królestwo Skarlandu

Z Micropedia

Królestwo Skarlandu
Reino de Scarlaña

Regno di Scarlania
Regne d'Scarlanya

Federalne Królestwo Skarlandu 28.07.2009 - 19.10.2014 Cesarstwo Skarlandu
Flaga Skarlandu Herb Skarlandu
Flaga Herb
Dewiza: Plus Ultra
(Wciąż Dalej)

una grande libre
(jedna, wielka, wolna)
Hymn: Marcha Real
(Marsz Królewski)
Plik:Marcha Real-Scarlana.ogg
Vaarland-podglad-sca.png
Konstytucja Konstytucja Królestwa Skarlandu
Język urzędowy polski
Język używany polski, hiszpański, kataloński, włoski
Stolica Escudo-ciudad-de-valencia.png Valencia
Ustrój polityczny monarchia parlamentarna
Typ państwa demokracja
Głowa państwa Królowa Eleonora de Médici de Catalán
Następca tronu brak mianowanego
Szef rządu Norbert I de Catalán
Powierzchnia 504 645 km²*
Liczba ludności (2014) Obywatele: 6
Ludność wirtualna: 47 265 321
Niepodległość od Acri
deklaracja - 10 lutego 2008
uznanie - 27 marca 2008
Jednostka monetarna peseta (Pts)
Kod samochodowy SKR, SCA - naprzemiennie
Religia dominująca Rotrio-Katolicyzm
Strona internetowa
Forum państwowe

Skarland, Królestwo Skarlandu - (hiszp. Reino de Scarlaña, it. Regno di Scarlania, kat./val. Regne d'Scarlanya) - polskie państwo wirtualne ulokowane na kontynencie vaarlandzkim. Sąsiaduje z Francją (na północy), Morzem Skarlandzkim (na południu), Zatoką Biskajską (na zachodzie) i Morzem vaarlandzkim Południowym (na wschodzie), oraz przez Wicekrólestwo Estelli Wschodniej z RON (na zachodzie), Eskwilinią (na północy) i przez Wicekrólestwo Białogóry z Agurią (na zachodzie).

Skarland jest członkiem: MUP. Dawniej był członkiem: OPM, KPZ, Wspólnoty Nowokontynentalnej i Wspólnoty Korony de Catalán.

Skarland jest krajem bogatym w surowce naturalne, głównie ropa naftowa, gaz ziemny, rudy metali, węgiel (wszytskie rodzaje) tylko na północy kraju. W rolnictwie dominującą rolę odgrywa hodowla bydła, trzody i drobiu na rozległych pastwiskach (Walencji i Móstoles), a także uprawa winorośli, zbóż, oliwek oraz owoców cytrusowych. Poza innymi owocami cytrusowymi tj. pomarańczami i mandarynkami prowadzi się uprawy kasztanów, migdałów, granatów i bananów, głównie na obszarach śródziemnomorskich. Lasy (głównie w regionach górskich) dostarczają drewna i owoców leśnych. Wicekrólestwa również są bogate w złoża surowców jak ropa naftowa, gaz ziemny, rudy metali, węgiel, tereny te również nadają się do upraw głównie tytoń, cukier, kawa, owoce cytrusowe i inne.

17 października 2014 roku rozpoczęła się transformacja ustrojowa w wyniku której powoła się nowe struktury państwowe a samo państwo zostanie podniesione do rangi cesarstwa.

Historia

Czasy przed internetowe

Pierwsze państwo na terenach Półwyspu Skarlandzkiego powstało już w IX wieku p.n.e: Państwo Akrytów. W II wieku p.n.e widoczna była ekspansja Cesarstwa Skarlandzkiego. Ok 711 roku na terenach Skarlandu rozpoczęła się ekspansja arabska. Niewielkie królestwa chrześcijańskie na północy rozpoczęły rekonkwistę, która zaowocowała ostatecznym wyparciem Maurów w 1492. Jako początek procesu rekonkwisty uznaje się bitwę o Walencję (722), której oddział (około 300 ludzi) pod wodzą don Juan'a pokonał dzięki zaskoczeniu i pułapce znacznie większe siły przeciwnika. W ten sposób powstało pierwsze mini królestwo chrześcijańskie, które rozpoczęło powolną walkę z najeźdźcami muzułmańskimi. Z tych drobnych państw chrześcijańskich z czasem wyłoniły się trzy silne królestwa: Móstoles, León i Walencja Rozkwit i ekspansja powstałego z połączenia tych trzech państw Skarlandu były przede wszystkim związane z podbojami kolonialnymi na wschodzie Vaarlandu i zdobyciem wielkich bogactw. Dzięki mocarstwowej polityce kraj stał się supermocarstwem w Vaarlandzie Zachodnim. Stracił jednak tę pozycję na skutek osłabienia, upadku gospodarczego i wyniszczających (przegrywanych) wojen z Królestwem Francji. Problemy z następstwem tronu w XVIII wieku doprowadziły do wojny o sukcesję skarlandzką, która w znacznym stopniu osłabiła państwo.

Około 1825 wielkie imperium skarlandzkie przestało praktycznie istnieć. Spowodowane to było zbyt długim złym zarządzaniem, niesprawiedliwym ładem społecznym i, przede wszystkim, inwazją Królestwa Francji, która rozprzestrzeniła idee wolnościowe w Rohanie w wyniku czego Rohan uzyskał niezależność.

Skarland na krótko dostał się pod wpływy Francji. Wkrótce powróciła dynastia Catalán i stopniowo kraj stawał się biednym prowincjonalnym królestwem.

Na początku XX wieku Skarlandem rządziło kilku dyktatorów – częste niepokoje społeczne skompromitowały monarchię i w 1931 proklamowano republikę.

W latach 1934-1945 kraj ogarnęła wojna domowa. W jej wyniku władzę w kraju przejęli nacjonaliści pod wodzą generała Manulea Ruswella. W 1970 woku Państwo Skarlandzkie zostało zaatakowane przez Królestwo Acri od 29 września 1970 do 27 marca 2008 roku oficjalnie kraj federalny Królestwa Acri.

Czasy Internetowe

27 marca 2008 roku Królestwo Skarlandu ogłosiło niepodległość od Zjednoczonego Królestwa Acri

W dniach od 30 marca - 15 kwietnia 2008 roku na terenie Królestwa Skarlandu toczyła się wojna domowa wywołana przez zbuntowane Księstwo Acri, konflikt zakończył się zwycięstwem Skarlandu.

Pierwsze Ustawy Konstytucyjne wprowadzały ustrój monarchii absolutnej, zanik tego ustroju datuje się na 20 września 2008 roku kiedy to wprowadzono monarchię parlamentarną.

W listopadzie 2008 roku ponownie włączono do Skarlandu tereny na wschodzie Vaarlandu: Rohanu, od 7 lipca 2013 jako Wicekrólestwo Estelli Wschodniej. We wrześniu 2013 roku włączono do Skarlandu tereny Republiki Białogóry za zgodą jej założyciela i przeniesione z Orientyki na Archipelag Antyry tworząc Wicekrólestwo Białogóry. Od 16 lipca 2013 do 19 września 2013 w Królestwie Skarlandu toczył się konflikt sukcesyjny.


Ustrój Polityczny

Skarland jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Po abdykacji Króla Andreasa I Catalán trwał spór o władzę. Początkowo następcą Andreasa miał zostać jego najstarszy syn Manuel jednak po obserwacjach pozbawiono go prawa do tronu i władzę przejęła Eleonora Medici de Catalan, żona zmarłego Króla Skarlandu Karola I. Mimo wszystko Król niema w swych rękach zbyt dużej władzy. Jednym z najważniejszych jego obowiązków jest mianowanie szefa rządu, który zawsze wywodzi się ze zwycięskiego ugrupowania. W wyjątkowych sytuacjach może wygłaszać orędzia do narodu. Król dba także o dobre reprezentowanie państwa.

Władza ustawodawcza spoczywa w rekach jedno izbowego parlamentu: Kortezy Generalne (Las Cortes Generales), które składają się z minimum 3 Deputowanych a maksymalnie z 5 Deputowanych. Członków parlamentu wybiera się w wyborach powszechnych co 6 miesięcy.

Partie Polityczne

Funkcjonujące partie polityczne:

Partie, które zaprzestały działalności:

Geografia

Skarland to kraj wyżynny i górzysty.

Góry

Prawie 90% kraju zajmują wyżyny i góry. Centralną część kraju zajmuje wyżyna zwana Mesetą Skarlandzką, która wznosi się ok 500 m.n.p.m. Góry Skarlandzkie (najwyższy szczyt Almazor 2456 m.n.p.m) dzielą Skarland na Stary i Nowy Skarland. Na granicy z Francją rozpościerają się Pireneje z kumulacją Aneto (3404 m n.p.m.), które wraz z Górami Skarlandzkimi i niższymi Górami Walenckimi otaczają Nizinę Walencką.

Gleby

Pokrywa glebowa jest dość zróżnicowana. Północ kraju jest bogata w gleby brunatne, w Górach Skarlandkich występuje kompleks gleb bielicowych o niewykształconym profilu. W wielu miejscach Księstwa Móstoles i Wspólnoty Koronnej (zwłaszcza w dorzeczu Ésera, o dużej wilgotności) rozpowszechnione są: gleby piaszczyste, szkieletowe i zabagnione a nawet torfowiska. Ogromne regiony pozostałej części Skarlandu pokryte są glebami brązowymi (cynamonowymi) i brunatnymi śródziemnomorskimi.

Podział Administracyjny

Skarland dzieli się na 3 Wspólnoty Autonomiczne (Comunidades Autónomas), które cieszą się dużą autonomią (głównie w kwestiach szkolnictwa, podatków, itd.) i jedno terytorium zamorskie na prawach wspólnoty autonomicznej prawa lokalnego. Ponad to w ramach Kraju Walencji funkcjonuje Księstwo Andory zarządzane przez Prymasa Skarlandu, region ten nie jest wspólnotą autonomiczną i podlega jurysdykcji władz Walencji.

terytoria zamorskie:


Skarland2.PNG


Klimat

Klimat Skarlandu jest bardzo zróżnicowany od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Księstwa Móstoles. Występują duże amplitudy temperatur dziennych jak i rocznych. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północno-zachodniej części kraju, jest gorąco i słonecznie. Średnie temperatury wynoszą 12 °C w styczniu i 25°C w lipcu, roczna ilość opadów sięga 250 mm. Valencia ma średnie temp. 5 °C w styczniu i 24 °C w lipcu. Północ kraju jest terenem zdecydowanie wilgotnym. Występują tam spore opady, a temperatury są umiarkowane. Niewielkie amplitudy miesięczne wskazują na łagodne zimy (od 6 °C do 10 °C) i chłodne lata (średnio poniżej 22 °C). Obszar wybrzeża na wschodzie i południu kraju przejawia cechy klimatu śródziemnego z wpływem klimatu morskiego, im bardziej na południe tym bardziej gorący klimat. Jest to teren raczej suchy, z gorącym latem (ponad 22 °C) i łagodną zimą (od 6 °C na północno-wschodnim wybrzeżu do ponad 10 °C na południu).

Język

W Skarlandzie statut języka urzędowego ma polski i regionalnie mogą być używane języki: włoski, hiszpański, kataloński. Języki regionalne wykorzystywane są jedynie do nazewnictwa instytucji, nazw geograficznych etc. w mowie potocznej i w aktach urzędowych praktycznie nie występują.

Demografia

Dane ogólne

Skarland liczy ok 47 mln mieszkańców wirtualnych i w chwili obecnej posiada 13 obywateli. Liczba obywateli znacznie wzrasta od początku 2012 roku. Obszarem najgęściej zaludnionym jest Obszar Metropolitalny Walencji.

Obywatele

Skarland od zawsze boryka się z problemem małej liczby obywateli. Jednak obecnie sytuacja przedstawia się dużo lepiej niż w poprzednich latach, gdy w Skarlandzie działało tylko 2-óch obywateli. Wzrastająca liczba obywateli w 2012 r. zapowiada rozwój Królestwa Skarlandu, który można już powoli obserwować.

Religia

Rotrio-Katolicyzm był uznawany za religię państwową do wprowadzenia Konstytucji 28 lipca 2009 roku, która zagwarantowała każdemu wolność wyznania. Obecnie Skarland dzieli się na wyznawców Rotrio-katolicyzmu oraz członków dobrze rozwiniętego w Skarlandzie Ateistycznego Kościoła Skarlandziego.

Miasta

Miasto Powierzchnia (km²) Wspólnota
Valencia 607 km² Valencia
Tossa de Mar 101,4 km² Corona
Móstoles 100 km² Móstoles
Córdoba 140,8 km² Valencia
Oviedo 100,5 km² Móstoles
Ciudad Juárez 40,6 km² Valencia
León 109,1 km² Valencia
Mérida 120,7 km² Valencia
Real Ciudad 37,8 km² Corona
Lloret 87,7 km² Corona
Servalle 45 km² Corona
Santa Cruz del Sur 150,5 km² Móstoles

Gospodarka

Obecnie główną siłą gospodarczą Królestwa Skarlandu jest Bank Skarlandzki: Banco de Skarland, który zajmuje się emisją Pesety. W Skarlandzie rozwijają się fabryki a także prywatne przedsiębiorstwa. Przeszkodą dla ich rozwoju nie jest nawet brak systemu gospodarczego.

Przemysł

Najważniejszą gałęzią przemysłu jest motoryzacja. Funkcjonuje firma SSEAT, która zajmuje się produkcją samochodów osobowych i firma Corona Truck's zajmująca się produkcją pojazdów ciężarowych, naczep i pojazdów specjalnych. W połowie 2012 roku produkcja samochodów osobowych i ciężarowych wyniosła w sumie 1,5 mln sztuk. W Walencji i Tossa de Mar są ulokowane dwie duże stocznie co za tym idzie jest dobrze rozwinięty przemysł stoczniowy. Od 2012 roku funkcjonuje firma Ad Vankavig Aviones i Motores zajmująca się produkcją samolotów. Dzięki tej firmie, której właścicielem jest Faders ad Vankavig rozwinęło się lotnictwo w Skarlandzie. Doskonale rozwinięty jest przemysł metalurgiczny (huty w Oviedo, Acri i Real Ciudad). Na północy Wspólnoty Koronnej są kopalnie węgla. Rozwinięty przemysł elektroniczny w Walencji, Tossa de Mar, Oviedo, Móstoles, i inne miasta. Dzięki znacznym zasobom energii wodnej Skarland produkuje 185 TWh energii elektrycznej. Wielkim atutem jest rozwinięty przemysł włókienniczy oraz rolno-spożywczy (produkcja cukiernicza; wina etc).

Rolnictwo

W rolnictwie dominującą rolę odgrywa hodowla bydła, trzody i drobiu na rozległych pastwiskach (Walencji, Móstoles), a także uprawa winorośli, zbóż, oliwek oraz owoców cytrusowych. Pod względem eksportu owoców cytrusowych kraj znajduje się w ścisłej światowej czołówce. Wina produkowane w Skarlandzie są uznawane za jedne z najlepszych na świecie. Poza innymi owocami cytrusowymi tj. pomarańczami i mandarynkami prowadzi się uprawy kasztanów, migdałów, granatów i bananów, głównie na obszarach śródziemnomorskich. Lasy (głównie w regionach górskich) dostarczają drewna i owoców leśnych. Na płaskowyżu Meseta uprawia się: pszenicę i jęczmień. Kukurydza rośnie dobrze na wilgotniejszych terenach północnego zachodu, a na terenach, na których możliwe jest nawadnianie, uprawia się ryż. Warzywa hodowane są w nawadnianych dolinach, wzdłuż nizinnego wschodniego wybrzeża. Gaje oliwne rosną na suchych obszarach na południu kraju.

Komunikacja

Sieć komunikacyjna Skarlandu jest doskonale rozwinięta.

W Skarlandzie jest łącznie: 12 autostrad (Autopistas-skr.png autopistas) i 13 dróg ekspresowych w tym 9 wspólnotowych dróg ekspresowych (Skr-autovia.png autovías). Linie kolejowe w Skarlandzie (bez Rohanu) wynosi ok 18 tys. kilometrów (cała sieć jest zelektryfikowana, skarlandzkie koleje RENFES obejmują również szybką sieć AVE (ALTAVELOCIDAD), a wraz z otwarciem nowej linii: Valencia - Móstoles Skarland stał się krajem, który ma jedną z największych sieci szybkich kolei na Vaarlandzie. Najważniejsze porty morskie: Valencia, Tossa de Mar, Oviedo, Santiago de Skarland. Valencia posiada drugi pod względem wielkości port lotniczy (Valencia-La Saïdia) na Vaarlandzie zaraz po Paryżu inne ważne port lotnicze Skarlandu mieszczą się w: Tossa de Mar, Móstoles.


Górnictwo i energetyka

Kultura

Corrida

Królestwo Skarlandu jako wzorowane na Hiszpanii promuje jej kulturę i na jej podstawie stara się tworzyć własną.

Media

Spośród prasy największą ukazującą się gazetą jest El Reino wydawana przez największy skarlandzki koncern medialny: Grupo El Reino - największy koncern medialny, kolejnym ukazującym się tytułem jest Ojo Scarlaña. W przeszłości działały również takie gazety jak - Dziennik Królewski, Dziennik Koronny oraz Noticias de Scarlaña.

Sport

Sport należy do najsłabiej rozwiniętych. Obecnie (głównie za sprawą piłki nożnej popularyzowanej przez Króla Seniora Andreasa I) jego sytuacja i popularność w Skarlandzie wydaje się zmieniać. W kraju już kilka razy przymierzano się do otwarcia ligii narodowej piłki nożnej LFP jednak bez znacznych rezultatów. Na terenie Wspólnoty Koronnej działały swego czasu - Półprofesjonalna Liga Piłkarska Wspólnoty Koronnej oraz Amatorska Liga Koszykówki Wspólnoty Koronnej.

Za ogromny sukces uznaje się udział Reprezentacji Skarlandu w piłce nożnej w V-Mundialu rozgrywanego w Sarmacji w 2012 r. Skarland zakończył swój udział w fazie grupowej (z finalistami turnieju - Trizondalem i Sarmacją oraz Nordią) na ostatnim miejscu, zdobywając 3 punkty w 6 meczach. Podczas vMundialu organizowanego w Dreamlandzie reprezentacja Skarlandu zaskoczyła wszystkich wywalczoną pozycją w fazie grupowej.

Skarland w dalszym ciągu posiada aktywną reprezentację piłkarską oraz jeden klub reprezentujacy go w Lidze Królewskiej - Sporting Tossa de Mar.

Warto dodać, że Skarland wystawił swoją reprezentację w Wirtualnych Igrzyskach Olimpijskich w mało popularnej ze względu na klimat panujący w Skarlandzie dyscyplinie sportowej - hokeju na lodzie. Reprezentacja Skarlandu zajęła 5 miejsce na 7 drużyn zdobywając 7 punktów (2 zwycięztwa, 1 remis, 3 porażki). Skarland zakończył udział z dobrym bilansem bramkowym - 20 strzelonych i 18 straconych.

Święta

Poniższa lista niezawiera świąt kościelnych:

Dzień Nazwa polska Nazwa hiszpańska
1 stycznia Nowy Rok Año Nuevo
Luty/Marzec Karnawał Carnaval
19 marca Święto Ognia Fallas de Valencia
27 marca Dzień Niepodległości Día de la Independencia
28 marca Dzień Konstytucji Día de la Constitución
29 marca Dzień Flagi Państwowej Día de la Bandera Nacional
Kwiecień Święto wiosny Feria de Abril
6 lipca - 14 lipca San Fermin San Fermín
Październik Festiwal Pilar Fiestas del Pilar
28 grudnia Noc Rzezi niewiniątek Día de los Santos Inocentes
31 grudnia Sylwester Nochevieja

Herb-Skarlandu-2020.png

Skarland
Informacje

KonstytucjaSiły Zbrojne Królestwa Skarlandu
Flaga i HerbBanco de Skarland

Polityka Królestwa Skarlandu
KrólKortezy GeneralnePremierGeneralitat Królestwa Skarlandu

Media
El Reino

Wspólnoty Autonomiczne
Korona Królestwa SkarlanduKorona Królestwa AguriiKorona Wschodniego Królestwa Estelli